Dentálne zdravie u bytovej domácej mačky je vždy otázkou genetiky, životosprávy a starostlivosti. Kombináciou týchto troch faktorov je možné dosiahnuť jeho vysokú úroveň aj v zrelom veku mačičky. Bohužiaľ, genetiku neovplyvníme, ale vieme mačičke zabezpečiť kvalitnú stravu a starostlivosť.

Mačička, ktorej jedálniček sa čo najviac podobá jej prirodzenej strave – to znamená strave mäsožravej šelmy, čo loví v prírode, by nemala mať žiadne zásadné problémy s ďasnami ani zúbkami. Rozhodne by sa jej nemal ukladať zubný kameň či tvoriť zubný kaz. Prirodzená strava je diéta navrhnutá prírodou a tá vedela, čo robí, aby udržala živočíšne druhy pri živote a v dobrej kondícii, aby sa tak zachoval kolobeh života.

Človek, ako vždy,  je ten, čo sa snaží veci uľahčovať, zjednodušiť a tým pádom aj skaziť. Tak sme si mačky priniesli domov a začali im variť. Nebojte sa, nie ste v tom sami,  tiež podávam mačkám granule. Je to rýchle, cenovo dostupné a pohodlné. Snažím sa ale naučiť ich na surovú stravu a zvyšovať jej podiel. Podávam im iba filtrovanú vodu a v rámci prevencie im čistím chrup /1x za týždeň/a podávam Orozyme pastu. Raz ročne im veterinár chrup kontroluje. Svoj nedostatok vo výžive mačiek sa snažím snažím aspoň takto kompenzovať.

V rámci starostlivosti o chrup mojich BLRA som vyskúšal viacero prípravkov. Od Gingisan gelu som prešiel na Orozyme a od zubných kefiek na prst zase k tým klasickým.

Prvá zubná kefka , ktorú som vyskúšal, bola kefku na prst MICROMED – zubná kefka z mikrovlákna s obsahom striebra. Nebola zlá, čistilo sa s ňou dobre, ale ako som vyskúšal iné, uvidel som benefity. Pri tejto sa stávalo, že ma micka omylom zakusla, škrabla zubom a podobne. Rýchlo sa zničila a cenovo nebola nijak lacná./myslím že stála 119Kč/

kefka na prst MICROMED

Po nejakom čase som vyskúšal plastové zubné kefky Trixie na prst. Jedna sada stála do 40Kč, boli tam dve a každá mala iné vlákna. Opäť musím povedať, že svoju úlohu si plnili pomerne dlho a dobre, ale … Vždy nájdem po čase nejaké ale. Veľké, neforemné, na papuľku mačičky robustné a vadili mi tie vlákna, že nie sú viac, ako má klasická ľudská zubná kefka.

sada od TRIXIE

Takže som sa nakoniec rozhodol, že sa vrátim ku klasike a tou sú cenovo dostupné, designovo známe, klasické zubné kefky pre mačky a psy. Vyrába ich spoločnosť Trixie, v sade sú 4 /akurát 🙂 / a stojí to celkom len 45Kč.

 

sada klasických zubných kefiek od Trixie

Mačičky ich prijali úplne v pohode a ja som konečne spokojný. Uvidíme, na ako dlho 🙂

Čoskoro príde zase ročná preventívna kontrola tak zistíme, ako pán veterinár zhodnotí stav dentálneho zdravia u BLRA – dúfam že dobre.

 

 

 

Podobné príspevky:

Dentálne zdravie mačiek a čistenie zubov u bytovej mačky

Dentálne zdravie a čistenie zubov mojich mačiek

Zubné kefky na prst – TRIXIE

Sanabelle Dental snack

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..