Každá mačka je mäsožravec. To je nepopierateľný fakt. Jej hlavnou zložkou potravy je teda mäso, tvorené bielkovinami. Spôsobov ako kŕmiť mačky, aby jej strava obsiahla všetky potrebné živiny, kde gro tvorí práve mäsová zložka, je ale mnoho. Jedným z najzaužívanejších v súčasnom období je kŕmenie mačiek komerčne dostupnou stravou, ktorá by mala kompletne nahradiť stravu prirodzenú, čiže tú, ktorou by sa mačka vyživovala v prírode.

Hneď na úvod chcem spomenúť, že nekŕmim svoje mačky týmto spôsobom a tento príspevok nie je návodom, ako na to, ale má byť len jednoduchým uvedením do problematiky. Záujemcom o RAW feed odporúčam naozaj dôkladné a odborné štúdium predtým, ako sa rozhodnú tento spôsob výživy zaviesť u svojich mačiek.

Čoraz viac chovateľov sa prikláňa práve k návratu k prirodzenej výžive svojich mačiek a teda kŕmeniu surovou stravou. Tá sa označuje ako RAW feed a má niekoľko podskupín.
Osobne si myslím, že ak niekto chová mačky a naozaj sa zaujíma o to, aby jeho šelmy žili zdravý a plnohodnotný život, je len otázkou času, kedy sa dopracuje k téme RAW feed. Je to prirodzený vývoj. Čím viac si o mačkách naštudujete, tým viac sa budete snažiť zabezpečiť pre ne to najlepšie. Od klasických supermarketových krmív prejdete na vyššiu radu, potom na superprémiové krmivá, neskôr bio, holistické a následne bezobilninové. Začnete zvyšovať podiel mäsa v ich strave, budete pridávať i vnútornosti a vypustíte komerčnú „mokrú stravu“. V tomto stupni výživy mačiek ostane pred vami už len stravovanie prirodzenou surovou stravou. 🙂

 

RAW FEED – niektoré „pre“ a „proti“

RAW FEED je označenie spôsobu výživy domácich zvierat prirodzenou nevarenou stravou a to najmä surovým mäsom, vnútornosťami a kosťami. Základným motívom, prečo sa ľudia obracajú k prirodzenej výžive mačiek pred tou komerčnou je, že to, čo je prirodzené, je pre ne i zdravšie, hodnotnejšie a výživnejšie, ako upravená, komerčná strava, ktorú možno zakúpiť. Vychádzajú najmä z toho, že mačky sú mäsožravci a lovci a v prírode nemali možnosť a ani prístup k tepelne a chemicky upravenej strave. Tá zo sebou prináša množstvo neduhov ako obezita, zápach z papuľky, skazený chrup, ……

Žutie surového mäsa a požieranie kostí je považované tiež za jediný spôsob, ako udržať mačací chrup a ďasná vo výbornej kondícii a zdravé. Komerčne dostupná strava je údajne práve ten faktor, ktorý spôsobuje, že aj 60-80% mačiek má problémy s tvorbou zubného kameňa, zápalmi ďasien a vypadávaním zubov či zápachom z papuľky.

Množstvo chemických látok slúžiacich na úpravu krmív sa v tele ukladá a môže spôsobovať najrôznejšie zmeny v organizme, ktoré sa môžu kumulovať a prepuknúť až po mnohých rokoch.

Naopak odporci tohto spôsobu stravovania tvrdia, že doma odchované mačky nie sú na tento spôsob výživy prispôsobené a nie je možné im zabezpečiť plnohodnotnú výživu takýmto spôsobom. Na tomto podklade môže dôjsť k poškodeniu ich zdravia, pretože im v tele budú chýbať niektoré dôležité látky a živiny.

Asi najzákladnejším argumentom pre RAW feed je však tepelná úprava krmiva, ktorá ničí dôležité vitamíny, minerály a enzýmy, pre telo mačky tak dôležité. Tie sú následne nahrádzané najrôznejšími suplementami, obsiahnutými v krmivách, čo znižuje ich výživovú hodnotu.

