Práve sa nachádzame v čase, keď sa pomaly väčšina sviatkov milých domácností zahaľuje do Vianocami inšpirovaných dekorácií. Okná, stoly, steny, nástenky, poličky, … to všetko sa prehýba pod náplavou vianočných ozdôb, stromčekov, vetvičiek, gulí, a podobne.  Pre naše mačky tieto zmeny nemusia byť tak príjemné.  Ako si teda dopriať krásne dekorácie a zároveň nevystrašiť mačičku či ju nemotivovať k demoličným aktivitám?

1. Stereotyp sa rovná pokojnej atmosfére

Každý chovateľ mačičky by mal vedieť, že to, čo udržuje mačičku pokojnou a v pohode, je stereotyp s minimálnymi zmenami a narušením. Mačky sú kľudné vtedy, ak život má jasne stanovené pravidelná, mechanizmy, časovú os. Vedia kedy dostanú papať, kedy sa deti vrátia domov, kedy príde otec rodiny a pohladí ich. Vedia, že všetko má svoje miesto a čas. To im dáva pocit istoty. Naopak narušenie vyvolá stres a u každej mačičky sa môže prejaviť inak. U citlivejších môže dokonca vyvolať úzkosť či poruchu správania, hygieny a podobne.

Vianoce a s nimi spojené dekorácie, návštevy a dovolenky môžu byť pre mačky veľmi stresujúce. Preto by micinky mali mať vždy svoje miesto a pokoj , ktorého sa tieto sviatky nedotknú alebo len minimálne.

2. Postupná príprava je kľúč

S prvým bodom súvisí aj postupná príprava Vianoc. Mne sa za tie roky osvedčilo začať vždy s výzdobou na etapy, v týždňových intervaloch

  • Prvú adventnú nedeľu začínam pomaly dekorovať byt a postavím stromček.
  • Druhú adventnú nedeľu zavesím svetielka na stromček.

Mačky si medzitým očuchali výzdobu, zoznámili sa so stromčekom. Potom už nemajú potrebu si ho všímať. Splynie s prostredím. Zatiaľ to vždy fungovalo.

Spomínam si ale ako na prvý vysoký strom, ktorý som mal vyliezla Lola a usídlila sa v hornej tretine. 🙂  Nikdy viac to už neurobila a o strom prestala mať úplne záujem. Vlastne žiadna iná mačka sa o niečo také nikdy ani nepokúsila.

V prvom týždni je stromček pre mačky často stredom zájmu. Je to zmena v ich stereotype. Niektoré sa budú báť, iné sa vydajú na prieskum a malé percento sa stromčekom nebude zaoberať vôbec. Práve preto je lepšie ho mať najskôt neozdobený, aby mačky mali priestor pre zoznámenie sa so samotným stromom. Ozdoby by naopak ich pozornosť upútali hneď a veľmi ťažko by sa odpútavala. Hoc ani to nie je nemožné!

Na neozdobenom stromčeku si môžete svojho myšolovca otestovať. Je to vždy lepšie, ako potom čakať, čo sa bude diať, ak je plný krehkých a často drahých okrás. Zvlášť opatrný by som bol u mačiatok. Tie ešte nemajú dostatok pochopenia. 🙂

Podľa toho, ako prebiehaj prvá fáza sa niekedy rozhodnem stromček nazdobiť už druhú adventnú nedeľu, spolu so svetielkami. Mačky sa obvykle točia okolo mňa pretože ten proces výzdoby ich láka

Pravidelné opakovania tých istých aktivít mačky naučí si na ne zvyknúť.

3. Na mačku ako na malé dieťa

Ďalším skvelým pravidlom je, že sa k mačičkám musíme správať ako k malým deťom. Mačička podobne ako naša ratolesť nerozumie, čo sa to deje, všetko chce oňuchať, dotknúť sa toho, preskúmať, a samozrejme sa  s tým zahrať. Nechápe, že to nie je na jedenie, ani na hranie a že to stálo par stoviek.

Preto dbajme hlavne na bezpečnosť a to ako u dekorácií, tak i u návštev a samozrejme pozor na jedlo a horiace sviečky či prskavky.

4. Pár základných pravidiel pre zdobenie stromčeka

Ako som písal, mne sa osvedčilo stromček nechať pár dní bez ozdôb, aby ho mačky mali možnosť preskúmať.

Ešte pred dvoma rokmi som mal umelý stromček a plastové ozdoby. Chcel som mať istotu že sú bezpečné, aj keby sa mačky s nimi hrali, či stromček zhodili. Minulý rok som ale celú výbavu podaroval jednej rodine a sám som si nakúpil ozdoby z čisto prírodných materiálov, ľahké, jemné a hlavně 100% bezpečné. Stromček už máme druhý rok živý a veľmi sa z neho těším.

Zo začiatku a u mačiatok, som vždy ozdoboval od 40 cm vyššie od podlahy. Mačky tam nemali možnosť nechať sa zlákať visiacimi ozdobami. Neskôr som toto pravidlo opustil, lebo mačky strom aj jeho ozdoby ignorovali.

Mačky a vianočný stromček

Pokiaľ ale tie vaše micenky majú stromček a jeho okrasy

Nezabúdajte že mačičky, hoc ju milujete , a beriete ako člena rodiny, je stále len zvieratko a nevidí svet našimi očami. Nesnaží sa zruinovať vaše sviatky, len  vidí, cíti a správa sa ako mačka v byte. Ak ju budete svedomito trénovať a ponúknete jej dostatok podnetov na rozptýlenie, stromček i ozdoby nechá na pokoji.

Podobné príspevky:

Sviatočné nebezpečenstvá

Zaujímavé tipy na (nielen) vianočné darčeky pre mačky

Exkluzívne mačkami inšpirované vianočné ozdoby na stromček

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 10/2017, XVII. Ročník.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v  mesačníku Naše kočky: ISSN: 1211-6270, číslo 12/2017, XXI. Ročník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..