Dentálne zdravie mačiek je rovnako dôležité, ako u nás ľudí. Rozdiel je len v tom, že naša strava vyžaduje, aby sme sa o svoj chrup starali dodatočne sami. Preto nakupujeme zubné kefky, pasty, ústne vody, spreje, tablety a podobne. U mačiek to príroda zariadila tak, že vďaka ich prirodzenej potrave a naturálnemu spôsobu výživy, sú ich zuby silné, pevné, čisté a krásne biele.

Počkať, počkať, ale moje mačky také nemajú!

No, nemajú, lebo nie sú vyživované svojou prirodzenou stravou. Tá bola tuhá a zabezpečila im čistenie chrupu a to do „hĺbky“. Mäkká a teplom upravená strava mačkám neposkytuje takú dentálnu hygienu, akú by ich chrup potreboval. Preto dochádza k usádzaniu plaku, podráždeniu ďasien, krvácavosti, zápalom a vypadávaniu. Ojedinelé nie sú ani zubné kazy a sprievodným efektom týchto patogénnych zmien je samozrejme extrémne nepríjemný zápach.

Čo teda robiť, ak sa vaše mačky nestravujú prirodzene? Nuž , treba využívať moderné prostriedky na hygienu ich úst: špeciálne granulky, diéty, maškrtky, ústne vody, spreje a gély a samozrejme klasikou sú zubné kefky a zubné pasty.

V článku Dentálne zdravie a čistenie zubov mojich mačiek som sa venoval mechanizmu čistenia chrupu /Bellinky a Aimme/ zubnou kefkou na prst MICROMED z mikrovlákien s obsahom striebra.  Nedávno som sa rozhodol vyskúšať iné kefky – a to sadu od TRIXIE.

Vyzerajú viac klasicky, sú cenovo dostupné /sada stojí 37Kč/ a Bella s Aimme ich prijali statočne.

 

Včera bol u nás veterinár na pravidelnú kontrolu spojenú s očkovaním a skonštatoval, že majú krásne zuby. Bella síce nejaký ten žltý nános má, ale na to, že čistenie od zubného kameňa absolvovala ešte v roku 2008, je to veľký úspech. Aimme prešla čistením chrupu presne pred rokom a odvtedy má zúbky krásne biele. Keďže im chcem tento zdravý stav udržať, raz týždenne im zubky pekne prečistím.

/Lola a Robinko majú zúbky zatiaľ bez problémov!/

 

A čo robíte pre dentálne zdravie vašich mačiek vy?

 

 

Podobné príspevky:

Dentálne zdravie mačiek a čistenie zubov u bytovej mačky

Dentálne zdravie a čistenie zubov mojich mačiek

Aimme dnes úspešne absolvovala čistenie chrupu

Zubný kameň a filter na vodu BRITA

2 Comments

  1. Dobrý deň.
    Mám jedného britského kocúra krátkosrstého a jednu britskú mačku krátkosrtú. Obidvaja majú už po 1 roku. Zúbky som nekontrolovala, ale ako dosiahli 1 rok všimla som si, že začali obaja žuť tak ťažšie a kocúr začal byť apatický (nechcel sa hrať…). Prvá vec čo ma napadla kuknúť zuby. Samozrejme sme hneď išli k veterinárovi. Obaja zápal ďasien i keď zubný povlak bol zanedbateľný.Neviem z čoho to mohlo vzniknúť, ale už sme skoro v poriadku. Do jedálnička sme pridali granulky RC Dental od veterinára inak majú granulky pre sterilizované kocúre a občas dostanú kuracie alebo hovädzie mäsko, niekedy kapsičky. Mačičky si granulky nevedia vynachváliť,sú väčšie tak s nimi bojujú, ale aspoň si odstraňujú mechanicky zubný povlak. Používali sme aj Stomadline gél ale pri takých zapálených ďasnách im to robilo ešte horšie. Nechala som sa inšpirovať Vašimi článkami o dentálnom zdraví mačiek a objednala som si prípravky na čistenie zúbkov. Dúfam,že pri pravidelnom čistení už nezažijeme také problémy aké sme mali.
    Veľa radosti s mačičkami.
    S pozdravom Andrea Porubiaková

    Andrea Porubiaková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..