Hovädzie mäso

Komerčne dostupné krmivá pre mačky bývajú často plné rastlinných zložiek – najmä obilnín, sóje a kukurice, ktoré tvoria lacný balast. Mačke sa zaplní jej bruško a je spokojná, napapaná. V tele ale nemá dostatok živín, pre jej zdravý život potrebných, za to sa jej na brušku robí tukový vačok, práve z polysacharidov, ktorý v granuliach zožrala. Obilniny, sója alebo kukurica sú lacnejšie ako mäso a preto sú častou náhradou v komerčne dostupných krmivách. Vrcholom komerčného stravovania mačiek je napríklad podávanie čisto rastlinných krmív, ktoré obsahujú len ne-živočísne proteíny. To mi príde ako úplne zcestné.

 

Mäso je základ

Mačka je skrátka dravec, šelma a potrebuje kvalitné a ľahko-stráviteľné bielkoviny. Tie sa nachádzajú v mäse a mäsových produktoch, vnútornostiach. Mäso je aj zdrojom esenciálnej aminokyseliny taurínu (kyselina 2-aminoethansulfonová). Esenciálnej preto, že na rozdiel od ľudí či psov, nie je organizmus mačky schopný syntetizovať ho sám a mačka je tak odkázaná na jeho príjem z vonkajšieho prostredia, čiže v strave alebo ako suplement. Je ale tepelne nestabilný a preto sa do komerčných krmív dodáva ako suplement.
Ide o významný antioxidant, nachádzajúci sa najmä v žlči, ktorý chráni bunkové štruktúry, reguluje činnosť nervovej sústavy a podieľa sa na zabezpečení správnej činnosti zrakového orgánu. Okrem ďalších pozitív, mäso vytvára v organizme mačky kyslé prostredie a to znižuje tvorbu močových kameňov, struvitov.

RAW feed nie je len o surovom mäse

Mačka ako divoká šelma bola zvyknutá deň tráviť tým, že lovila svoju korisť, aby nakŕmila seba a svoje potomstvo. Pri požieraní koristi zúžitkovala takmer všetko – šupiny, perie, chlpy, obsah žalúdka, svalovinu, vnútornosti, kosti, …. takto dosiahla, že v jej strave nechýbali žiadne živiny, pre jej zdravý a aktívny život potrebné. V tele živočíchov (hlodavce, vtáky, hmyz, ryby,…) boli obsiahnuté aj nemäsité zložky potravy, ktoré obsahovali živiny dôležité pre mačací organizmus. Raw feed rozhodne neznamená, že mačka dostáva len mäso, kosti a vnútornosti a to je celý jej jedálniček.

K diéte RAW feed často patrí aj podávanie suplementov vo forme prášku s obsahom najrôznejších vitamínov, minerálov, stopových prvkom, či lososového oleja alebo kvasníc.
Opäť je to veľmi individuálne.

kuracie mäso

Spôsoby RAW feed

Ani samotná filozofia RAW feed nie je jednotná. Každý chovateľ má takmer svoj názor na to, čo by mala táto diéta obsahovať a v akom pomere. Medzi veľmi diskutované témy patrí napríklad podávanie kosti. Hydinové kosti sú napríklad veľmi ostré a pre mačku sú obrovským rizikom. Zvlášť ak mačička nie je zvyknutá na ich konzumáciu.

Druhá téma je podiel rastlinnej stravy vo výžive. Na toto je tiež množstvo názorov. Mačky podľa niektorých odborníkov rozhodne potrebujú aj živiny obsiahnuté v ovocí či zelenine, ale presný podiel a forma je už odlišná od chovateľa k chovateľovi. Iní zase tvrdia, že podstatou ich výživy je mäso, vnútornosti a kosti a nič rastlinného pôvodu pre ne nie je dôležité.

BARF (Biologically Appropriate Raw Food or Bones And Raw Food)

Tento spôsob výživy je založený na podávaní 60-80% kostí a mäsa (50% tvorí surové mäso, vnútornosti) a 20-40% tvorí ovocie, zelenina, vajcia,….


Prey model

Tento model je založený na používaní prirodzených zdrojov výživy mačky – čiže sa podáva celá korisť – hlodavce, ryby, hydina. 80% je teda mäso, 10% kosti a 10% vnútornosti. Počas tejto striktnej diéty sa nepodávajú ani suplementy.

