Mačacie akné, ktoré sa prejavuje čiernymi bodkami, je obrovský neduh. Najčastejšie sa vyskytuje v okolí papuľky a potom na chvoste. Vyzerá ako čierne bodky a ak nedôjde k liečbe, tie sa tlačia doslova ako červíčky na povrch a  budia dojem čiernych kožných lupín. Pri neodbornom zásahu, čím myslím vytláčanie, sa ranka často zapáli a progres akné sa rapídne zhorší. Ranka hnisá a často sa akné šíri i ďalej.

Čo je príčina?

V okolí papuľky vzniká akné najmä vďaka používaniu plastových nádob na kŕmenie a vodu, kde sa usadia baktérie a tie spôsobujú tieto zápaly a vznik čiernych vyrážok. Na chvostíku je to zase nadprodukcia kožného mazu, ktorý upcháva kanáliky a tie sa potom zapália a môžu až hnisať. Názorov na vznik je však viac. Rovnako vládne aj veľká rôznorodosť v tom, ako tento neduh liečiť. Mnohí tvrdia, že vytláčať a iní zase že nie. Rovnako je i liečiv viacej a s rôznou mierou účinnosti.

 photo 1Bellachvostiacutek102008_zps9905aee9.jpg

Bellinka si v rámci terapie prešla kúpeľmi chvostíka, používali sme peroxyderm a chvost mala vyholený. Čierne uhríky som vytláčal.

 photo 3Bellachvostiacutek102008_zpsd74db685.jpg

Potom som používal očianku a zase kúpele a bez vytláčania. Za 6 rokov som nejakú výraznú zmenu nepocítil. Vždy sa to na začiatku zlepšilo a potom som prestal účinky vidieť. Neskôr mi bolo odporučené koloidné striebro. Tam nastal veľký zlom. Chvostík sa naozaj vyčičstil.

Tu sú aktuálne fotky

 

Najskôr šlo o pravidelné potieranie postihnutej časti chvosta – denne. Následne už len raz za týždeň. Cvhostíkové akné je síce stále aktívne a pravdepodobne sa jej bude tvoriť neustále, ale rozhodne už nie v tak veľkom množstve ako kedysi. Z tisícov čiernych bodiek ostali desiatky.

Keď sa jej to objavilo na brade, tak som to vytláčal a vtedy sa jej to extrémne zhoršilo a prudko hnisalo. Ale pri dennom čistení koloidným striebrom na odličovacom tampóniku to prestalo. Ranka sa zahojila a už sa to neopakovalo.

Na čierne bodky je náchylná ešte Aimme, tá občas nejakú na brade má a vtedy to tiež vytlačím, vyhnisá to a zmizne. Príde mi to ako najlepší spôsob, ako sa toho rýchlo zbaviť. Tým nechcem povedať, že toto je správny spôsob, ale je to cesta, ktorú som zvolil a zabrala na dvoch mačkách, ktoré mali problémy na papuľke a chvostíku.

Prevenciou je samozrejme používanie keramických a kovových misiek, ale ja „žiaľ“ mám labyrint a kŕmne dosky z plastu a určite s nimi neprestanem, kvôli tejto kozmetickej vade. 🙂

Bellinkino mačacie akné je teda pod kontrolou a v rámci nedeľného kozmetického okienka jej to vždy pretriem a je to. 🙂

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 3/2017, XVII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Bellinkino chvostíkové akné a jeho liečba

Bellinkino chvostíkové akné sa zase zhoršuje 🙁

PREDSTAVUJEME: Koloidné striebro – všestranný pomocník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..