„Na pohlaví predsa nezáleží, hlavne aby to bolo zdravé!“: počúvajú nastávajúce mamičky počas svojho 9 mesačného čakania na potomka z každej strany. U mačičiek by to však malo platiť rovnako. Veď je v podstate jedno či budete mať doma mačičku alebo kocúrika. Ak neplánujete založiť chovnú stanicu a venovať sa zveľaďovaniu nejakého plemena, nemusíte otázku pohlavia vôbec riešiť.

Je teda rozdiel medzi mačičkou a kocúrikom?

Rozdiely vo fyzickej i psychickej oblasti samozrejme existujú. Podobne ako u nás ľudí aj u mačiek je jasný pohlavný dimorfizmus, ktorým matka príroda zariadila rozdielnosť medzi pohlaviami. Tá je viac či menej viditeľná a nemyslím tým len sekundárne pohlavné znaky – najmä pohlavné žľazy. Skúsený mačkár vám už aj z diaľky väčšinou presne povie či sa k vám blíži kocúrik alebo mačička, má to proste v oku. Roky skúseností proste nič nenahradí. U plemenných mačiek je to ešte ľahšie určiť, lebo tam každý chovateľ pozná štandardy plemena a ak sa venuje vystavovaniu, nemal by mať najmenší problém.

Vo všeobecnosti platí, podobne ako aj pri mnohých iných druhoch zvierat, že samičky mačiek bývajú vzrastom menšie, drobnejšie, majú nižšiu telesnú váhu. Naopak samci bývajú väčší, mohutnejší, statnejší. Je to dané geneticky a prispôsobené ich životným a spoločenským podmienkam.

Photobucket

Úlohou mačky je priviesť na svet potomstvo a postarať sa oň. Vychovať ho, socializovať, začleniť medzi iné mačky, naučiť ich loviť. Úlohou samca je chrániť svoje teritórium, byť neustále v strehu a postarať sa o to , aby bol narušiteľ náležito potrestaný. Rovnako je tiež poháňaný hormónmi a chce splodiť čo najviac mačiat s vhodnou partnerkou.

V prírode sa výber partnera obmedzuje najmä na silu a schopnosť zaujať partnerku. Samica chce, aby jej potomstvo bolo životaschopné a zdravé a podľa toho si vyberie (pripustí) vhodného kocúra. Tí zase medzi sebou zvádzajú boje o samice, či teritórium a dokazujú tak svoju silu.
Možno to vyznieva kruto, ale v prírode je naozaj potrebné, aby prežil ten silnejší a rod sa uchoval. Toho sú schopné len silné a zdravé jedince.

Doma nám postačia kastráti

V našich bytových podmienkach (ak nie sme chovateľskou stanicou) je situácia o niečo iná. Respektíve mala by byť. Doma by sme mali chovať výlučne mačky a kocúrikov po kastrácii/sterilizácii.
Prečo?

Mačička , ktorá nie je určená na chov, čiže neprodukuje plemenné mačiatka sa rujou zbytočne trápi a vysiľuje. Rovnako to neprospieva ani jej fyzickej kondícii , zdravotnému stavu a už vôbec nie psychike. Ruja sa môže v podstate opakovať neustále i po pár dňoch. Verte , že kto to raz doma v byte zažil, nechcel by znovu a už vôbec nie pravidelne, napríklad každých 14 dní.

Photobucket

Rovnako nekastrovaný kocúr, ktorý začne značkovať (značkovať však môžu aj samice) a domáhať sa dámskej spoločnosti nie je práve milým domácim spoločníkom. Ak má prístup von, začína sa túlať a hľadá svoju partnerku. Často vstupuje do konfliktov a prichádza v zúboženom stave domov. Tu je vysoké riziko prenosu infekčných ochorení i smrteľných.

Mnohé vonkajšie mačky a tie s výbehom, sa práve v tomto období zatúlajú a už sa domov nevrátia.
Riešenie situácie je pritom veľmi jednoduché, dostupné a jednorazové. Stačí len zavolať na najbližšiu veterinárnu kliniku a objednať svoju mačku či kocúra na kastrácia/sterilizáciu.
Je zodpovednosťou každého majiteľa, aby sa postaral o svoje zvieratká a to i v zmysle zabránenia nechcenej reprodukcie!
Na základe tohto by som povedal, že je v podstate jedno či bytová mačka bude ona alebo on ak ju vo veku okolo 6 mesiacov dáte vykastrovať. 🙂

Rozdielne povahové črty

Zo svojich skúseností môžem povedať, že kocúrikovia sú priebojnejší, majú viac odvahy, menej sa boja, sú spoločenskejší. Vždy stoja prví pri dverách a čakajú. Prví snoria čo je v taške, v kabelke, batohu. Prví stoja v rade na krmivo. Veľmi radi pozorujú dianie okolo, chcú byť všade a pri všetkom. Radi skúšajú nové veci a bádajú. Musia veci ovoňať, skontrolovať a prezrieť. Akonáhle niečo v domácnosti je inak, kocúr to prvý odhalí a preskúma. Kocúr sa môže zdať asertívnejší a samostatnejší. Je nad vecou.

