Strata milovaného maznáčika vnáša do našich domácností negatívne emócie, smútok a žiaľ. Takáto udalosť nás vykoľají a rozhodí nás. Je to pochopiteľné, predsa sme našu mačku milovali. Avšak práve v tomto čase by sme si ale mali zachovať chladnú hlavu a konštruktívne pristupovať k riešeniu vzniknutej situácie.
Plač, hnev, zlosť či smútok nám mačičku nevrátia a čas je veličina , ktorá nehrá v náš prospech. Musíme sa čo najrýchlejšie zmobilizovať a začať s hľadaním nášho tuláka.

Prevencia straty či úteku

Pred tým ako sa nám mačička zatúla, alebo stratí, mali by sme zamyslieť nad prevenciou takejto situácie.

Zasieťovanie okien a balkóna

V prvom rade je dôležité, aby sme mali zabezpečený dom či byt. To znamená mať zasieťované okná, dvere, balkón i terasu – všade tam, kde má micka prístup a hrozí, že vypadne či utečie.

Robin

Bezpečný výbeh

Jednou z možností ako mačičke dopriať voľnosť pohybu, ale zároveň ju mať v bezpečí je zhotoviť jej bezpečný výbeh, kde sa bude môcť vyvetrať, pohrať s hmyzom, ochutnať trávičku, leňošiť….., ale zároveň bude chránená a v bezpečí.

Kastrácia / sterilizácia

Kastrácia a sterilizácia sú jednoduché operatívne zákroky pomocou ktorých sa zabráni nechcenému rozmnožovaniu mačiek, zmizne ich potreba párenia sa a ruja. Tým pádom sa mačky zdržujú vo svojom teritóriu, ktoré je v blízkosti svojho domova, nevyvolávajú konflikty, bitky, žijú pokojnejšie a nemajú potrebu sa túlať či utekať za „láskou“.
Kastrácia a sterilizácia sú nevyhnutnosťou hlavne u mačiek s výbehom alebo vonkajších, ale odporúčam ju i u čisto bytových.
Bella

Čipovanie

Ďalšia možnosť je mačičku začipovať, pričom táto povinnosť je už uložená zákonom. Tak bude mačička nezameniteľne označená a bude obsahovať mikročip s jedinečným kódom, ktorý každý veterinár bude môcť prečítať a následne identifikovať majiteľa. Uľahčí sa tak návratnosť zatúlaných a zabehnutých mačiek do ich milujúcich domovov.

lOLa a robin

Obojok s kontaktom

Okrem začipovania bude vhodné ak „micku vonkajšiu“ vybavíme obojkom s kontaktom na nás. Obojok by mal byť samouvoľnujúci , aby sa v prípade nejakého zaháknutia mačička z pasce dostala a neostala napríklad obesená niekde na plote, strome a podobne.

Prechádzka jedine s dôsledným tréningom

Ak už máme potrebu mačičku venčiť podobne ako psíka, mali by sme mať istotu, že naša mica je práve na niečo také vhodná. Rovnako by prechádzkam mal predchádzať aj dôsledný tréning. Ten by mal byť zameraný hlavne na schopnosť viesť mačku, jej adaptáciu na vonkajšie prostredie (hluk, ľudí, iné zvieratá, pachy,…..) a v neposlednej rade mačičku treba privyknúť na obojok, vôdzku a popruh.
Dôležité je si uvedomiť, že nosiť mačičku (konkrétne bytovku) von je vždy riziko!
Rovnako ako vypúšťať mačky navoľno v rodinnom dome!

Lola

Kontrolujte kde je vaša mačka

Ďalšou zo zásad prevencie je sledovať, kde je momentálne vaša mačka. Dôsledne dbajte na to, aby ste pri otváraní a zatváraní dverí vždy sledovali, či nevybehla von. Najrizikovejšie situácie vznikajú pri návštevách, prerábkach bytu, ak je doma veľa ľudí, detí, pri príchode s nákupom, taškami, bicyklom, kočiarom a podobne.
Ak príde poštárka, sused alebo niekto iný, bude lepšie keď sa nebudete rozprávať medzi dverami, ale vyjdete von, alebo návšteva dnu.

