Největší šanci na oplodnění mají samice v prvním týdnu říje, několik dní po jejím nástupu, přičemž intenzita páření během prvních dnů zvyšuje pravděpodobnost oplodnění vajíčka spermií. Samozřejmě jako ve všem i zde platí, že je to přísně individuální.

Podobně jako u lidí i u koček se mohou vyskytnout problémy. Samice může krycího kocoura odmítat, nebo opačně. Není to prý časté, ale stává se to. Většinou se situace sama vyřeší pokud spolu partneři stráví nějaký čas a nemají dostatek jiných příležitostí. Někdy je zase problém početí  fyzický a kočička či kocour mají zdravotní problém, který brání tomu, aby spolu měli potomstvo.

Březost kočky

Odhalit zda je kočička březí není vůbec jednoduché. Důkazy se projeví až o několik týdnů později. Fyzické změny se začnou na těle kočky objevovat přibližně po 3 – 4 týdnech od krytí. Tehdy se bradavky kočky zvětší, zrůžoví a vystoupí. Bříško se začne zvětšovat až kolem nástupu 5 týdne. O týden později je možné pohmatem cítit pohyb koťat.

krabica s mačiatkami

Jednoznačný důkaz březosti nám však poskytne až krevní vyšetření u veterináře.

Délka březosti u kočky je 9 týdnů, okolo 63 dní. Chcete-li tedy vědět termín porodu, připočtěte k datu krytí 63 dní. Samozřejmě někdy se koťata mohou narodit dříve (od 56 dne), jindy zase později (do 71 dní). Rozdíl by však neměl být vyšší než 7 dní. Pokud náhodou kočička koťata přenáší více dní, tak je třeba navštívit veterináře a konzultovat další postup.

Domácí klid a pohoda

Období březosti by si kočička měla přežít v absolutním klidu a pokoji. V domácnosti bychom měli zachovat tedy příjemnou atmosféru bez stresu a negativních faktorů. Vyhnout bychom se měli přestavbě, hluku, velkým změnám, … Stejně není vhodné kočičku stresovat novými členy domácnosti, adopcí dalších zvířat a podobně.

Některé kočičky prožívají březost bez změn chování, jiné bývají citlivé na doteky a manipulaci. Mnohé se mohou projevovat agresivně a to jak vůči lidem,tak i vůči jiným členům kočičí domácnosti. Měli bychom tedy respektovat soukromí budoucí maminky a dopřát jí klid a pohodu.

Čím více se bude blížit datum porodu, tím méně aktivní kočička bude. Omezí skoky, běhání, přestane se skrývat do těsných prostorů a je možné, že kvůli rostoucímu bříšku bude odmítat i průchod přes kočičí dvířka.

Stravování

Kvalitní, pestrá a bohatá strava je v období březosti a kojení velmi důležitá. Kočička potřebuje nabrat dostatek energie a síly pro vývoj mláďat, porod a poporodní péči. Pro březí a kojící kočky je dnes na trhu dostatek kvalitních krmiv, takže si nemusíme dělat velké starosti.

Důležité však je, abychom kočičku nepřekrmovali a zbytečně nepřibírala. Dávky krmiva je třeba postupně zvyšovat a to až od druhé poloviny březosti, tedy kolem 4-5 týdne po krytí.

Není neobvyklé, že matka před a po porodu nepřijímá potravu a žije tedy ez rezerv, které si vytvořila. Následné období laktace je pro ni nesmírně energeticky náročné a pro tvorbu kvalitního a plnohodnotného mléka je potřebné zajistit množství kvalitní a pestré stravy pro kojící kočky. Mléko jinak přichází o výživovou hodnotu a koťata nepřibírají na váze. Energie pro tvorbu mléka je čerpána z matčiných osobních rezerv (jejího tuku) a kočička pak může vypadat až příliš pohuble a nezdravě.

