Vo svojom úplne prvom článku o mačkách, Ako to všetko s mačkami vlastne začalo?, ktorý som ešte v roku 2009 uverejnil na svoj wild.blog.sme a neskôr sem na web v upravenej forme som na záver napísal:
„Ak sa človek rozhodne zdieľať svoj život s inou živou bytosťou prináša to aj svoje obete, či už sa jedná o človeka, alebo zviera, vždy ide hlavne o kompromis. Tie som musel robiť aj ja. Až naše dva cicíky, ako ich ja volám, ma naučili kam dať kvetináče a kam nie, že závesy majú mať viac dierok, lebo je to efektnejšie, že stopy na okennom skle od ňufákov dotvárajú osobitý charakter interiéru , že ornamenty na maľovke od pazúrikov sú pekným oživením inak sterilne pôsobiaceho náteru, že toalety treba pravidelne čistiť inak sa stane nehoda, že nielen mačky ale aj gauč je chlpatý a hebký na dotyk, že vyliata miska s vodou je moja vina lebo bola zle postavená, že keď budík ráno zlyhá, tak mačka nikdy, čo platí aj cez víkendy a sviatky, že granulát podstielky všade na podlahe je výbornou masérskou pomôckou a podobne.“

Dnes by som chcel na to nadviazať fotodokumentáciou vecí, ktoré mačky reálne za tie roky zničili. Samozrejme nepôjde o podrobný opis každej veci, mnohé som nezaznamenal a mnohé nestálo za reč. Padlo veľa ozdôb, váz, pohárov, ….Zničili veľa roliek od toaletného papiera, časopisov, pookusovali kvety, povyhrabávali hlinu, porozbíjali kvetníky….Doškriabali a dotrhali nejaké tie obrusy, návlečky, plachty či deky…..

Dôležité je uvedomiť si, že každé zvieratko, s ktorým zdieľate svoju domácnosť a milujete ho ostane navždy len zvieratkom, ktoré nevie a nerozumie hodnote vecí a vybavenia. Mačky proste neriešia či váš gauč stál 1000 alebo 5000 EUR, ak nemajú kde škriabať, postačí im. 🙂

Preto je dôležité mačičkám pripraviť doma podnetné prostredie a začať s ich dôslednou výchovou od prvých dní.

No a teraz už niekoľko zničených vecí v domácnosti:)

koženkové kreslá a kancelárske stoličky bývajú častým objektom pre brúsenie pazúrikov vašich mačiek
kreslo
Kreslo
Kreslo

neviem z akého dôvodu im moje tričko vadilo, asi kvôli obrázku inej mačky
tričko
tričko

protišmyková podložka (podobne ako hubky na riad) extrémne chutí Robinovi, takto ju okusuje
podložka

škrabanec v maľovke asi nikoho nešokuje 🙂
maľovka

Kollby rád okusuje úchyt
úchyt

nie je nad to sa zamotať do závesu a spraviť tam ornamenty
záves
závest

menší škrabanec na stoličke
stolička

Kollby vyškrabáva izoláciu v dverách
dvere

Dávno pradávno som nechal mobil na posteli a zvonil a niektorá mica ho napadla 🙂
mobil

Odsek z prvého článku ďalej pokračuje:
„Hlavne ma ale naučili, že keď dávaš, vždy dostaneš späť, že keď mačky milujú tak bezhranične, že už nikdy nebudem mať pocit samoty, že vždy keď otvorím dvere tak tam budú sedieť a čakať, a na znak radosti mňauknú, že vytvárajú teplo domova a príjemné prostredie s pozitívnou energiou.“

Čo micky ničia najviac u vás?

 

Podobné príspevky:

Vymedzenie základných pravidiel pre naše mačiatko

Príprava podnetného prostredia pre mačku

CATNIP – neškodná zábava alebo nebezpečná droga ničiaca naše mačky? 🙂

Zaujímavé tipy na (nielen) vianočné darčeky pre mačky

Mačiatkovský hrad – rýchlo a lacno

10 Comments

 1. 😀 ako keby som čítala o svojej domácnosti 🙂
  asi to aj ja sfotodokumentujem a pošlem Ti ako príbeh 🙂
  stoličky, kt. som dostala od otca keď sme sa vlani sťahovali do svojho konečne, 15 rokov vydržali nádherné, nepoškodené…3-4 mesiace a vyzerajú ako škrabadlo a to má pritom luxusné-podomácky vyrobené škrabadlo!!
  napínačky na posteli-škrabadlo
  gauč-škrabadlo
  rohožka v kúpelni-super extra luxusné škrabadlo 😀
  a to s tou podstielkou 😀 môže mať akokoľvek uzavreté WC aj tak to mám všade :))

  Zuzka
 2. Nechce sa mi fotiť, ale naše na mieru robené postele z borovicového masívu majú už dávno vzorku aj naprieč, po novom koberci, čo sme kúpili, aby sa chlapcom nešmýkalo na podlahe, chodí Mima zásadne spôsobom „šklb-krok, šklb-krok“, a tiež by som vedela prezentovať, ako po krátkom čase vyzerá pod obliečkou molitanový podsedák alebo mačací vankúšik. O termoobložení dverí a izolačných páskach ani nehovorím.

 3. a so závesmi som to riskla zatiaľ..mám ich pár týždňov, ale už začína zisťovať, že aj s nimi je sranda..dúfam, že ho to prestane baviť, sviňúch jeden :))

  Zuzka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..