Photobucket

Mačičky podľa mňa bývajú tie skromnejšie, plachšie, citlivejšie. Nikdy nie sú prvé pri dverách, pôsobia jemnejším dojmom, skôr sa ostýchajú a sú opatrnejšie. Naopak sú však veľmi citlivé, milujúce a pokojnejšie. Mačičky mi prídu premyslené. Každá akcia (niekedy aj útok) my z ich strany príde ako premyslené krok , ktorý mal dôležitý cieľ. Mám pocit, že viac analyzujú ako samci. Tí sú zbrklejší.

Čo sa týka interakcie a hravosti, tam myslím žiadne rozdiely medzi pohlaviami nie sú. Všetky mačky sa rady hrajú a reagujú na podnety, len treba nájsť tie vhodné, ktoré ich budú motivovať a inšpirovať k aktivite.
Rovnako ani nevnímam rozdiel v prítulnosti a spätnej väzbe. Tá je myslím tiež rovnaká. Svojho človeka milujú mačky bezhranične a je jedno či samci alebo samice. I kocúr môže byť veľký maznáčik, rovnako ako mačička nemilosrdný postrach mačacej domácnosti a bitkár. 🙂

Hierarchia mačiek

Z hľadiska hierarchie nie je u mačiek presná štruktúra ich sociálnych väzieb. Mačka je skôr samotár. V prírode je myslím len lev jediný druh mačkovitých šeliem, kde zvieratá vytvárajú svorku, ktorá spoločne žije, loví a vychováva mláďatá. U levov platí, že vodcom je dospelý samec, ktorý postavenie získa súbojom s predošlým a ostatných sokov odoženie. Významné postavenie má aj jeho prvá družka, ktorá hrá akúsi pozíciu kráľovnej. Lev sa však pári aj s inými členkami svorky. Samice sa následne spoločne starajú o potomstvo a spoločne lovia.

Domáce mačky sú však adaptabilné a sú schopné existovať samostatne i ako členovia svorky a to či doma tak na ulici. Ak však nemáme dostatok času je určite žiaduce mať mačky dve, aby sa jedna sama doma nenudila a hlavne netrápila.

Photobucket

Niekoľko krát som sa snažil odhaliť, kto je v našej domácnosti šéf. Podľa literatúry, ktorú som našiel má vyššie postavenie ten, kto sedáva najvyššie, necháva si čistiť kožuch od iných mačiek a nie je účastný v drobných konfliktoch – jeho postavenie je nedotknuteľné.
Nič z toho však neplatí na žiadnu mačku u nás doma. Osobne si ale myslím, že najvýznamnejšie postavenie má môj najstarší kocúr Kollby. Ten má rešpekt a bez ostychu popreháňa ostatných, alebo ich vyženie z pelechu či postele a podobne. Nik mu neodporuje, vie si zjednať poriadok.

Photobucket

Pri výbere mačky, by som sa viac ako na pohlavie zameral na povahu mačky a vyberal podľa toho, aby som našiel vhodného partnera nielen pre mňa, ale i ostatné mačky či iné zvieratká v domácnosti. Povaha je dôležitejšia ako samotný fakt či ide o kocúrika alebo micku. Existujú síce všeobecné charakteristiky pre obe pohlavia, prejavovať sa však každá mačka môže individuálne a svojsky, v závislosti na mnohých faktoroch.
Photobucket
Kupujte a adoptujte teda mačičky len od kvalitných chovateľských staníc a dobrých depozitov. Iba tam vám poskytnú presné odpovede ohľadom povahy a správania mačiek a budete mať možnosť si vybrať takú, ktorá by k vám zapadla. Množiteľ, ktorý mačky produkuje za účelom zisku, sa im nevenuje dostatočne na to, aby mohol poznať ich potreby, povahové črty a vedel vám odborne poradiť s výberom.

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 03/2013, XIII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Rozhodnutie – chcem mačku! Čo potrebujem?

Chcem mačičku, ale akú si vybrať – čistokrvnú či domácu?

Vymedzenie základných pravidiel pre naše mačiatko

Príchod mačky do domácnosti

Príprava podnetného prostredia pre mačku

Sezóna mačiatok sa začína

Gravidita mačiek, vývoj mláďat a pôrod

 

2 Comments

  1. Zdravim … Tiez by som si rada kupila nejakeho maciaka a vsak mam obrovsky strach z toho ze si domov prinesiem Satana ktory bude tyranizovat svoje okolie . Rada by som pritulneho kocura ktory bude vdacny a rad ze sa o neho s laskou staram . Ako spoznat charakter macky aby som sa vyhla zlemu vyberu ?

    Soňa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..