Povinné čipovanie psov, mačiek a fretiek na Slovensku netrvalo dlho a už je mu aj koniec. Pred pár dňami bolo po dvoch rokoch poslancami zrušené a to s platnosťou od nového roka, 2014. Či to bolo šťastné rozhodnutie ukáže až čas.

Sám za seba si myslím, že to je chyba. Rušiť sa nemalo, len sa mal právny predpis doplniť či upraviť o sporné body, ktoré sa verejnosti a chovateľom nepozdávali. Rovnako sa mali vyčleniť prostriedky na štúdie nezávadnosti čipov a široká verejnosť mala byť nejakou zmysluplnou kampaňou oboznámená s výhodami. Tiež sa mala stanoviť maximálna cena za čip pre každý druh zvieraťa, lebo niektoré ceny boli neskutočne vysoké. Poprípade sa mal určiť štátny orgán, ktorý by zvieratká čipoval pod trhovou cenou.

Ja som rád, že moje mačky sú čipom vybavené a urobil by som aj keby táto povinnosť nebola a nielen preto, že sme vycestovali za hranice SK. Stať sa môže čokoľvek a vďaka čipu budem mať aspoň malú šancu, že sa mi mačky vrátia.

Sloboda zvierat aj napriek zrušeniu povinnosti ponúka zľavu na čipovanie aj v mesiaci november, takže tí, ktorí majú záujem, môžu túto zľavu i naďalej využiť.

8 dobrých dôvodov prečo označiť zvieratko mikročipom podľa Slobody zvierat!

1. Cestujete do zahraničia. Bez trvalého označenia mikročipom nemôže vaše spoločenské zviera (pes, mačka, fretka) vycestovať. Túto povinnosť ukladá Nariadenie (ES) 998/2003 všetkým členským krajinám EÚ. Čip sa zavedie pod kožu zvieraťa, preto ho zvieratko nemôže stratiť a údaje svojho majiteľa nosí stále so sebou. Aplikácia mikročipu je jednorazová, bezbolestná, trvá okamih a vydrží celý život.

2. Stratilo sa vám zvieratko? S čipom má väčšiu šancu na bezpečný návrat domov! Mikročip označí vaše zviera nezameniteľne – priradí mu jedinečné číslo, pod ktorým sa údaje o zvieratku zavedú do Centrálneho registra spoločenských zvierat. Pri nájdení vášho zatúlanca možno čítačkou čipov okamžite zistiť, že zvieratko patrí vám a nikomu inému! Stačí ju priblížiť k šiji zvieraťa a potrebné informácie sa zobrazia na displeji. Čítačku mávajú veterinári, útulky, mestská polícia. Pomáha aj známka s telefónnym číslom na obojku! Zviera ju však často stratí, preto takéto označenie nestačí.

3. Našlo sa zviera? Ak má čip, nálezcovia isto nájdu majiteľa. Ak je zviera označené čipom, vedia nálezcovia bez pochybností zistiť majiteľa a zvieratko vrátiť domov. Stačí ak pri náleze skontaktujete útulok alebo ktoréhokoľvek veterinára – čítačkou zistí majiteľa za pár sekúnd!

4. Ide o zdravie a o život.
Keď zviera bez dozoru pohryzie človeka alebo iné zviera, umožní čip rýchlo a jednoznačne nájsť jeho majiteľa a okamžite overiť, či zviera bolo očkované proti besnote!

5. Prehľadná evidencia v obci a spravodlivé platenie daní za psa. Pri kontrole vie obec identifikovať majiteľa, evidenciu zvieraťa, preveriť očkovanie a poplatky za psa. Pýtajte sa svojho starostu, na čo vaša obec používa dane za psov.

6. Usvedčenie nezodpovedných majiteľov zvierat! Vyhodenie, zbavenie sa a opustenie zvieraťa je trestné. Ako však dokázať nezodpovedným majiteľom, že zviera patrilo im? Bez označenia mikročipom je to takmer nemožné!


7. Usvedčenie tyranov zvierat!
Čip jasne ukáže, kto je majiteľom zvieraťa. Pre tyranov a krutých majiteľov bude ťažšie svoje zviera zaprieť, naopak uľahčí sa dokazovanie a vyvodzovanie zodpovednosti.

8. Pomáhate útulkom! Označením zvieraťa znižujete jeho pobyt v útulku na minimum, pretože v prípade straty vám ho môžu rýchlejšie vrátiť. Ostáva tak viac priestoru pre psíkov, ktorí pomoc útulkov naozaj potrebujú. Ďakujeme Vám!

http://slobodazvierat.sk/Povinne-cipovanie-zvierat.343.0.html?&L=0&bdrm=tif1a8379b7-e4ecf428

2 Comments

 1. Kajo tiež si myslím, že čipovanie má svoje klady akurát, že zákon nebol domyslený, ceny premrštené a povinnosť mala byť iba pre psov. Pre majiteľov mačiek to mala byť slobodná voľba.
  Ale najhoršie je na celej fraške to, že zvieratá, ktoré boli začipované bez vystavenia pasu to podstúpili zbytočne. Vraj v rámci ochrany osobných údajov budú všetky údaje v databáze o majiteľoch vymazané.
  Takže zvieratá budú žiť s prázdnymi čipmi v tele.
  To je absolútna blbosť. Našťastie som si dala môjho kocúra čipovať spolu s pasom.Mali vtedy na našej veterine dobrú akciu:-)
  Minulý týždeň som od Slobody zvierat dostala mail, aby som podpisom podporila ich akciu, list prezidentovi nech zváži argumenty a nepodporí nový zákon.
  Aj som ho podpísala, ale veľkú nádej tomu nedávam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..