Mačička bez papierov je vždy len mačka domáca. Môže sa podobať na siamskú, ruskú modrú či perzskú, ale vždy to bude len podoba, ktorú neskúsený laik asi ocení, ale odborník vidí už z diaľky.

Nie každý množiteľ musí byť aj tyran

Mačky bez papierov ale však nemusia nutne pochádzať z tyranských podmienok množiteľov bažiacich len po zisku z nebohých zvieratiek. Sú ľudia, čo svoje „nepapierové mačky“ natoľko obdivujú, že tu krásu a povahu chcú zdieľať s inými milovníkmi mačiek. Tak aj napriek tomu, že ich mačka nie je prílušníčka žiadneho plemena, je využívaná ako chovná,  k produkcii mačiatok. Od nich sa očakáva, že budú čo najviac podobné rodičom, ktorí sú tak dokonalí 😊 v ľudských očiach.

Prečo ich stále množíme, ak sú ich ulice a útulky plné?

Zámer nie je v tomto prípade zisk s čo najmenšími nákladmi, ale potreba podeliť sa o to, čo sa páči. Je to určite pochopiteľné. Mnohé nové plemená vznikli práve velice podobnou cestou. Ja ale vždy myslím na to, koľko mačičiek žije bez domova, starostlivosti a ochrany. Je to naša zodpovednosť postarať sa o ne. My sme dôvod, prečo sa premnožili. Práve preto si myslím, že množiť ďalšie mačky bez papierov je úplne zbytočné, aspoň z tohto pohľadu.

Máme problémy udržať populácie ferálnych mačiek v útulkoch a depozitoch a to sú tisíce mačiek voľne na uliciach! Všetci by sme sa mali zamyslieť nad tým, ako my osobne prispievame k riešeniu tohto problému. To nie je zodpovednosť štátu, útulkov, Slobody zvierat. Je to celospoločenský problém a jeho riešenie vzniká na úrovni individuálnej, čiže mojej, tvojej, ich.

Kastráciou svojich mačiek doma prispejeme k tomu, že sa ich populácia nebude rozširovať a teda mat negatívny vplyv na ekosystém okolo. Samozrejme nikdy nie je na škodu sa zaujímať aj o svoje okolie. Mestské mačacie kolónie majú obvykle svoju kŕmičku/kŕmiča. Ten by mal byť motivovaný láskou k svojím zverencom a postarať sa o ich kastráciu. V ideálnom prípade za podpory orgánov, ktoré by zastrešili technickú a finančnú stránku. To je ale veľmi ideálny scenár, ktorý nemá každé mesto alebo obec. Tam kde nezasiahne štát alebo orgány, ktoré by mohli, je bohužiaľ nutné riešiť túto situáciu na svojej úrovni.

spánok
Menej mačiek sa ľahšie uživí, spoločenstvo by malo byt stabilnejšie bez väčšej migrácie a teritoriálnych bojov. Dá sa predpokladať zníženie šírenia prenosných ochorení a úrazov zo vzájomných teritoriálnych stretov. Tieto mačky by pod dohľadom svojich kŕmičov pokojne žili na hranici s ľuďmi a ďalej si plnili svoje funkcie lovcov.

Tam, kde je dopyt, je aj ponuka

Áno, aj toto je jeden z pohľadov na chovateľstvo/množiteľstvo. Zákon trhu nepustí a to v žiadnom prípade.  Pokiaľ budú stále medzi nami ľudia, bažiaci po napodobeninách plemenných mačiek, bude stále veľa množiarní, ktoré tento dopyt budú pokrývať.
Z pohľadu etického zaobchádzania so zvieratami je samozrejme jasné, že tyranské množiarne sú úplne iná kategória. Ich činnosť je protizákonná a odsúdenia hodná. Takto a za takých podmienok „produkovať“ mačiatka a šteniatka je nehumánne a štát by mal prijať kroky, aby sa to už nemohlo diať, aspoň nie v tak veľkom meradle! To je ale zatiaľ hudbou budúcnosti.
Ako vo všetkom, ale aj tu treba začať vždy od seba a položiť si zase otázku: „Čo ja, ako človek, môžem urobiť, aby som pomohol situáciu zmeniť?“
Každý z nás môže svojím príkladom prezentovať svoje názory, životný štýl a rozhodnutia a to vôbec nie je málo. Nad vlastnú skúsenosť nie je nič a pokiaľ môžete ísť príkladom, je to priam skvelé.

Lola sa vyhrieva
Aj zvieratká z útulku môžu byť problémové

Každá minca má dve strany a ani adopcia mačiatka z útulku nemusí byť bez problémov. Zaujímajte sa vždy o to, čo všetko sa poskytuje k mačiatku za vyšetrenia pri adopcii. Sú depozity a združenia, ktoré na svoje náklady mačičky automaticky odčervujú, testujú na základné prenosné ochorenia, kastrujú a v prípade potreby liečia a následne očkujú. Do nových domov sa tak mačičky dostávajú zdravé a socializované. Samozrejme za malý symbolický poplatok.

