Kastrácia a sterilizácia sú jediným účinným a etickým nástrojom na vyriešenie problému ferálnych mačiek a ich nadmerného počtu vo vonkajšom prostredí. Som nesmierne rád, že i v našich podmienkach / ČR a SR/ sa už dlhšie obdobie touto problematikou zaoberajú útulky, depozity, občianske združenia i dobrovoľníci a vznikajú rôzne projekty. Všetky majú jediný cieľ, zvýšiť záujem o kastráciu a sterilizácia domácich mačiek u chovateľov/vlastníkov , objasniť im ich benefity, čiže vysvetliť bludy a mýty, ktoré sa desiatky rokov šíria medzi ľudmi a zároveň pomôcť vyriešiť smutnú situáciu veľkej populácia voľne žijúcich mačiek.

Verím, že sa mienka ľudí postupne začne obracať a väčšina pochopí ako dôležité, zodpovedné a zdravé je mať doma mačičku vykastrovanú, spokojnú a v bezpečí. Kastrácia je životný kompromis, ktorý prináša do spolužitia človeka a mačky bezpečnosť, zdravie, spokojnosť a rovnováhu. Je to najbezpečnejší spôsob ako uľaviť vám, mačičke a nezaťažovať ani  okolie.

Na internete som dnes našiel jednu video reportáž z Illions. V ňom uvidíte ako sa pomohli vyzbierať prostriedky na kastrácčný program v jednej komunite. Spojili sa tak miestni ľudia, veterinárne kliniky a študenti s milovníkmi mačiek a vykastrovali za deň takmer stovku mačičiek.

No proste krása a inšpirácia! 🙂

 

 

Podobné príspevky:

MačkySOS: Jediným fungujúcim a humánnym riešením je kastrácia

Sezóna mačiatok sa začína

SLOBODA ZVIERAT: TERAZ je čas kastrovať pouličné mačky…

Chcem mačičku, ale akú si vybrať – čistokrvnú či domácu?

Otepľuje sa – vetrajme bezpečne a zamedzme nechcenej gravidite

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..