Za normálních okolností kočička nepotřebuje při porodu lidskou pomoc ani asistenci, je naprogramována geneticky a ví co dělat. Plodový obal každého kotěte a placentu kočka sežere. Všechny koťata důkladně umyje a následně oddychuje a vrní. Tehdy je čas, abychom vyměnili použitou podložku (obvykle plenku), aby rodinka ležela na čistém.

Při prvním porodu bude lepší, pokud si předem zjistíte, kde je veterinární pohotovost, popřípadě si domluvte asistenci od známého a zkušeného chovatele. Pokud by se vyskytly problémy, budete mít po ruce odborníka, který bude vědět jak se s nimi poprat.

Březost koček, vývoj mláďat a porod jsem již blogově zpracoval a tento článek navazuje na předešlý.

Poporodní péče o koťata

Novorozená koťata nejsou zrovna “nejkrásnější”. Rodí se slepé, častokrát málo osrstěné a absolutně bezmocné. Jsou špinavé od plodové vody a obalu.

Koťata jsou po porodu kompletně odkázaná na péči své matky. Ta jim musí zajistit stravu, hygienu, vyprazdňování a teplo. Je to nesmírně odpovědná úloha a velmi náročná, zejména na čas. Jako každá novopečená maminka, ani ta kočičí si příliš neodpočine.

Matka po porodu často trpí nechutenstvím a svou energii čerpá ze zásob, které si vytvořila. Porod je velmi náročná a vysilující zkušenost, která kočku velmi unaví. Proto po umytí koťat kočka vrní a snaží se spát, dokud mladé sají z bradavek své mlíčko.

Každá schopná kočičí matka se plně věnuje svým roztomilým ratolestem. Poctivě leží na boku a kojí, koťata stále myje, stará se i o jejich vyprazdňování (líže jim anální otvor, aby se koťata mohla vyprázdnit), čistí je od případných nečistot a výkalů. Někdy se stává, že pokud se kočička necítí jistě, bezpečně, tak koťata stahuje na jiná místa.

Z naší strany je velmi důležité zajistit kočce a koťatům klidné, tiché, stíněné místo a co nejvíce klidu. Matce zase čerstvou vodu a kvalitní plnohodnotnou stravu pro kojící kočky.

Robin

Vývoj koťat po porodu

První týden

Koťata jsou slepá, bezmocná, odkázána na svou matku – ta jim zajišťuje teplo, hygienu, vyprazdňování a mléko.

Druhý týden

Začátkem druhého týdne se koťatům začínají otevírat očka. Jelikož nemají dostatek pigmentu, všechna koťata je mají modré a jejich barva se postupem času upravuje. Někdy to trvá i první rok.

Třetí týden

Koťata už vidí, oči jsou plně otevřené a malí prcci začínají být pohybliví a zvědaví. Je to čas, kdy je třeba se toulat po okolí, zkoumají prostředí, nové pachy, začínají se intenzivně hrát. V tomto období je možné koťata učit hygieně – na toaletu. Většina koťat se to naučí od matky během 1-3 dnů.

Čtvrtý a pátý týden

Vyspělejší malí kočičáci jsou v tomto období schopni přijímat i jinou stravu než matčino mléko. Můžeme jim tedy podávat najemno nakrájené 48hod přemrazené syrové kuřecí masíčko, konzervy a paštiky pro koťata.

Koťata jsou velmi zvědavá a velmi pohyblivá. Začínají skákat, běhat, ale i padat. Intenzivně si hrají, učí se od matky i sourozence, socalizují se s majitelem  i vrámci kočičí rodiny.

Šestý a sedmý týden

Koťata jsou stále maličká, nemotorná a třeba je důsledně sledovat. Ještě před jejich narozením jsme jim měli připravit bezpečný domov, bez nástrah a podnětné prostředí, které je zabaví i bude vychovávat.

Osmý a devátý týden

V tomto období by už koťata měla mít mléčné zoubky. Častý je zápach z tlamičky a to zejména při zánětu dásní. Není na škodu koťata pravidelně kontrolovat a sledovat i jejich ústní dutinu.

S růstem zoubků souvisí i postupné odstavování koťat. Matka sama by je měla od sebe odhánět a koťata by již měla pomalu přijímat jen „tvrdou“ potravu určenou pro koťata v jejich věku – granule, maso, „mokrou“ stravu.

Devátý až 12 týden

Koťata jsou jako houby, které nasávají všechny informace z okolí. Jejich matka je pro ně bohatým zdrojem pravidel, které si musí osvojit, aby z nich vyrostla „kočka“. Stejně je důležitá vzájemná interakce mezi sourozenci, imitace lovu a hra.

Koťata přivykáme na manipulaci s nimi, přepravku, cestování, chození ven, vyčesávání, stříhání drápků … ..zkrátka je připravujeme na reálný život a to se vším, co k němu patří.

Po 12. týdnu je možné koťata nabídnout k prodeji či adopci.

visiaca hračka s pierkami pre mačky

Kojení a výživa matky

Z hlediska výživy a potřeby energie je poporodní péče o kočky spojená s laktací a je to jedno z nejnáročnějších období. Nutričně jsou nejzásadnější první 4 týdny po porodu. Kvalitní, plnohodnotná strava je základem výživného mateřského mléka, které zabezpečí koťatům všechny potřebné živiny pro jejich zdravý a velmi rychlý růst a vývoj.

Čím více koťat je ve vrhu, tím více energie matka musí přijmout. Je důležité, aby byla schopna pokrýt spotřebu svou i koťat. Ta by  být pravidelně každý den ve stejnou dobu majiteli vážena, aby bylo jasné, že koťata přibírají a jsou dobře živena.

Kočičí masáž aneb stimulace tvorby mléka

Koťata po porodu nemají schopnost zatahovat drápky. Ty se nacházejí v ochranném obalu, který ale časem sám odpadne. Instinktivně si hledají bradavku, ze které následně sají mateřské mléko. Své přední tlapky používají jako masírovací stroje, kterými stimulují tok mléka. Některým koťatům tento zvyk, často nazýván i „tlačení zelí“, zůstává do dospělosti a dělají ho ve chvíli, kdy se cítí velmi příjemně a dobře. Častý je zejména u těch koček, které byly odstaveny příliš brzy.

Umělá výživa a náhradní matka

Pokud matka nemá dostatečně výživné mlíčko, koťata nepřibírají, odmítá je kojit, nebo se vyskytl jiný problém, je nutné nasadit umělou výživu. Ta se dávkuje přesně podle návodu a zakoupíte ji u veterináře či ve specializovaných prodejnách spolu s lahví.

Dokrmovat koťata každé 2-3 hodiny je však časově velmi náročné a proto je lepší zkusit vyhledat náhradní matku. Kojící kočka málokdy odmítne i cizí koťata či jiné druhy mláďat. Někdy se i jiné kočce z kolonie / rodiny začne tvořit mléko pokud tráví více času s koťaty a tak se může stát jejich náhradní matkou.Pokud naopak matka není dobře krmená (vyváženě), čerpá energii pro své mlíčko ze svých zásob, což může skončit tím, že zůstane vyhublá. Proto je nesmírně důležitá kvalitní strava určená kojícím matkám.

Podobné příspěvky:

Sezóna koťat začíná

Pohlavní dospívání koček, nástup mrouskání a páření

Březost koček, vývoj mláďat a porod

Článek byl v upravené podobě uveřejněný v odbornoém měsičníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 7/2021, XXI. Ročník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..