Robin

Ak máte návštevu – informujte ju, aby dávala pozor.
Ak ste zverili mačky tretej osobe počas vašej neprítomnosti, dôsledne ju zaučte a pripravte na to, aby bola ostražitá.
Ja vždy napíšem manuál ako sa starať o mačky a na okná a dvere nalepím upozornenie, aby dotyční dávali pozor, zbytočne ich neotvárali a hlavne aby ich kontrolovali.

MAČIČKA SA STRATILA, ČO TERAZ?

Ak sa nám už (bohužiaľ) hrou osudu alebo vďaka vlastnej chybe podarilo mačičku stratiť, či sa zatúlala, musíme začať hneď konať. Čas je v tomto prípade náš nepriateľ.

1. Naozaj stratená?

Mačičky majú úžasnú schopnosť stať sa neviditeľnými, keď to tak chcú. Mnohokrát sa mi stalo, že som v panike niektorú hľadal a napadali ma najrôznejšie scenáre jej úteku a nakoniec si mica veselo driemala v skrini či na inom mieste. Dom či byt poskytuje obrovský priestor, kde sa skryť a stratiť z dohľadu a ako vieme, volať menom býva u mačiek ako hádzať hrach na stenu. 🙂

Prezrieť by ste mali každú miestnosť, každú skriňu, každú špáru. Neopomeňte priestor za a pod nábytkom a zariadením, pod posteľou, v práčke, umývačke, sušičke, skriniach, v knižnici a podobne. Mačka môže spať napríklad v koši s prádlom, v zásuvke s bielizňou, za kuchynskou linkou, či pod vaňou.

Lola

Ak ste mačičku nenašli, tak je isté, že je stratená!
Nezúfajte, ale zoberte jej obľúbené maškrty, granulky a vyberte sa ju hľadať. Mačičku treba volať jej menom a lákať na dobroty. Tie môžete nechať i pri vchodových dverách vášho bytu a jeden člen z rodiny by tam mal ostať a čakať.


2. Okolie bytu

Ak ste si po prehliadke vlastného bytu na 110% istý, že mica sa tam nenachádza, je na čase prezrieť jeho okolie. Pozrite sa na chodbu, schodisko, oslovte najbližších susedov. Prezrite nielen vaše poschodie, ale všetky a zároveň spoločenské miestnosti, pivnice, sklady, práčovňu,….. Nezabudnite sa pozrieť do vstupnej chodby a výťahov. Ak ste viacerí, môžete si bytovku rozdeliť na časti a jeden človek pôjde do vchodovej časti, druhý prezrie schodisko nad bytom a tretí pod bytom.

Ak ani toto pátranie nebolo úspešne, urýchlene vytlačte oznam o strate mačky s krátkym popisom a kontaktom a vylepte ho na všetky vstupné dvere do bytovky, výťahy a môžete rozhodiť i susedom do schránky či nalepiť im ho na dvere.
Niekedy sa môže stať, že ju nejaký sused prichýli, lebo ju uvidí v dome a než začne hľadať majiteľa, vy budete celý bez seba.
Mne raz v bytovke vybehol kocúr a smeroval schodmi dole. V pyžame som za ním bežal o 3 poschodia, kde otecko vychystával deti do školy a cez otvorené dvere im kocúr vbehol do bytu a nasmeroval si to priamo do kuchyne, kde som ho chytil 🙂

Počas celého hľadanie v dome nezabudnite neustále na mačičku volať jej menom, prihovárať sa a lákať ju na maškrty a granulky!

3. Okolie bytovky

Ak ani toto pátranie neprinieslo úspech, bude žiaľ mica pravdepodobne už vonku z bytovky. Treba sa teda poobzerať po jej okolí. Mačky sa rady schovajú, takže budete musieť prezrieť každý krík, súbor stromov, parkovisko, autá, kontajnere, stanovisko kontajnerov, blízke ihrisko, škôlku, garáže…skrátka všetko v dosahu, kde by sa mica mohla schovávať a ukryť. Neustále na mačičku volajte a dobre počúvajte či sa neozve. Časť granúl a maškŕt môžete nechať pri vchode.

