Mačky patria k tým zvieratkám, ktoré sú vnímavé na vonkajšie i vnútorné parazity. Týka sa to rovnako vonkajších mačiek, mačiek s výbehom i čisto bytových „gaučoviek“. Parazity, ich vývojové štádia, vajíčka či dospelé jedince sa bohato vyskytujú v našom životnom prostredí, ale i u nás doma. Zaniesť si ich do domácnosti môžeme ľahko – na oblečení, topánkach, záhradnom náradí, neumytej zelenine či ovocí a podobne. Je to teda problém, ktorý sa týka všetkých.

Mnohé parazitárne ochorenia patria do skupiny tzv. zoonóz, čo znamená, že sú prenosné zo zvierať i na človeka. Preto je dôležité, aby sme dbali na ochranu nášho zdravia i zdravia nášho štvornožca.
Jej základom by mala byť prevencia. Na to , aby sme sa mohli efektívne chrániť, musíme poznať nášho „nepriateľa“ a jeho silné a slabé stránky.

GIARDIE

Giardie patria medzi protozoá – prvoky, jednobunkové organizmy.
Kmeň: Sarcomatigophora
– bezbrvové prvoky
– anaeróbne bičíkovce (Flagelata), pohybujú sa pomocou bičíkov, ich trofozoit môže má viac jadier a počas vývoja sú schopné meniť sa na cystu , odolnú voči vonkajším podmienkam.

GIARDIA INTESTINALIS – GIARDIA LAMBLIA

Asi najznámejším druhom giardií je Giardia intestinalis. Vyskytuje sa na celom svete a infikuje človeka i iné cicavce, vrátane mačiek a psov. Kolonizuje a reprodukuje sa v tenkom čreve hostiteľa a spôsobuje ochorenie giardiózu.

Charakteristika

Trofozoity (trofické štádium, keď prvok prijíma potravu a množí sa) sú symetrické, hruškovitého tvaru, majú dve jadrá, 4 páry bičíkov a prísavný disk. Ten im slúži k prilnutiu k epitelovým bunkám hornej časti tenkého čreva.
Photobucket
Giardia nie je invazívny parazit. V mieste adherencie (prilnutia) sa skracujú slizničné klky steny čreva, čím sa znižuje adsorpcia živín. Preto jedným zo základných príznakov pokročilej infekcie týmto endoparazitom je úbytok váhy, zhoršená kvalita srsti i pazúrov. Telo infikovaného trpí nedostatočnou výživou.
V dolných častiach čreva sa prvok mení na cystu, ktorá je následne exkrementami vylučovaná do prostredia. Vylučovanie však nie je pravidelné a preto môže byť jej diagnostika z trusu problémová.
Do prostredia sa dostáva ako cysta so štyrmi jadrami. Cysta má pevný obal, ktorý chráni bunku pred nepriaznivými vonkajšími podmienkami. Je vysoko odolná voči bežným dezinfekčným prostriedkom. Chlór a prostriedky na jeho báze nie sú vôbec účinné. Preto je likvidácia cýst, ktoré dokážu dlhodobo v prostredí prežívať, skutočne veľkým problémom.

Prenos
Cysty sa prenášajú kontaminovanou vodou, potravinami, ojedinele i sexuálnymi praktikami. Ide o významnú črevnú infekciu, kde je jasný fekálno-orálny prenos, čo znamená, že dôjde k prenosu cýst z trusu do úst. Najčastejšie pri nedodržaní základov hygieny a osobnej hygieny a pri konzumácií nedostatočne umytých potravín (zelenina), ktoré boli kontaminované trusom infikovaného zvieraťa.

Diagnostika
Na diagnostiku slúži mikroskopické vyšetrenie trusu – koprológia. Pre toto vyšetrenie je dôležitý zber trusu počas 3 po sebe nasledujúcich dní do sterilnej nádoby uloženej v chladničke. Keďže sa cysty nevylučujú kontinuálne, niekedy je potrebné zber exkrementov opakovať a zadovážiť vzorku z každej stolice.
K dispozícii sú aj testy na priamy dôkaz antigénu v stolici. Trofozoity možno detekovať i v duodenálnej šťave.

