Každá mačka je šelma, stvorená prírodou na to, aby bola schopná si uloviť svoju korisť a nasýtiť seba a svoje potomstvo. Mačka je mäsožravec a živila sa výhradne mäsitou potravou. V prírode lovila drobné hlodavce a vtáky a zkonzumovala z nich takmer všetko, vrátane obsahu žalúdka, peria, …. Tak sa do jej tela dostali aj zvyšky iných, nemäsitých zložiek potravy (perie, šupiny, chlpy, kosti, zelenina, ovocie, …). Mačka teda v prírode dostala do organizmu všetko, čo potrebovala a to len vďaka lovu. Mäso bolo zároveň aj bohatým zdrojom tekutín, takže nebolo potrebné toľko piť.

Dnešná mačka domáca, ako ju poznáme sa o toľko nezmenila. Možno viac sedí na gauči, ale jej jedálniček, respektíve to, čo by na ňom malo byť a to, čo naša mačka potrebuje, sa nezmenilo.

Z článku Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška už vieme, že mäso v akejkoľvek podobe je základnou zložkou mačacej stravy. Je najbohatším zdrojom pre život potrebných proteínov/bielkovín a tie sú stavebným kameňom celého mačacieho organizmu. Rovnako ako pre nás ľudí, tak pre mačky, sú bielkoviny nevyhnutné pre život a pri ich nízkej hladine nastávajú zdravotné komplikácie. Okrem ďalších pozitív, mäso vytvára v organizme mačky kyslé prostredie a to znižuje tvorbu močových kameňov, struvitov. Zároveň kyslé prostredie efektívnejšie bojuje s antigénmi/mikroorganizmami, ktoré sa doňho dostanú z vonkajšieho prostredia.

sorové mäso

My ľudia, ako všežravci si ich môžeme doplniť alternatívami – napríklad rastlinnými bielkovinami. U mačiek existuje tiež táto možnosť, ale osobne si myslím, že je to absolútne zbytočné. Mačka bola prírodou stvorená ako lovec a mäsožravec tak nevidím dôvod , prečo by ju človek mal učiť byť vegetariánkou.

kŕmenie sa surovým mäsom

TAURÍN

Okrem toho, že bielkoviny sú teda základným stavebným kameňom celého organizmu a pôsobia na všetky sústavy, obsahujú aj jednu výnimočnú zlúčeninu – taurín. Ide o esenciálnu aminokyselinu – kyselinu 2-aminoethansulfonová, ktorú organizmus mačky nie je schopný syntetizovať sám a mačka je tak odkázaná na jeho príjem z vonkajšieho prostredia, čiže v strave alebo ako suplement.
Ide o významný antioxidant, nachádzajúci sa najmä v žlči, ktorý chráni bunkové štruktúry, reguluje činnosť nervovej sústavy a podieľa sa na zabezpečení správnej činnosti zrakového orgánu. Taurín je stimulátor, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu mnohých orgánových sústav, dodáva sa do tela aj pri zvýšenej námaha, fyzickej aktivite,…Má schopnosť napodobňovať funkciu inzulínu, ktorý posúva všetky aminokyseliny a nevyhnutné živiny do buniek a umožňuje tak nárast svalovej hmoty. Pri rôznych ochoreniach, oslabenej imunite, malátnosti, nedostatočnej aktivite sa používajú mnohé medikamenty a suplementy práve s obsahom taurínu, ako napríklad calopet pasta.

Aimme, Bella, Lola

Ako mäso podávať

Ideálne a prirodzené je mačke podávať mäsko surové, izbovej teploty a v takom množstve ako je schopná v čo najkratšom čase skonzumovať. Mäso rýchlo oschnem, stráca tekutiny a veľmi rýchlo zosmradne a skazí sa. Preto radšej mačke ponúknime viac porcií počas dňa ako jednu veľkú. Zároveň je tu aj riziko pomnoženia choroboplodných zárodkov, mikroorganizmov a podobne. Napríklad salmonela sa neskutočne rýchlo pomnoží na hladinu spôsobujúcu ochorenie – salmonelózu.