Neuškodí, ak sa pozriete i do vedľajšej brány a prezriete i tamojšie schodisko a pivničné priestory. Rovnako i tam môžete vylepiť pôvodný plagátik o strate mačky a osloviť nejakých susedov.

Bella

Kompletnú kontrolu bytu, bytovky, okolia a susedných budov môžete vykonávať zas a znovu. Najlepší čas je po zotmení, keď sa ulice vyprázdnia a je ticho a pokoj. Na pomoc môžete zobrať ochotných susedov. Osloviť môžete i psíčkarov, ktorí chodia po okolí pravidelne, či ju náhodou nevideli.

4. Oznámenie o strate, inzercia v tlači, na internete a prostredníctvom sociálnych sietí

Ak ste neboli napriek enormnej snahe v hľadaní mačičky doposiaľ úspešní, neprestávajte dúfať. Jeden člen rodiny by mal ísť domov a vytvoriť podrobnejší plagát – oznámenie o strate s presným opisom mačky, jej charakteristických znakov, mena a samozrejme kontaktom na vás. Vhodné je ponúknuť aj nejakú formu odmeny.
Plagáty by ste mali rozniesť po blízkom i vzdialenejšom okolí, na každú branú, školu, obchod, veterinárku kliniku, knižnicu, zastávku autobusu, do miestneho nákupného centra a podobne.
Vo vašej bytovke neustále oslovujte susedov a pýtajte sa, či micu náhodou nevideli.

BLR

Ďalšia fáza je inzercia na internete, na zvieracích fórach, hlavne tých o mačkách, kde môžete získať kontakty na miestnych kŕmičov mačiek. Tí majú o tamojšej kolónii mačiek prehľad a mohli by byť veľmi nápomocní.
Využívajte aj sociálne site, kde sa informácie šíria takmer svetelnou rýchlosťou a oslovia veľké množstvo ľudí.
Na škodu nie je ani inzercia v miestnej, lokálnej tlači.

5. Veterinári, útulky a depozity

Posledná fáza je oslovenie a inzercia v miestnych útulkoch, na veterinárnych klinikách a depozitoch. Tam všade pracujú ľudia, ktorí by mali byť zbehlí v tejto problematike a vedeli by vám i poradiť s ďalším postupom, alebo aspoň môžete skonzultovať či ste urobili všetko, čo sa dalo. Plagátiky môžete u nich tiež vyvešať a dúfať, že nálezca vašej mačky ju prinesie práve tam.

Hľadanie zatúlanej mačky môže trvať i niekoľko dní či týždňov a preto treba postup jej hľadania pravidelne a vytrvalo opakovať, až kým sa to nepodarí.
Ak sa vám mačička stratila, tak úprimne držím palce, aby ste ju čoskoro našli.
Ak sa mica nestratila tak naopak verím, že urobíte maximum preto, aby ste tomu zabránili, či znížili toto riziko na absolútne minimum!

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 02/2013, XIII. Ročník

20 Comments

 1. Osobne si myslím, že mačka je živí tvor a ikto ju nemôže v byte držať. My máme 13 mačiek, z toho 3 chodím „venčiť“ na ulicu. Pretože sa celý deň válajú na dvore a nudia sa, nemôžem ich večne držať. Bývame pri potoku, a pri háji. Mačky nám môžu kedykoľvek utiecť, no neutiekli ešte nikdy. Mačka je od jakživa tulák! Je to jej rozhodnutie. Pokiaľ má mačka 2 – 3 roky, myslím si že by si mohla sama uloviť nejakú myš. Keby bola vo veľkom meste, tak by ju niekto podľa mňa zobral domov, nejaký čas by sa o ňu staral a zistil by, že je mačička super a že si ju nechá. No to je aspoň lepšie než aby mačička bola hladná, nikdy Vás nenašla a takto by mohla mať aspoň dobrého a milujúceho majiteľa ♥.

