Dobrý deň,
mám tiež jednu otázku, mám doma kastrovaného kocúra, klasický tigrovaný domáci kocúr a mačku maincoonku, má teraz niečo vyše roka. Mici sa narodili tri mačiatka v apríli, jedno som dala susede a rozhodla som sa nechať si malého kocúrika a mačičku, majú teraz niečo cez tri mesiace a maminu som dala pred dvoma týždňami sterilizovať, lebo chytila intenzívne ruje, už keď mali mačiatka len 6 týždňov.

Pred pár dňami ich začala odstavovať, sem tam na nich syčí a odháňa ich od seba a celkovo je nejaká nervná. Môj kastrovaný kocúr s nimi vychádza dobre. Je toto syčanie a vyháňanie len dočasné, že to časom prejde alebo je to proste tým, že Mici už ďalšie mačky v domácnosti tolerovať nechce a malé bude stále vyháňať? Aké máte skúsenosti s nažívaním matky a jej mačiatok v jednej domácnosti?

Andrea

Osobné skúsenosti s nažívaním matky a mačiatok nemám, neodchovával som mačence a ani nebudem. Doma mám len kastrátov. Podľa toho, čo som ale čítal, to úplne normálne nie je. Matka mačence odstavuje, to áno , ale ich nažívanie by to narúšať nemalo. Mačence sú v tesnom a blízkom kontakte do cca 12.-13. týždňa, keď sú pripravené odísť do nových domov a kompletne odstavené, socializované a matka ich naučila všetko potrebné. To je práve, ako som pochopil, obdobie v ktorom sa nachádzajú aj vaše mačence.

Malo by to ale prebiehať absolútne prirodzene. Je možné že dobiedzajú viac ako by mali a ako je matke príjemné a tak ich odháňa. Prezreli ste ju či je fyzicky vporiadku? Nemá zapálené mliečne žľazy, ranu po sterilizácii? Prijíma potravu a vylučuje normálne?
Nie je doma nejaká iná zmena, ktorá by mohla mať na toto vplyv? Je možné, že len dobiedzajú a ona chce mať trošku pokoj, oddýchnuť si. Pokiaľ je zdravá a mačence tiež prosperujú a nedochádza k otvoreným bitkám a súbojom, nemusí to byť vážny problém. Matka zažila pôrod, výchovu mladých , sterilizáciu a bolo to priveľa zmien, ..uvidíte neskôr či sa situácia zlepší alebo zhorší.
Mačence dajte neskôr – okolo 5-6 mesiaca vykastrovať!
Pre zlepšenie atmosféry doma by ste mohli vyskúšať i difuzér s umelými mačacími feromónmi – Feliway. Upokojí situáciu a navodí príjemný pocit bezpečia a pokoja.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..