Koprológia
Koprologické vyšetrenie stojí okolo 10 €. Mnoho veterinárov však nie je schopných diagnostiku uskutočniť a giardie identifikovať. Preto ak chcete mať istotu, treba sa obrátiť na Štátny veterinárny a potravinový ústav so sídlom v Bratislave, Dolnom Kubíne, Košiciach. Vzorku trusu je im možné zaslať i cez veterinára. Cenník služieb nájdete na ich webe.

Príznaky
Prejavy infekcie závisia aj od imunity jedinca – či už človeka alebo zvieraťa. Môže prebiehať ako asymptomatická či s jasnými príznakmi. Náchylnejšie sú najmä mladé jedince, staršie a tie s oslabenou imunitou.
Infekcia môže mať tri formy.

Črevná forma
Typické sú pre ňu príznaky gastro-intestinálne. Po zanesení cýst do organizmu sa menia na trofozoity, ktoré sa rýchlo množia a aktívnym príjmom živín spôsobujú nedostatočnú výživu organizmu. To sa prejavuje zlou kvalitou a vzhľadom srsti či pazúrov, úbytkom váhy. Infikované zviera začína byť apatické, prestáva javiť záujem o hru.
Typickými príznakmi je plynatosť, riedka stolica s charakteristickým zápachom. Pri veľkom počte jedincov môže ochorenie viesť k poruche resorpcie tukov, chronickým hnačkám, zvracaniu a kŕčom.

Hepatobiliárna forma
Medzi typické príznaky patrí chronické cholecistitída (zápal žlčníka) s bolestivým zväčšením pečene.

Zmiešaná forma sa vyskytuje u asi 20% ľudí (ako je to u zvierat neviem).

Ochorenie môže v priebehu niekoľkých týždňov spontánne odznieť, inokedy pretrváva roky. Opakované infekcie mávajú miernejšie prejavy.

Prevencia a liečba
Základom prevencie je udržiavanie dobrej imunity organizmu a dôkladná hygiena a osobná hygiena.

V domácom prostredí je dôležité, aby každé zviera, ktoré domov prinesiete, ostalo približne tak 14 dní v karanténe. Samozrejmosťou by mala byť veterinárna vstupná prehliadka a koprologické vyšetrenie trusu.

U pôvodných zvierat treba aspoň raz ročne spraviť koprologické vyšetrenie trusu. To aj v prípade, že máte bytovú mačku či mačky pravidelne odčervujete. Cysty je možné domov i zaniesť na oblečení či topánkach a klasické odčervovacie prostriedky nie sú na tieto jednobunkovce účinné.

Na liečbu sa používajú deriváty nitroimidazolov – u ľudí i zvierat napríklad Entizol. Mačkám sa ešte nasadí i veterinárna intestinálna diéta na zmiernenie hnačky a po liečbe je nutné podať probiotiká – napríklad pastu Probican či prášok Protexin alebo Vetregul.
Netreba však zabúdať na posilnenie imunity vašej mačky. Vtedy veterinár nasadí napríklad Plerasan či Capramilk Bio.