  Miki
 2. Ja mám zase takú skúsenosť, že tie moje mačky chodia po dvore, a najlepšie – nie sú vnútri. A ešte k tomu bývame pri lese, a hájoch a poliach tak je to také že to tú mačičku ťahá do sveta. A mám na toto „uväznenie“ mačiek svoj názor. Nemôžete nechať mačku vyrastať, alebo zavierať v byte. Mačke je jedno, aký má pelech alebo aké jej kupujete granule a také kraviny. Ochutnala taká mačka celý život zavretá doma myš? 😀

  Je choré zatvárať mačku, a musíme sa vyrovnať aj s tým, že naša mačka sa občas túla, a po prípade stratí. Väčšinou taká zvaná „strata“ nie je strata, ale mačka si asi našla nový domov. Túlavá mačka sa pochopiteľne túla pri ľuďoch, keďže aj v dedinách a mestách sú všade ľudia. Niektorí dobrí, a niektorí zlí. Mačka sa zatúla k nejakému domu, a je hladná, a daný človek si zrazu zmyslí, že nemá domov, a tak si ju zoberie k sebe, a potom sa všetci čudujeme, kde je naša mačička a nedaj bože mačiatko.

  V mestách sa stáva, že mačičku zrazí auto, a to je tá nepríjemná vec, v ktorej potrebujeme zabezpečiť mačke bezpečie, a istotu. Ale zároveň ju zatvárame. Toto je aj pre mňa nepríjemná situácia s ktorou sa nedá vyrovnať. Radšej nezatvárať mačku, ale kontrolovať ju a venovať sa jej. Keď idem do školy, tak sa vždy pozriem či sú všetky mačky v poriadku, dám im papať, a keď prídem domov, tak zase kontrolujem a celý deň sa im venujem. Tak je to treba.

  Aj rodičom hovorím, aby na nich dávali pozor, nepúšťali ich na ulicu. Ešte keď máme doma psov, tak je to nepríjemné, keď sa mačky pri tích psoch motajú. Stále sa o nich bojím, a preto sa o nich tak starám. Najlepšie by bolo, keby sa mačky netúlali, pretože sa mi raz stala taká nepríjemná udalosť, že sa mi stratila mačička, a spolužiak ju našiel, a mačku pomenoval Mišo a potom som zistila, že je moja.

  Miki
 3. Dobrý deň, chcela by som počuť Váš názor. Mali sme 8 mesačného kocúrika (mal ísť na kastráciu). Neukázal sa doma 4 dni. Bývam hneď pod lesom, ale kocúrik je naučený, že stačí zakričať jeho meno, a nech je kdekoľvek, vždy zamňauká alebo sa vráti. Teraz ho voláme 4 deň po sebe, neozýva sa. Hľadali sme ho aj so susedmi po lese ale nikto ho nenašiel. Krmivo má nachystané vonku na terase ale neprišiel sa ani nažrať. Je nejaká šanca, že sa ešte vráti?
  Ďakujem za každý názor

  Lenka
 4. Dobrý deň,

  bohužiaľ, „volanie prírody“ býva u nekastrovaných kocúrov silnejšie ako Láska jeho majiteľov. Zvieratko neodolá svojim hormónom. Preto je dôležité nepúšťať nekastrované mačky z domu.
  Šanca že sa vráti je vždy, ale asi sama tušíte, že sa každý dňom zmenšuje. Na mačky striehne vonku veľa nebezpečenstiev a to najmä na mladé a neskúsené.

  Držím palce!

