Dobrý deň, máme 9 mesačného britského kocurika, chovaneho v byte. Každý deň sme o piatej ráno hore, pretože veľmi mnauci, chce sa hrať. Ako by sme mu mohli predĺžiť spánok, aby sme sa vyspali aj my? Miška

 

Dobrý deň,

je to mačiatko, potrebuje pozornosť a veľa mačiek vstáva okolo 5, pretože sa prebúdza slnko. Nič menej, nemám info o tom či spí s vami alebo je mimo spálne. Bohužiaľ, ranné vstávanie je problém, pokiaľ nie ste práve typ, čo by vstával za tmy. Mačky sa budia skôr a logicky vyžadujú pozornosť. Ak im ju nedáte, zvyknú si, že ani mraučaním nič nedosiahnu a pochopia, že tadiaľ cesta nevedie. Sú však veľmi tvrdohlavé a ich náreku málokto odolá. je to ale jedna z ciest , ako to vyriešiť. Pokiaľ má mača prístup do spálne, je potreba ho zamedzi´t. Ale asi viete čo vás čaká, … jeho odpor. Opäť bude skúšať vašu trpezlivosť a úpenlivo sa snažiť dostať naspäť do vašej postele. Pokiaľ ale vydržíte, časom pochopí, že nič nedosiahne.
Ďalšia možnosť je kombinovať to so sprejom na vodu, ktorý mača zastraší od škriabania na dvere a hlasitých zvukov. Museli by ste ale vstať, otvoriť dvere a namieriť to na mača.

mača

To, čo nie je vhodné je na mača kričať, fyzicky ho napadnúť, trestať a podobne. Naopak, je žiadúce mu venovať maximálnu pozornosť pred tým, ako sa uložíte spať. To znamená, aktívne vyvolať hru a poriadne ho unaviť. Potom sa zvyšuje pravdepodobnosť, že prespí celú noc. Vy ale musíte byť iniciátor a vybiť jeho energiu čo najviac. Ako doplnok pomôže zatemnenie priestoru, kde mačka spočíva. Rovnako je dôležité, aby mačka mala doma vytvorené podnetné prostredie a netrpela nudou a nedostatkom podnetov vyvolávajúcich jej aktivitu.
Držím palce!

Lucián&BLRA

 

Podobné príspevky:

Vymedzenie základných pravidiel pre naše mačiatko

Príprava podnetného prostredia pre mačku

Ako sa vysporiadať s „agresívnym“ a „útočiacim“ mačiatkom?

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

2 Comments

 1. Dobrý deň,

  pravdepodobne je toto už starší príspevok, ale skúsim aj tak. Máme rovnaký problém s našou 4 mesačnou mačičkou ragdoll. Posledné 2 týždne nás budí pred 5 ráno (raz aj pred 4 ráno) a úpenlivo plače/mňauká a trošku škriabe na dvere. Hlad to nebude, nakoľko mà automatický dávkovač na mokré jedlo, ktorý jej o 5 ráno otvorí raňajky. Nespáva s nami v spálni a počas dňa sa jej snažíme s priateľom venovať dosť, aj sa hráme aj mojkáme. Snažím sa nepustiť ju ráno k nám do spálne, keď toto robí, avšak párkrát aj ja potrebujem opustiť spálňu, keď nás takto budí (ísť si po vodu alebo na wc). Zároveň ak sme jej otvorili dvere, tak sa s nami zvítala, obtrela sa, dali sme ju znova za dvere (alebo už pomaly vstali podľa toho, či sme išli do prace) a už nevyvádzala, čiže mi to príde, že sa chce s nami ráno pozdraviť. Viete mi prosím poradiť, čo by nám ešte mohlo pomôcť, aby takto ráno nevyvádzala? Už sa začínam báť, že sa prídu aj susedia sťažovať..

  Ďakujem pekne.

  S pozdravom Diana

  Diana
  1. Zdravím,

   jasná vec. Jen si to upřesníme. Ona nevyvádí, je to kotě, potřebuje pozornost, lásku a jako i dítky lidské, vstává brzo. je obvyklá, vstávat se sluníčkem, kolem 5 hodiny. I moje se budí tak nějak, nicméné védí, že se nevstává a jsou zvyklé čekat. Jako vše s kočkami, i tohle je o rutiné, která se nesmí narušovat. U vás to značí nebrat ji do ložnice, nevycházet pokud není nutno, nevénovat ji pozornost když vylezete. Na škrábání a zvuky je nejlepší nereagovat. Vím, je to hrozný, jejich prosebný kňourání se nedá vydržet, ale je to jediná možnost. Jinak si vás koté ochočí a zjistí jak dostat co chce.
   Nejvíc pozornost a her dělejte večer, před spaním, pak ji nakrmte.
   Doma ji udělejte víc zabavný a inspirativní prostředí – interkativní hračky, ležadla a stromy k oknu, akvárko, …. Kočka si musí vystačit bez vás, pokud je to jedináček. To je vaše odpovédnost a úkol.
   Pokud tyhle mírové techniky nevystačí, je možnost přejít do útoku, použít rozprašovač, ale to bych nechal až na situaci, kdy budete úplně bezradní a trpící insomnií. 🙂

   Nezpomínejte, rutina, rutina, rutina. Všichni musí dodržovat stejná pravidla a časy.

   Držíme tlapky!

   Lucián & BRAG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..