Z vlastnej skúsenosti viem, že hoc existujú ešte aj horšie ochorenia a parazitózy, tak mať doma infekciu giardií je naozaj veľmi nepríjemné. Nielen preto, že od jedného zvieraťa sa ľahko nakazí iné a je tu (i keď malá) možnosť, že nakazíte seba, ale zbaviť sa cýst v byte či dome je neskutočne ťažké. Každý deň je potrebné vydezinfikovať toalety, vyhodiť podstielku, všetky plochy , ktoré mohli byť kontaminované exkrementami rovnako denne dezinfikovať.
Mačky treba liečiť podávaním účinnej látky a to buď v tablete alebo v roztoku v striekačkou. Takáto infekcia, zvlášť ak máte viac zvierat, je nielen náročná psychicky, ale i fyzicky a finančne. Preto je dôsledné dbanie na prevenciu ZÁSADNÉ!
Bella stráži záchodík
Dezinfekcia predmetov a prostredia
Podľa informácií , ktoré som dostal, giardie nie sú citlivé na prípravky na báze chlóru. Bolo mi ale aj tak doporučené, domácnosť i záchody denne čistiť prostriedkami určenými na dezinfekciu ľudských toaliet. No a keďže sa infekcia u nás opakovane potvrdila, mal som možnosť vyskúšať všemožné prostriedky. Vystriedal som: Domestos, Bref, SAVO (tekuté i gelové), SUPRACHLOR BT, no a nakoniec Sanytol sprej a gel.
Do akej miery a ktorý z nich nakoniec zaúčinkoval vám neviem povedať. Názory sú aj medzi inými, ktorí majú skúsenosť s touto pliagou rôzne. Niektorí odporúčajú parný mop, iný dbajú len na imunitu zvieraťa a sú aj takí , čo všetko denne vyvárajú a dezinfikujú. Úprimne dúfam, že nik z vás to nebude musieť zisťovať na vlastnej koži. 🙂

Nasledovať bude príspevok Robinova giardióza, kde na konkrétnom prípade opíšem boj s touto chorobou.

Zdroj informácií o giardiách:
Petrovičová, A., Šimkovičová M. Špeciálna mikrobiológia, učebné texty Slovenskej zdravotníckej univerzity.

 

 

 

 

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 9/2015, XV. Ročník.

6 Comments

 1. Prepacte, mam 35 rokov, citim sa na sto, je mi to dost trapne, ale prosim, ak by sa dalo, chcela by som poradit s problemom, ktory mi uz pol roka vazne ohrozuje zdravie a ma ho viacej ludi v mojej blizkosti, aspon viem, ze niesom blazon.Mam stalu unavu, zle vstrebavanie zivin, nadmernu produkciu slin, retiazkove zhluky hlienu, zlu viskozitu krvy, napadnute vsetky zlazy a sliznice, bolia ma kosti, rozpadaju sa mi nechty aj zuby, zdurene uzliny na hlave,v stolici pravidelne zlte cysty podobne kukurici,zapachajuce po hrachu v ktorych je cervik z vidlic.chvostom, nasekane zrolovane supky, ci akoby hnede kusky hribov, dokonca nieco tmavohnede tvarovo pripominajuce slizniaky, ci cierne muchy v tvare trojuholnika, nieco ako krevety tvarovo prodobne blesivcom, viem, ze niesom blazon, mam problemy, zhorsila sa mi pamat, zrak, dvakrat za den si musim lahnut, padaju mi vlasy, prestala som menstruovat, zhrubla mi koza, mam vypadky vedomia, sympt. podobne tyfusu, som stale unavena, nic nato nezabera, neviem ako dalej. 0949219624- za akukolvPrepacte, mam 35 rokov, citim sa na sto, je mi to dost trapne, ale prosim, ak by sa dalo, chcela by som poradit s problemom, ktory mi uz pol roka vazne ohrozuje zdravie a ma ho viacej ludi v mojej blizkosti, aspon viem, ze niesom blazon.Mam stalu unavu, zle vstrebavanie zivin, nadmernu produkciu slin, retiazkove zhluky hlienu, zlu viskozitu krvy, napadnute vsetky zlazy a sliznice, bolia ma kosti, rozpadaju sa mi nechty aj zuby, zdurene uzliny na hlave,v stolici pravidelne zlte cysty podobne kukurici,zapachajuce po hrachu v ktorych je cervik z vidlic.chvostom, nasekane zrolovane supky, ci akoby hnede kusky hribov, dokonca nieco tmavohnede tvarovo pripominajuce slizniaky, ci cierne muchy v tvare trojuholnika, nieco ako krevety tvarovo prodobne blesivcom, viem, ze niesom blazon, mam problemy, zhorsila sa mi pamat, zrak, dvakrat za den si musim lahnut, mam vypadky a som unavena.ek radu vopred dakujem.

