„Mačací raj“ je názov súkromného depozitu pre mačičky, ktorý prevádzkuje občianske združenie „Mačací raj“ od 16.12.2011 Hlavným cieľom je pomáhať mačičkám v núdzi, chorým, opusteným, týraným či inak znevýhodneným. Mačičky, ktoré sú v opatere združenia bolí nájdené na ulici, alebo prinesené ľuďmi, ktorým ich osud nebol ľahostajný a chceli aspoň takto pomôcť.

ADOPCIE

Každý nájduch musí prejsť karanténou, prvotným ošetrením, prípadne liečením, absolvuje kastráciu/sterilizáciu a vakcinovanie, a následne je umiestnený do depozitu medzi ostatné chránenkyne, kde sú postupne socializované. Všetko samozrejme závisí od zdravotného stavu mačiek.
Každá mačička má jedinečnú povahu a tú sa snažia v združení dôkladne spoznať, aby bolo možné micu ľahšie umiestniť do nového domova, k inej mačičke a presne zapadla k novým majiteľom a splnila tak ich požiadavky a predstavy.
Photobucket
Na adopciu micky čakajú v pohodlí prekrásneho a komfortného depozitu. Inzeráty s opisom sú uverejňované na webovej stránke združenia a tiež na webe združenie Mačky SOS.

WEB združenia slúži okrem adopcie aj na uverejňovanie vlastných príbehov, aktualít, článkov, pozdravov z nových domovov, chovateľských rád, inšpirácií, podnetov,…
Photobucket
Mačičky a kocúrikovia do nových domovov odchádzajú očkovaní, kastrovaní (sterilizované) s veterinárnym preukazom a adopčnou dohodou.

Vznik depozitu

Depozit vznikal postupne. Najskôr fungoval v rodinnom dome (1/2011) a mal rozlohu spolu asi 30 m2 + výbeh. Mačičky mali k dispozícii dve oddelené miestnosti so spoločným zasieťovaným výbehom s možnosťou ďalšieho výbehu na ohraničený a zabezpečený dvorček a malú oddelenú karanténu.
Miestnosti boli zariadené a mačičky mali k dispozícii pohovky, kreslá, peliešky, hračky , škrabadielka. Starostlivosť o mačky a priestory si rozdelili dve depozitárky a pracovali na smeny. Po ukončení rekonštrukcie sa do domu presťahovala s manželom jedna z nich , zatiaľ čo druhá už pripravovala nové priestory. Tieto začiatky neboli ľahké a financovanie prebiehalo jedine z vlastných zdrojov, bez akejkoľvek inej podpory.
Photobucket

Druhá fáza

Jedného pekného novembrového (2011) dňa sa depozitky aj s komplet výbavou presťahovali na druhý koniec mesta Nové Zámky, do úplne novučičkého krásneho depozitu. Nové bývanie im poskytuje väčší priestor a komfort, spolu asi 60 m2.
Tu majú k dispozícii dve veľké spojené miestnosti s halou, ďalej veľkú oddelenú karanténu a dokonca samostatnú kúpeľňu spojenú s kuchynkou. Priestory sú zariadené ako byt, majú niekoľko pohoviek, kresiel, pelieškov, škrabadielok, plno hračiek, takže sa mačičky cítia naozaj ako doma. Dennú starostlivosť prebrala druhá z depozitárok, keďže nad priestormi depozitu má vlastné nehnuteľnosti a aj bývanie a veru má čo robiť, aby bolo všetko tak, ako má byť, našťastie všetko dokonale zvláda.
Photobucket

Starostlivoť a náklady

Depozit takejto veľkosti zahŕňa samozrejme okrem starostlivosti aj návštevy veterinára, rozvoz mačiek do nových domovov, nákup krmiva, podstielok a chovateľských potrieb. Náklady znášajú depozitárky sami, z vlastných zdrojov a darov od priateľov združenia.
Photobucket
V súčasnom období poskytuje Mačací raj domov pre 24 malých mačeniec a 13 dospelých mačičiek. Rovnako však depozitárka má aj vlastných 10 mačiek, ktoré tiež potrebujú jej opateru a lásku.
Jeden rok plnohodnotnej prevádzky depozitu bol vyčíslený na celkovú sumu približne 12.000 Eur.