Mäso pred konzumáciou musí byť minimálne 48hodín premrazené a to na teplotu -20 °C, aby sa zabezpečilo zničenie choroboplodných zárodkov a to najmä zárodkov toxoplazmózy. Podľa viacerých zdrojov by klasický domáci mrazák mal stačiť.
Premrazenie mäsa však nie je prevencia salmonelózy, ale prevencia parazitov. Prevencia salmonelózy je len tepelne upravené mäso, nad 70 stupňov, čo ale zase nie je prirodzená strava v rámci BARF/Raw Feed. Treba nakupovať kvalitné mäso, zo zdravého chovu a nič by sa nemalo stať.
Ja mačkám mäso premrazujem na 48 hodín, pravidelne každé 3 mesiace ich odčervujem a nemajú žiadne problémy s parazitmi ani salmonelóza sa u nás nevyskytla. 🙂

Kulinárske vychytávky?!

Dnes na internete koluje množstvo receptov, ako surové mäsko dochutiť, ozvláštniť, dokonca sú na svete aj prvé kuchárske knihy pre mačky. Ja osobne dávam prednosť čistému mäsku ako prirodzenej strave a to v surovej podobe. Mnohí mäso mačkám dokonca varia, dusia či pečú, pridávajú maslo, droždie, vitamínové produkty vo forme prášku, syr, oleje,……ale to nie je nič, čo by som ja skúšal.
V mnohých receptoch sa mäso často varí, dusí alebo podáva mačka pečené s inými potravinami, zeleninou, cestovinami,… a podobne. To je už asi vyšší level stravovanie mačiek, ktorý ale samozrejme nevychádza z filozofie návratu k pestrej a prirodzenej strave na akú bola zvyknutá mačka divoká.

Vhodné druhy mäsa

Na výživu mojich mačiek používam mäso hydinové, hovädzie, rybie a vnútornosti.

Hydina

Z hydiny nakupujem mačkám najmä mäsko kuracie, občasne morčacie a príležitostne sušené kačacie.
Ideálne sú kuracie prsia alebo stehenné rezne, ktoré dostať skutočne všade a prípravu zvládnu aj zarytí vegetariáni ako napríklad ja, pretože nie je také červené a krvavé ako hovädzie mäso. Chladené mäso doma umyjem, naporcujem na menšie kúsky, rozdelím do sáčkov a nechám premraziť dva dni. Následne rozmrazím v chladničke, nechám potom zohriať v teplej vode a podávam.
(Mimochodom kuracie mäso neskutočne smrdí!!! Rozhodne najviac z toho čo nakupujem.)

Lola a Robin

Kuracie mäso v surovom stave sa odporúča aj pri rôznych zdravotných problémoch ako diéta (napríklad pri hnačke). Pri hydinovom mäse treba mať na vedomí dve veci. Prvou z nich je fakt, že je potenciálnym zdrojom salmonelózy a po druhé, že hydinové kosti sú veľmi ostré a pre mačku sú obrovským rizikom. Zvlášť ak mačička nie je zvyknutá na konzumáciu kostí. Ja by som sa ich podávaniu odporúčal radšej vyhnúť.

Vhodné je aj kačacie mäso, ktoré je ale pomerne tučné. V surovej forme som ho nikdy nepodával, ale zvyknem občas kúpiť sušené 100% kačacie mäsko. Moje mačky ho milujú.
Morčacie mäso / prsia používam tiež, mne osobne príde lepšie, ale ja nie som mačkovitý odborník. Hlavne mi tak príšerne nesmrdí. 🙁 Je ale poznať , že je tuhšie a mačky ho tak nehlcú.

Hovädzie mäso

Hovädzie nakupujem v podstate také, aké príde pod ruku, napríklad predné, hovädzie na guláš, pliecko,…

 

Je to červené krvavé hutné mäsko, ktoré nemusí každá micka. Je tvrdšie a tak dá mickám viac zabrať, aby ho rozkúskovali. To je samozrejme vporiadku, nech sa šelmy pekne snažia. Zároveň je to aj prostriedok čistenia zúbkov. Dve z mojich mačiek ho milujú.
Hovädzie mäso

Ryby

Z rybacieho mäska nakupujem výhradne lososa. Toho dokonca nepremrazujem , ale podávam chladeného, zohriateho na izbovú teplotu a niekedy ešte zalejem lososovým olejom.

Ryby, aj keď asi nepatria k prirodzenej strave mačiek, sú veľmi vhodné a zdravé. (Naozaj si neviem predstaviť ako mačka v prírode loví práve lososa , ale dajme tomu. 🙂 )

 

Rovnako milujú lososový olej, ktorý im zjemňuje kožúšok a dodáva mu lesk, posilňuje aj imunitu, stavbu kostí a pod. Rybí olej sa odporúča podávať aj pri zápche a problémoch so s tvrdou stolicou či na posilnenie imunity.