 2. Dobrý vecer mam asi 3az4 mesiace kúpeného bengalskeho kocura bude mu 2 roky kŕmila som ho iba royal Canin Indor a občas mi dam prsia z pec.kurata bez koži ,rybu (filé )tuniakom a vareným žltom . odcervit som ho este nedala, kocur vyzeral dobre ale poslednéj dobe sa mi vidí ze čosi naježenými po chrbtici (vyzerá ako ostriež ryba :{ ) našla som vypadnuté 3 fúzy ,ma akoby štiepenie pazúrov (ja mu strihať pažure)?!a záchod pre neho umivam dettolom a potctielku používam silicu neviem je vhodná ?trus si myslím ze vyzerá poriadku síce sa mi zdá ze zapácha trochu viac ale zmena granúl ale ta istá len zloženie granúl je iné moze to mat následky (stravy , prostredia,ci to moze byt parazit ?) macku kupim tak každé 3 tizne ,neviem si rady som v zahraničí tu veterinárny z Filipín no ja neviem .

 3. Dobrý deň,

  ja mám bytové mačičky a odčervujem ich každé 3 mesiace – nikdy neviete, čo domov zanesiete na veciach, odevoch, topánkach.
  Ak nechcete do mačičky dávať zbytočne lieky, môžete trus odniesť na koprologické vyšetrenie /3 dni po sebe budete zbierať vzorku z každej stolice do sterilnej nádoby udržiavanej v chlade. Cena vyšetrenia je okolo 10 EUR./

  Neviem, čo máte na mysli štiepením pazúrikov, ale tie sa prirodzene lúpu ako cibuľa.
  Fúziky tiež vypadávajú, je to prirodzený proces.
  Silica či je vhodná pre mačky? Áno, ale či je dobrá, na to má každý iný názor.

  Zježenie chĺpkov neviem posúdiť, ale obvykle je to prejav agresivity, keď mačka ide do bojového postavenia, čo asi nebude váš prípad.
  Ak je mačka plné parazitov zhorší sa kvalita srsti, trus viac zapácha, je riedkejší, na oku vidíte tretie viečko, mačka viac spí, môže byť plynatá, mať nafúknuté bruško a podobne. Jedinú istotu dostanete po vyšetrení.

  1. Dobry den, mame doma uz skoro 4. mesacne maciatko. Predcasom jej bola zistena giardia a nevieme sa jej zbavit. Teraz berie uz tretie lieky nejake odcervovacie a tiez probiotika. Ma nakupene specialne dietne krmivo od Royal Canin. Cistime zachod kazdy den ked urobi velku potrebu, dezinfikujeme zachod Sanytolom, snazime zmyvat kazdy den. Kvoli tomu sme kupili aj parny cistic na podlahy. Cely byt presiel kompletnou dezinfekciou niekolko krat (dezinfikovane deky, hracky, vankuse, postelne, nabytok a pod.) Maciatko je zive aj zerie, ale nevieme sa toho zbavit. Priznam sa, ze uz nevladzem. Ako dlho trvalo kym ste sa toho parazita uplne zbavili? Je nejaka lepsia a ucinejsia dezinfekcia alebo lieky? Poprosim o radu. Vopred dakujem

   Viktoria
   1. Dobrý deň,

    je mi vás úprimne ľúto. Dobre si spomínam ako náročné to bolo. všetko čo som zistil a vyskúšal som popísal v článku pod ktorý reagujete.
    Použité prostriedky sú vymenovaná v článku. Žiadnu alternatívu ma ani nenapadlo skúšat. Je to neuveriteľná pliaga. žili sme týždně ako v laboratóriu.
    Viac neviem, našťastie sa to už nikdy neobjavilo.
    Použité prostriedky sú vymenovaná v článku. Žiadnu alternatívu ma ani nenapadlo skúšat. Je to neuveriteľná pliaga. žili sme týždně ako v laboratóriu.

    Prajem veľa šťastia!
    Lucián

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..