Harmonogram dňa

9.00 hod ranné kŕmenie konzervami a granulkami, výmena čerstvej vody, čistenie peleštekov a toaliet
Medzitým sa musí samozrejme depozitár povenovať každej mačičke, pohladkať ju, pomojkať, dať pusinku na noštek, „utrieť karpinku“ a to všetko je popretkávané hrou…Medzi týmito činnosťami si už mačičky užívajú hry, naháňačky a iné svoje obľúbené činnosti. Ranná starostlivosť trvá približne dve hodiny.
Photobucket

17.00 hod večerné kŕmenie, doplnenie granuliek, čistenie toaliet, zametanie a veľa mojkania a hrania. Samozrejme nechýbajú ani nejaké tie maškrty. Opäť i večerná starostlivosť trvá približne dve hodiny.

Photobucket

Do náplne práce ale patria aj návštevy veterinára, prevoz mačičiek do nových domovov, nákupy krmiva a podstielky, pranie peleštekov a diek, čistenie ušiek a strihanie pazúrikov , oprava pokazených hračiek, veľa upratovania a čistenia.

Vízia do budúcnosti

Združenie plánuje vybudovať drevený mačací domček, s rozlohou cca 70 m2. Tam by mali mačičky oddelené miestnosti, kde by mohli nažívať samostatné skupinky mačiek s veľkým bezpečným výbehom. Mohli by tam tráviť čas počas celého roka.
Ak máte záujem o pomoc kontaktujte združenie. Viac o výzve nájdete tu.
Photobucket

Okrem toho Mačací raj plánuje realizovať Program plošnej kastrácie pouličných mačiek. Projekt je už pripravený a čaká sa na reakciu kompetentných v meste.

Problémy

Najkomplikovanejšia je vždy práca s ľuďmi. Aj toto združenie zažilo rôzne situácie – vyhodené pár dňové mačiatka v krabici v mrazivom marci pri bytovke (trvalo pol dňa, kým ľudia zavolali a nechápali zdesenie, prečo nezavolali skôr, keď vraveli , že „malé počuli mraučať od rána“…), záchranu mačiatok z areálu škôlky (ktoré chceli „pani učiteľky“ utopiť na žiadosť rodičov), záchranu čiernych mačiatok (ktoré chcela pani do rána otráviť , lebo „ je to čierne diablovo plemä a to nosí nešťastie…), záchranu mačiatka uviaznutého v motore auta, záchranu mačiatok pri bytovke, kde ich chceli pri zatepľovaní zamurovať…….
A to je len zlomok „zážitkov“, ktoré však bohužiaľ nie sú ojedinelé.

Photobucket

Akákoľvek náročná je práca v depozite, okamžite ju prevalcuje ten najúžasnejší pocit na svete, keď si človek sadne medzi mačičky a kocúrikov a nechá sa uniesť tými milými mačacími očkami, nádhernými tváričkami, zamatovými labkami, jemnými kožúškami, jednoducho sa nechá uniesť pocitom, že práve pre toto je pomoc mačičkám v núdzi taká dôležitá, že toto má zmysel a že tieto jemné a ušľachtilé stvorenia si to jednoducho zaslúžia.

Photobucket

Dôkazom činnosti združenia sú najmä dve kategórie a to micky hľadajúce domov a micky šťastnejšie, ktoré svoj láskyplný nový domov už našli.

Mačičky hľadajúce domov
Mačičky ktoré našli domov

Photobucket

Ak máte záujem o adopciu, poskytnutie hmotného či finančného daru, alebo inú pomoc, kontaktujte ich:
Kontaktná osoba: Denisa Vanyová
WEB: www.macaci-raj.sk
ADRESA:
Komárňanská cesta 104
940 64 Nové Zámky
KONTAKTY:
tel.: +421 35 6421 316
fax : +421 35 6421 392
mobil: +421 905 641 549
mail: marketing@cmotors.sk

Ak sa chcete stať členom združenia alebo finančne združeniu prispieť, viac informácií nájdete za odkazom tu.
Photobucket
Photobucket

7 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..