Bella, Lola, Robin, Aimme

U mačičky z útulku je to vždy tak trochu ako nákup „mačky vo vreci“. Je treba narovinu povedať, že jej anamnéza z pohľadu zdravia je neznáma, rovnako ako jej rodičia. Preto je vždy takéto mačiatko risk. Nikdy neviete, ako sa jej zdravotný stav bude s vekom odvíjať. Pozitívne ale je, že veľa združení ponúka základný veterinárny balíček v cene poplatku za adopciu  a tiež toto negatívum vyvažuje fakt, že darujete domov niekomu, kto si ho skutočne zaslúži a do ťažkej situácie sa nedostal sám, ale často vinou človeka.

Množenie je zbytočné, pokiaľ sú ulice plné

Napriek všetkému si stále myslím, že nie je na svete nič krajšie, ako darovať domov, lásku a opateru niekomu, kto by to inak nemal. Rovnako si myslím, že nie je dôvod na to, aby sa mačky umelo produkovali, ak je problém s ich umiestňovaním a do domovov z ulíc a  zdravotným stavom tých ferálnych vonku.
Ak už mačičky rozmnožovať, tak aspoň pod hlavičkou chovateľskej stanice , kde je aspoň možnosť, že sa to nevymkne z rúk.

Zvieratká z útulku sú nesmierne vďačné za každý prejav ľudskosti, lásky a náklonnosti či teplo domova. Odvďačia sa vernosťou a tým, že budú pri vás vždy stáť bez toho , aby vás súdili.
Nie, nie sú to dokonalé zvieratká, typické pre nejaké plemeno svojím výzorom či správaním, sú to neobyčajne obyčajné tvory, ktorým dlžíme život plný lásky a starostlivosti, lebo my sme za ne zodpovední.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 3/2018, XVIII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Mačka bez preukazu pôvodu je vždy „len“ mačka domáca I

Perzské mačiatko od množiteľky – alebo ako to naozaj nerobiť

SLOBODA ZVIERAT: Odhalený špinavý množiteľský biznis!

sme.sk: Kšeft so zvieratami zo Slovenska prekvitá, sme svetová jednotka

Viac ako 400 zvierat bolo zachránených z jednej jedinej domácnosti

4 Comments

  1. Zajímavé doplnění minulého prvního dílu. Jen si opět neodpustím několik poznámek:

    1) Jsou útulky a depozita, která divoké kočky přijmou a tyto neumistitelné v nich žijí až do smrti a blokují místo možná jiným, potřebným. Tento problém je vytvářený uměle, dobrou snahou pomoci, ale bez širšího rozhledu, bez znalosti kontextu. Útulky by myslím primárně měly být pro nalezené kočky, aby se mohly vrátit jejich majitelům. Ne jako sbírka koček, co kde kdo najde (tento názor jsem slyšel na VFU v Brně a zdá se mi správný).

    2) Pomoc jednotlivců… znám případy, kdy se lidi chlubí tím, jak odchytnou sousedovu kočku a nechají ji vykastrovat. Nebo jakoukoliv kočku v okolí jejich bydliště. To je z mého pohledu nepřijatelný útok na cizí svobodu mít nekastrovanou kočku. Takže zase, nekonat v rozporu s pravidly. Pokud to neumím, nedělat to. Než ublížit.

    3) Přemnoženost koček a plné útulky, V Česku je v útulcích asi 5.000 koček, což zase není tolik, ne? A potom, řada spolků se stará o venkovní kolonie a tyto jsou v řadě míst pod kontrolou a kastrované. Víte, kolik tyto kolonie mají koček? Mě osobně překvapilo, že ty velké mají třeba do 10 koček – jen! Takže srovnejte s cizinou, kde kočky přemnožené opravdu jsou (dostupné a známé pro Čechy a Slováky bude třeba Řecko a okolní státy). Docela nesrovnatelné, ne?

    Jakákoliv racionální diskuse k tématu je ale super. Díky za ni.

    Filip
  2. Na túto tému by sa veru dalo diskutovať veeeeeeeeľmi dlho……
    Ja osobne mačky milujem 🙂 hlavne tie moje, vždy som mala rada všetky naše mačičky. Moja mama ich neznáša. Nemá rada ani tie moje. Keby mohla, vyhodila by ich aj z môjho vlastného domu, tak jej vadia. Časom zistila, že kocúr je modrý britský kocúr s pp. Zrazu ho začala mať „rada“, už nebol len odpadom čo jej zavadzia. Samozrejme že ju aj on prekukol, aj on vie že to len predstiera a nemá ho rada naozaj. Mačička sa narodila ako ľuďmi nechcené mačiatko, ktoré ak by nikto nechcel, jednoducho by ju zabili. Je to jednoduchšie ako dať mačku kastrovať. Zobrali sme si ju domov, na jej šťastie sme vtedy hľadali mačiatko pre seba. Jej otec je neznámy slovenský kocúr, nemá teda ani pp. Pre moju mamu je teda len odpad. Pre mňa najväčšia mačacia láska môjho života.

    dusicka
    1. Naopak, je to velice jendoduché téma. Kočky bez PP jsou vždy jen kříženci a na plemenná se mohou podobat, ale nejsou nimi. Pokud někdo ráciem vyjadřuje lásku jen na základě původu k nějakému plemenu dle PP a ne vzhledu či povahy, je to jeho osobní volba a ta by měla být respektována. Všichni máme právo mít rádi, co chceme. Svoboda a možnost volby patří všem bez rozdílu. Mné, vám i Vaší mamince. Myslet si ale můžeme to své. 🙂

      Přeji hodně štěstí!

      Lucián & BRAG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..