 

Pri rybách treba dávať pozor na kosti a striedmosť podávania. Rybie mäso niektorých druhov rýb obsahuje enzým tiaminázu, ktorý rozkladá vitamín tiamín známy ako B1. Ten sa nachádza takmer vo všetkých živočíšnych tkanivách a pri jeho nedostatku dochádza k poruche centrálneho nervového systému a metabolizmu.

S morskými plodmi (v surovom stave) zatiaľ skúsenosti nemám, ale viem, že medzi mačkami sú veľmi obľúbené krevety, raky a tiež žraločie mäsko.

Niektorí chovatelia nakupujú mačkám aj mäsko konské a králičie . Moje mačky poznajú králičie a to len z granúl a konzerv. Vzhľadom na jeho nízky obsah tam, je slovo „poznajú“ trošku nadhodnotené. 🙂 Králičie mäsko plánujem ale vyskúšať, konské rozhodne nie. Niektoré druhy zvierat by nemali konzumovať ani zvieratá.

Bravčové mäso sa mačičkám rozhodne neodporúča, je príliš tučné. Takže rovnako ako by nemalo byť súčasťou ľudskej stravy, neodporúča sa ani u mačiek.

Čo sa týka mäsových produktov pre ľudí ako sú všelijaké klobásky, šunky, tlačenky, párky, salámy,…. a neviem čo všetko, tak tam platí jeden veľký zákaz. Dokonca to u nás nepodávam ani ako maškrtu. Tieto veci rozhodne do mačacieho žalúdka nepatria a podľa mňa ani do ľudského, ale to je už každého vec. 🙂

Vnútornosti

Vnútornosti patrili v rámci prirodzenej stravy mačky k dennému menu. Okrem svaloviny ich mačky pravidelne konzumovali a často aj s ich obsahom. Iba tak boli schopné zabezpečiť pre seba a svoje potomstvo všetky potrebné živiny, vitamíny, minerálne látky, ….

Vnútornosti zatiaľ podávam len hydinové/kuracie a to pečienku, žalúdky a srdiečka. Mnohí podávajú aj kuracie krky, ale tie majú kostičky a tých sa ja bojím.

Plánujem vyskúšať aj hovädzie srdce, ktoré je výborné ako prevencia zubného plaku a hovädzie obličky.

Pri vnútornostiach sa často spomína hypervitaminóza A – čiže vysoký obsah vitamínu A v tele, spôsobený častou/nadmernou konzumáciu pečene či iných produktov s jej vysokým obsahom. Mačka nie je schopná si tento vitamín produkovať sama a preto je odkázaná na jeho príjem v strave či suplementoch. V pečeni je jeho najvyšší výskyt a preto by sa mala podávať striedmo. Rovnako je vysoký obsah aj v rybom oleji a oleji z treščej pečene.

Ako si moje mačky poradili prvý krát s kuracími žalúdkami si môžete pozrieť za odkazom tu.

Surové mäso a vnútornosti vo výžive mojich mačiek

Za posledné mesiace som spravil obmenu výživy mojich mačiek. V súčasnosti im podávam len granule (bezobilninové Applaws, Orijen a vet. diétu proti zub. kameňu/plaku od Royal Canin) a 5krát v týždni majú na večeru surové mäsko alebo vnútornosti. To sa postupne snažím z hľadiska objemu zvyšovať a tiež porcovať na čoraz väčšie kúsky, aby to micinky nemali také ľahké. Okrem toho, že to hneď nezhltnú ako malinu, tak je to aj čistiaci prostriedok na ich zúbky.

Bohužiaľ proces prechodu na vyšší podiel mäska v strave nie je u mňa celkom úspešný. Podarilo sa mi odbúrať „mokrú stravu“ a všetky konzervy a paštéty som nahradil surovým mäskom/vnútornosťami, ktoré ale nezje každá, takže sme sa na tomto bode zasekli a ďalej sa už asi neposunieme. 🙁
Aimme a Lola zjedia všetko, čo dostanú, sú to naozaj skvelí stravníci, nemajú s ničím problém.
Bella miluje len kuracie mäsko, občas si dá lososa a raz zjedla kur. srdiečka.
Záhadou pre mňa je Robin, ktorý asi dva mesiace dozadu prestal jesť mäso a vnútornosti úplne.