 5. Takže dnes sa zázrakom vrátil. Všetci sme si doma vydýchli. Je značne vychudnutý, ale je doma. Akurát stále mňauká ale hádam prestane. Hneď ako mi skončí PN ide na kastráciu 🙂

  Lenka
 6. Dobrý deň .Mali sme pár mesačnú mačičku, v pondelok(14.8.2017) sme odišli do Prahy a ona sa v utorok(15.8.2017) vybrala … neviem , všetci hovoria že za mnou …v piatok sme prišli a ona nikde , priatelia ju cez týždeň hľadali no nenašli … vraj videli niekde zrazenú mačku, Ževraj je to naša … no môj krstný ju videl a ubezpečil má že to nie je ona, no ja som neistá… kde tak asi môže byť .Som zúfalá . Kvôli rodine som pred pár mesiacmi prišla o 4 mačky … a teraz ona . Na facebook som už zavesila status že sa stratila , no nedokážem už čakať .

  LucyD
 7. Dobrý deň, chcem sa podeliť o môj smútok a žiaľ: 12.4.sa bez stopy stratil v Ba-Trnávke môj kocúrik Markus. Má cca 5 rokov,bol kastrovaný,veľmi spoločenský,mal hygienické návyky,ale najradšej sa venčil v okolí nášho bytového domu,Záhadne zmizol počas mojej dovolenky,v tom čase ho opatroval sused ktorého poznal a aj jeho psíka.Sused je z toho nešťastný pretože sám sa ponúkol že sa postará a odhovoril ma od hotela.Ja už som úplne zúfalá pretože to bol môj jediný spoločník a boli sme na seba naviazaní.Už ho hľadajú susedia,je na viacerých FB,na Slobode zvierat,na Bazoši,plagáty po okolí s odmenu a – nič…Ja si myslím že ho niekto zobral do auta a odviezol na neznáme miesto.On bol veľmi skúsený a dobre poznal svoje teritórium,sám by sa nezatúlal, ak som ho neodsledovala tak sedel pri vchode do domu a niekto ho pustil dovnútra.Ešte stále denne vyhľadávam útulky či ho niekto nenašiel dezorientovaného,ale je to dnes 14 dní a šance sa každým dňom zmenšujú.On bol čierno-biely,vážil 6,5 kg a bol skoro maskot celého domu.Je pravda že rád sedával na kapotách áut a tak nie každému sa TO mohlo páčiť a tak ho odpratal. Ešte stále verím ….

  Valéria Spáčilová
 8. Dobrý deň, dnes už celý deň neprišiel náš kocúrik – Merlin domov. Včera večer sme ho ešte videli a hrali sa sním a dnes od rána ho nie je. Má 6 mesiacov, veľmi prítulný a vždy keď sme ho zavolali hneď prišiel. Bojím sa pretože okolo nás susedia majú samich psov. A ešte je tu jedna hrozba ako ste vraceli že či nám hi niekto nezobral

  EMA
 9. Dobry den, vie mi niekto poradit z vlastnych skusenosti, ako naucit macicky, ktore boli pol roka chovane v byte na zivot vonku? Na prostredie,kde budu po sterilizacii v najblizsich tyzdnoch zit uz poznaju z vnutra.. je to prostredie nasej firmy a teraz ich postupne vodim von na dvor aby spoznali aj vonkajsie prostredie. Zvyknu si vobec uplne zit a fungovat vonku za podmienok, ze budu mat vsetko zabezpecene ? Jedlo,, zateplenu budku .Teraz ked ich vodim von, utekaju od radosti a citim, ze vonku chcu byt a spoznavat, ale zaroven su vystrasene z aut, a z roznych zvukov. Nebudu macicky trpiet ked ich zacneme nechavat vonku aj na noc? Bez mojej pritomnosti na ktoru su denne zvyknute uz pol roka?
  Inak budu mat z vonka vybudovany vstup do dielne cez vonkajsi mur, len ich este musime naucit tadial vchadzat. Ludia, prosim poradte kto mate skusenosti s niecim podobnym. Ako vyhodu vidim, ze su macicky dve, su sestry a na seba velmi zvyknute. MAju 7 mesiacov. Dakujem za rady