Konkrétní značku kvalitního krmiva vám doporučí chovatel, od kterého jste si kočičku zakoupili, depozit, od kterého jste kočku adoptovali, nebo vám ji může doporučit veterinář či odborník na výživu. Rozhodně zde není namístě šetř, neboť kvalitní strava je základ zdravých koťat i spokojené a zdravé matky.

mačacie mlieko

Příprava na porod

Kočičce bychom měli před očekávaným termínem porodu připravit i vhodné místo. Porodnice by měla být z pevného materiálu, vystlaná jemnou tkaninou, ideálně savým materiálem. Použít lze i plenky pro pejsky, které lze následně hygienicky vyměnit a vyhodit.

Porodnice by měla mít rozměry přibližně 35x50x25 cm. Důležité jsou zejména boční stěny, aby se kočka při tlačení mohla tlapkami opřít.

Porodnice by měla být pro kočku k dispozici delší dobu před porodem, aby si na ni zvykla a cítila se v ní příjemně. Umístit bychom ji měli na klidné, tiché a tmavší místo.

Někdy se však stane, že kočička vrhne někde úplně jinde. Tomu se bohužel nedá nikdy zcela zabránit. Jako ve všem i v tomhle mají kočky svoji hlavu!

Porod

Většina koček zvládá porod bez lidské pomoci. Mnohé dokonce chtějí být při tom absolutně samy, některým nevadí přítomnost jejich dvounožců. Pokud máte dlouhosrstou kočku, bude lepší když jí srst v okolí genitálií a bradavek necháte ostříhat, aby se tam koťatům usnadnil přístup.

Těsně před porodem je kočka nervózní, mňouká, neustále se prochází, neposedí, hledá vhodné místo či polohu. Okolí vnějších pohlavních orgánů je oteklé. Před porodem kočce odteče plodová voda a v porodnici si lehne na bok, následně začnou kontrakce.

Porod by měl trvat několik hodin, ale může se natáhnout i na celý den či noc. Je to vždy individuální. Závisí to na počtu koťat, kontrakcí, komplikací, jestli je to první vrh, …

Obvykle se koťata narodí od 3 do 12 hodin. Na svět přicházejí v plodovém obalu, ten matka prokouše stejně jako pupeční šňůru a malé slepé kotě důkladně omyje. To reflexně mňouká, hýbe se a hledá bradavku, na kterou se přisaje.

Kočka obvykle porodí 3 – 6 koťat a interval mezi nimi může být několik minut i hodin.

Koťata se rodí slepá, osrstěná a absolutně bezbranná, odkázána na svou matku, její mlíčko, teplo a péči.

V případě, že má kočička s vytlačením koťat problémy, musí pomoci člověk a kotě opatrně vytáhnout, vybrat z plodového obalu a přestřihnout pupeční šňůru. Stříhat pupeční šňůru je třeba, až když přestane pulzovat, přibližně 3 cm od bříška kotěte. Ránu je nutné dezinfikovat.

Za normálních okolností kočička nepotřebuje lidskou pomoc ani asistenci, je naprogramována geneticky a sama ví co dělat. Plodový obal každého kotěte a placentu kočka sežere. Všechny koťata důkladně umyje a následně oddychuje a vrní. Tehdy je čas, abychom vyměnili použitou podložku (obvykle plenku), aby rodinka ležela na čistém.

Při prvním porodu bude lepší, pokud si předem zjistíte, kde je veterinární pohotovost, popřípadě si domluvte asistenci od známého a zkušeného chovatele. Pokud by se vyskytly problémy, budete mít po ruce odborníka, který bude vědět jak si s nimi poradit.

Následovat bude v dohledné době článek – Poporodní péče o koťata a kojení.

Podobné příspěvky:

Sezóna koťat začíná

Pohlavní dospívání koček, nástup mrouskání a páření

EKO úklid v domácnosti s kočkami

Článek byl v upravené podobě uveřejněný v odbornoém měsičníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 6/2021, XXI. Ročník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..