Mojim zámerom nebolo prejsť na BARF / Raw Feed lebo mimo iné viem, že s Bellou by som sa k tomu nedostal, ale chcel som navýšiť ich prirodzenú stravu na čo najvyššiu úroveň v kombinácii s granulami a inými živočíšnymi produktmi. Žiaľ, mačky velia a tak sa asi ďalej ako to je teraz nedopracujeme.

Nasledovať bude článok: Mlieko, mliečne výrobky a syry vo výžive mačiek

Podobné články:
Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška
Ako si dnes BLRA poradili s kuracími žalúdkami

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 10/2013, XIII. ročník

11 Comments

  1. Kajo, to hovädzie srdce určite vyskúšaj, mne ho odporučila chovateľka zo stranice, odkiaľ mám jednu z mojich 3 mačičiek. Kupujem ho čerstvé (po objednávke) u dobrého mäsiara, kúpim naraz aj 2 ks, cenu si nepamätám, ale je naozaj nízka, doma hned naporcujem – pokrájané na kúsky a pobalené do sáčkov-ako ty…a a ž potom mrazím, pretože ak by som najprv celé srdce zamrazila, potom rozmrazila, naporcovala a opäť mrazila-to by asi nebolo vhodné – myslím to opätovné zmrazovanie už raz rozmrazeného….takto mám pripravené balíčky, ale len vytiahnem z mrazáku….dve z mojich 3 mačičiek ho zbožňujú…jedna ho nemusí….ale ako obmena ku kuaciemu mäsku je to vynikajúce…srdce je veľké, môže mať aj 2 kg, takže porcií je naozaj dosť, vrelo odporúčam

    Andy
    1. Zdravím,

      ja som ho už pred rokmi vyskúšal, bol to malý kúsoček, len tak, aby som vedel, či by bol záujem. Vtedy som mal len dve mačky a obe tým pohŕdli, teraz je zostava iná a lačných krkov viac, tak uvidíme. Každopádne ďakujem za odporúčanie.
      Musím sa naučiť chodiť k mäsiarovi, je to jasné! 🙂

  2. Ahoj, celkom fajn článok..ale trošku ma zarazilo to ´´pozor na kosti´´ 😀 Mačka si predsa svoju korisť nevykosťuje 😉 Tiež kŕmim prevažne surovým mäsom, a kosti sú v tomto prípade dôležitou zložkou, nakoľko okrem iného zohrávajú dôležitú úlohu pri zúbkoch. Pokiaľ ťa nenapadne (čomu ja verím, že nenapadne) dať tepelne upravené kosti, nemáš sa čoho obávať. moji schrústajú bežne rybaciu hlavu, kur. krky, chrbty, stehná, krídla. ..

    Viera
  3. Sliepka nie je prirodzená potrava mačky a ani ryba, takže ich kosti mačky nejedli a nemali by. Správne ale píšeš, že svoju korisť nevykosťovali. Ak sú mačky zvyknuté, môže to byť ok, ale moje nie sú a nedoporučujem to ani iným.

  4. To sú také marketingové hlúposti. Bravčové mäso nie je nevhodné. Skôr celý ten nezmysel, ktorý sa vydáva za radu. Mačka je stara šelma. Škodia je kapsičky s chemikáliami. U, granule s odpadkov a podobne. Niekedy sme viac zdravé zvieratá mali a zrazu aj bravčové pri zabíjačka ch, mlieko a podobne veci. Dnešný človek je neskutočne hlúpy tvor. Predáva toxíny a nazýva to doplnkami zdravej vyzivy

    Dana
    1. Mäso a vnútornosti sú najprirodzenejšia strava pre mačku to nikto nepopiera. Ale nie všetko mäso je rovnako vhodné. Bravčové nie je. Mlieko ani toto mäso si mačka prirodzene nenájde, konzumuje to, pretože to dostáva od človeka. Neznášanlivosť na laktózu tiež nie je mýtus ale realita. Človek je jediný živočíšny druh ktorý konzumuje mlieko v dospelosti a ešte od iného živočícha a to naučil i mačky.
      Článok je o mäse a vnútornostiach, nie o ponuke kapsičiek ani doplnkoch stravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..