  monika Rekosova
  1. Dobrý deň,

   najdôležitejšie je rozhodnutie o tom, že mačky budú žiť už len vonku. Vonkajšie mačky majú obvykle kratší vek dožitia. Ohrozuje ich nielen počasia, ročné obdobia, ale tiež parazity, človek, iné mačky a zvieratá a doprava. Preto je dôležitá prevencia, veterinárny dohľad a hlavne kastrácia. Takéto mačky by mali byť odčervované, pravidelné očkované, oužívať ochranu proti vonkajším parazitom, kastrované. Mali by mať prístrešok kde budú v bezpečí a to ako v lete tak i v zime.
   Čo sa týka výchovy je to rovnaké ako učiť mačku chodiť von na prechádzku. Potrebujú bezpečný priestor bez ohrozenia dopravu alebo inými, hlavne nekastrovanými mačkami. Krátke prechádzky môžete predlžovať a po niekoľkých týždňoch už nechať mačky voľne behať. Mačky si na pobyt vonku určite zvyknú, toho by som sa nebál. Skôr by som sa bál toho, čo ich vonku čaká.
   Držím palce!

   Lucián

 10. Lucian, velmi pekne dakujem za odpoved, Macicky su veterinarne osetrene po vsetkych strankach, a uz aj vykastrovane. Prostredie v ktorom maju zit uz trochu poznaju, okolie je velmi siroke, takze budu mat co este spoznavat. Oni same sa pytaju von, ale ked ich pustim pod dohladom, idu a skumaju, ale su velmi plache, vystresovane z kazdeho nepoznaneho zvuku, potom sa splasia a utekaju do bezpecia. No a najviac ma znepokojuje prave spominane vo vasej odpovedi, co ich caka vonku !!! Bojim sa a mam vycitky, ze ak ich necham odrazu vonku, akoby som ich posielala na smrt. Doma ich nemozem mat na stalo a zaroven velmi trpim, co s nimi bude, ked su zvyknute na pohodlie domova. Dokonca jedna z maciciek je na mna tak naviazana, ze sa odomna sotva pohne, sleduje ma na kazdom kroku a vsade za mnou chodi.. trpim …

  monika Rekosova
  1. Strach je dobrý, pretože dôverčivé mačky si vonku neporadia. časom by si zvykli, toho by som sa nebál. Toto rozhodnutie nie je ľahké a nezávidím vám ho, ale je len vaše. V tom vám neporadím. Vy viete aká je vaša situácia a možnosti.
   Podľa popisu je o mačky veľmi dobre postarané, takže sa nebojím že to bude pokračovať aj naďalej.

 11. Opäť ďakujem Lucián za odpoveď, teraz už je len na mojom rozhodnutí, ako ďalej s mojimi uškatými láskami :-).Začala som ich po príchode do práce púšťať na dvor samé bez vodítka, čo sa im páči.Prvý deň sa zdržiavali len pár metrov od dverí do firmy, no na druhý deň sa začala jedna z mačičiek vďaľovať. Potom nám asi na tri hodiny zmizla z dohľadu a nereagovala ani na zavolanie. Snažili sme sa na kamerách zistiť, kde sa naposledy zdržiavala a zistili sme, že sa nám schvávala v paletkách pár metrov od firemých dverí.Dver im nechávam pootvorené, aby sa mohli kedykoľvek vrátiť. Druhá mačička o ktorej sme si mysleli celý čas že nám bude utekať sa stále motkala len v blízkom okolí dverí a pravidelne sa nám prišla ukázať. Krásne reaguje aj na zavolanie, vždy pribehne. Tá, ktorá je byte na mňa naviazaná, vonku ma akoby úplne ignoruje. Ale to ma v podstate teší, o to mi aj skutočne ide.Dúfam teda, že budú cicušky aj naďalej šťastné a všetko dobre dopadne. Mám poslednú otázku ešte. Môže kuna ublížiť 3-4 kilovej mačke? Kuny nám totiž chodia pravidelne do areálu a casto sa zdržiavajú pod kapotami áut. ďakujem pekne…

  monika Rekosova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..