Ak ich milujeme snažíme sa ich pochopiť. Jediná cesta ako im porozumieť a prežívať krásne chvíle zo spoločnej blízkosti. Nie každý majiteľ mačky to ale má takto nastavené. Je veľa rôznych úrovní „chovateľstva“ a na tom nie je nič zlé. My ľudia sme každý iný a máme iné predstavy o tom ako chceme žiť a akým spôsobom zdieľať tento náš svet s mačkami, či obecne s inými zvieratkami.

Mačka domáca nemusí byť rovnaká ako mačka domáca 😊

Mačky sú ale rovnako každá iná. No na to práve my často zabúdame. Poznať mačku domácu, ako živočíšny druh, je jedna vec, ale spoznať svoju mačku domácu, to je už iná. Hoc sa obe šelmy volajú rovnako, nemusia to byť „jedno vaječné dvojčatá“ ktoré sa správajú rovnako a vyžadujú aj rovnakú pozornosť a opateru.

všetky mačky

Za tých 13 rokov čo sa aktívne venujem chovu mačiek som sa naučil, aplikoval, prerušil, naučil, aplikoval, atd toľko rád a postupov v chove a starostlivosti, že sa to nedá spočítať. Dlho mi trvalo nájsť zaručené rady o tom ako vyčesávať chlpy, ktorou kefou, aké krmivo je to najlepšie na to a na to, ktorý šampón….. Všetko je to dôležité vedieť, zorientovať sa na trhu, vidieť značky, ktoré sa reklamujú v médiách, ktoré doporučia chovatelia, a ktoré známi, recenzie na e-shopoch a podobne. Všetky pramene vás niekam dovedú. Posledné slovo má však vaša mačka. Teda pokiaľ nie ste tyran, v tom prípade to môže byť aj inak. Samozrejme záleží, ako v čom. Je iné mačku vyčesávať aj keď sa jej to nepáči, ako ju nechať hladovať 7 dní a čakať, že jej tie granule zachutia, lebo my sme sa rozhodli ich nakupovať. Prvá možnosť je bohužiaľ realita a je nutná a druhá je absolútne neprijateľná, tam vyhráva samozrejme mačka!

Neustále dostávam otázky typu ktorý šampón je najlepší, aké granule nakupovať, ktoré konzervy a podobne. Všetkým ľuďom píšem vždy to isté. Pripravil som si vzorce, ktoré sú mojím hodnotiacim systémom pre výber krmiva. Tým pádom vždy viem, ako sú kvalitné. Potom už len stačí vyskúšať a je to. Moje mačky ale nie sú vaše. To je práve ten háčik. Rovnako ako som písal na úvod, ani my ľudia nie sme rovnakí, ako to môžeme predpokladať o mačkách. Preto že sú to zvieratá?
Časy, keď mačky patrili do prírody a riadili sa čisto prírodnými zákonmi sú už dávno preč. Teraz sedia u nás na linke a čakajú až vyberieme z tašky lososa. Naše domáce chlpaté bohyne si často diktujú podmienky ako a čo podávať a mnohí chovatelia sú ako otroci, plniaci priania. Vždy treba hľadať balans, pretože ak mačka skutočne niečo vie, tak omotať si človeka okolo prstu. No bohužiaľ, nesmiete sa nechať. 😊Ale to je iný príbeh.

Robin, Lola, Aimme
priateľstvo

Snažím sa len povedať že neexistuje žiadna univerzálna rada ako najlepšie stravovať svoju mačku. Len my majitelia poznáme tie svoje šelmy a vieme presne čo by potrebovali a čo sú schopné akceptovať. Je skutočne pravda, že v stravovaní je najlepšie sa priblížiť prirodzenému modelu a teda surovej strave založenej na mäse a vnútornostiach, ale ak mi napíše zúfala majiteľka, že ich briťák nikdy mäso nejedol, neje a nebude tak čo s tým, že áno😊.
Je to podobná diskusia ako, keď mi niekto napíše, že jeho mama dávala mačke zbytky od stola a mačička žila dlhý krásny život. Áno, môže sa stať, ja nie som z tých dogmatických chovateľov, čo majú zákony. Som flexibilný ako aj moje mačky. Ale tieto argumenty sa mi ťažko riešia. Ľudia sú zvyknutý bojovať za svoju pravdu a ja zase nie som súťaživý. Vždy som tvrdil a aj budem že hoc existujú všeobecné zásady chovu mačky vždy sa musí brať ohľad na konkrétnu situáciu. Nie každá mačička je rovnaká a naša sa môže správať inak ako susedova hoc sú rovnakého plemena. A na tom nie je nič zlé.

Všetko sa ale dá zmeniť a ak nie úplne, tak aspoň modifikovať do istej miery. I u mačiek! Dobre čítate.

O mačkách je známych veľa rôznych povier a jednou je, že staršie mačku neprevychováte., preto valná väčšina baží po mačiatkach a neadoptuje micky starších ročníkov. Ja to mám opačne z piatich mačiek boli 3 už dospelé. Staršia mačka sa prevychovať samozrejme dá a nie je to ani vec zložitá. Ako vždy ak tu ide len o to ako sa navzájom poznáte, ako si nastavíte svoj vzťah a komunikáciu. Mačky sú veľmi vnímavé a ocenia to i od nás.

Bella, Lola, Robin, Aimme

Základom teda je poznať svoju mačičku doma vedieť ako s ňou pracovať a zároveň sa zaujímať o to, ako sa vyvíja svet chovateľstva okolo a čo nové prináša. To je základ preto, ako si vybudovať krásny vzťah so svojou mačkou a v prípade chovu i úspešný chova výstavnú kariéru. Mačky sú ako v ľudia v tom, že sú každá iná a hoc existujú všeobecné pravidlá, konkrétna mačička môže všetko vnímať inak. 😊 A to sa práve často aj stáva. Neznamená to ale nič zlé, stačí len hľadať inú, vhodnejšiu alternatívu. No a samozrejme, s každou mačičkou je možné pracovať. Hoc sa hovorí kadečo, my, čo ich poznáme, vieme svoje.

Nenechajte sa zmiasť reklamami, ambasadormi, influencrami, hodnoteniami produktov na weboch, rebríčkami kvality a podobne. Všetko sú to len časti vstupných informácií. Vytvorte si vlastný hodnotiaci systém kvality na základe obsahu a vedomostí o mačkách a vyberajte podľa toho a preferencii vašich šeliem. Takto nikdy neurobíte chybu.

Každá mačička je síce iná, ale všetky chcú v podstate to isté a to je milujúci domov a starostlivých majiteľov.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 5/2018, XVIII. Ročník.

Podobné príspevky:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..