Čas vianočný sa nezadržateľne blíži a ak milujete tieto sviatky tak ako ja, určite už máte byt krásne vyzdobený. Dominantou dekorácia týchto zimných sviatkov je však určite vianočný stromček. Ten je takpovediac ústrednou postavou toho celého. V domácnosti mačiek je tiež cieľom ich útokov či výbojov a je pritom úplne jedno, či je „živý“ alebo neekologický umelý.

Najskôr je nahý

Ako som písal nedávno, ja stromček staviam už 01.12.2013. Počas dlhých rokov spolužitia s mačičkami som zistil, že to, čo majú dlhšie k dispozícii, stráca pre ne čaro a prestávajú to vnímať. To je dôvod, preto stromček stojí už na začiatku decembra, holý, neovešaný.

 photo 01copy_zps2e37f234.jpg

Mačičky si postupne zvyknú na jeho prítomnosť, dosýta si vychutnajú jeho vôňu a prestane ich veľmi skoro zaujímať. Po pár dňoch je to iba kulisa, o ktorú nik nejaví záujem. To je presne čas, kedy treba začať dekorovať.

Ozdoby až neskôr

05.12. začínam so zdobením. Už roky používam zásadne len umelé ozdoby. Jednak sú lacné a jednak dlho vydržia. V prípade nejakej nehody si mačky ani človek neublížia. Zdobenie je pre mačky opäť jedna z vecí, ktorá ich láka. Vzhľadom ale na fakt, že stromček už poznajú, nie je to až také vzrušujúce, ako by sa zdalo. Žiadna z mačiek mi dokonca ani neasistuje, je im to úplne jedno.

 photo 02copy_zps17431c4e.jpg

Ak by sa vám to predsa len nepozdávalo, je lepšie spodnú tretinu pri zdobení vynechať. Čo mačka nevidí a nechytí to, to ju nezaujíma.
Pri menších stromčekoch to ale príliš nejde. Ozdoby sa však dajú nakombinovať tak, že odolnejšie sú dole a menej odolné vo vyšších partiách. Rovnako je možné ich háčikmi pevnejšie pripevniť o halúzky, aby ich mačička nebola schopná zhodiť.

Pre sladké platí zákaz

Sladké a jedlé kolekcie sú samozrejme tabu! Mačka sa riadi čuchom a verte, že čokoládku si nájde aj keď by sama nechcela. Vyškriabe sa za ňou len preto, aby ju ovoňala a trošku si odhrýzla. Nestojí to za to a preto ich radšej vynechajte.
Čokoláda a s čokoládou obohatené sladkosti sú veľkým rizikom. Kakao totiž obsahuje alkaloid theobromin, ktorý chemicky veľmi podobný kofeínu. Pre mačky je nestráviteľný, ukladá sa v jej organizme a môže spôsobiť otravu až smrť.


Svetielka sú riziko

V domácnosti so šikovnými labkami ako sú tie mačacie, by som určite doporučoval nepoužívať svetielka počas neprítomnosti. Nikdy neviete, čo bude mačička mať chuť prehryznúť a razom sa z Vianoc môže stať smutná tragédia, ktorú už nič nezvráti. Dekorácie slúžia hlavne pre naše oči a tak si užívajme, keď sme doma.

 photo 03copy_zpse9dd9e1f.jpg

Výmyselníkov treba prekabátiť

Posledná rada sa týka tých, ktorých šelmy sa nedali odradiť ničím a veselo útočia na nazdobenú nádheru vianočného stromčeka. Tu pomôže už len jediné a to stromček pevne ukotviť o nejaký oporný bod. Hoc ozdoby povolia, strom bude hrdo stáť a vytrvá.
Inak vám ostane už len 24.12. ho narýchlo vybaliť a 25.12. ho dať dole a modliť sa, aby aspoň ten jeden deň prežil v plnej zbroji. Existujú síce aj chemické odpudzovače, ale ich účinok je naozaj veľmi krátkodobý a zápach nepríjemný aj pre človeka.
Doporučiť ešte môžem rozprašovač s nariedeným octom, ale to tiež nebude práve tá pravá vianočná aróma, ktorú by ste na sviatky doma chceli mať.

Verím, že doma žiadnych ničiteľov nemáte a vianočné sviatky si užijete so všetkých, čo k tomu patrí a rovnako aj vaše šelmy.
Tak šťastné a veselé!

Podobné články:

Ako docieliť, aby vianočný stromček odolal útokom?

Sviatočné nebezpečenstvá

Exkluzívne mačkami inšpirované vianočné ozdoby na stromček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..