 

Moje mačky a RAW feed

Moje mačky sú zatiaľ vo fáze skrmovania bezobilninových granúl, pričom „mokrú“ komerčnú stravu nedostávajú. Namiesto toho im servírujem surové mäso (kuracie, morčacie, hovädzie a lososa), vnútornosti (kuracie srdcia, pečienky a žalúdky), tvaroh, vajce, biely jogurt a trošku syra, plus olej z lososa.
Z pôvodného rozvrhu, keď dostávali 5x týždenne surovú stravu som to znížil na podávanie mäsa každý druhý deň. „Mäsožravcami“ mi ostali len Aimme a Lola – tie zjedia naozaj všetko. Bella stále odmieta čokoľvek okrem kuracích pŕs a lososa (kur. srdcia jedla asi len 2krát) a Robin prestal jesť mäso a vnútornosti úplne.
Uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie, ale nepredpokladám, že by som niekedy prešiel na RAW feed úplne, bez komerčnej suchej stravy.

Každý, kto by chcel so svojimi šelmami prejsť na tento spôsob výživy, by si mal vopred naštudovať odbornú literatúru a spraviť si vlastný prieskum o benefitoch tohto stravovania, časovej náročnosti prípravy takýchto pokrmov či finančných nákladoch a možných rizikách.
Stravovanie takýmto spôsobom rozhodne nie je pre začiatočníka vec jednoduché a vyžaduje si veľkú odbornú prípravu.
Ďalším krokom je potom už len postupný a pomalý prechod mačiek od komerčnej stravy na prirodzenú.

Nezabudnite, že aj v ľudskej výžive existujú všeobecne platné zásady správnej racionálnej výživy, ale aj množstvo alternatívnych spôsobov, ktoré im odporujú. Preto sa riaďte najmä tým, čo je prospešné re vaše mačičky doma, lebo iba vy ich najlepšie poznáte a viete odhadnúť, čo im prospieva a čo nie.

Zdroje informácií:
http://en.wikipedia.org/wiki/Raw_feeding
http://www.barf.sk/
http://en.wikipedia.org/wiki/Foodborne_illness
http://www.rawfedcats.org/feedingraw.htm
http://rawfed.com/
http://www.catinfo.org/docs/FeedingYourCat18pages8-10.pdf
http://scottishwildcats.co.uk/wildcat.html

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 2/2014, XIV. ročník

 

Podobné príspevky:

Mäso a vnútornosti vo výžive mačiek

Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška

Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky II ?

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

Porovnanie spotreby obilných a bezobilných krmív mojimi mačkami

8 Comments

 1. Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Máme 3 mačky – Britské modré. Jedna z nich je mama a dve “ mačičky „, všetky sú vykastrované. Sú už vo veku ccá 10 a dve 7 rokov. Sú to naše pokladiky. Chované sú len dnu vo veľkom byte. Máme veľké problémy so stravou a nevieme sa dopátrať ku kvalitnej potrave. Granulky im kupujeme Friskies sterilised a PERFEKT PRO-STERILE. S mäsom je to veľmi zlé!
  Dve z nich doposiaľ jedli aspoň Felix fantactic, ale už nechcú, aj keď najradšej mali hlavne lososové, menej kuracie či hovädzie. Predtým trošku – veľmi málo jedli Kitekat či Whiskas, potom sme to celkom vylúčili, nechutilo im to. Teraz všetko konzervované mäsko odmietajú a surové väbec nechcú, okrem kvalitných dopredu zmrazených rýb.
  Tretia mačička konzervu nezoberie do úst, dá sa povedať od malička. Tej buď len krátko uvarím predtým zmrazené kuracie mäsko, ale má najradšej predtým zmrazeneé surové kuracie, alebo hovädzie mäsko a ryby. S touto mačičkou máme zdravotný problém, veľmi pribrala na váhe. Boli sme u veter. lekárky, urobila jej testy -kompletné vyšetrenie. Doporučuje jej pečeňovú dietu má vysoké hodnoty, čomu sa hovorí tukové cykliroidy, tak nejako. Doporučila nám aspoň jeden druh konzerv HILLS MD a RD. Pevne verím, že existuje aj iný druh, keď konkrétne tento neviem zohnať.
  Ale „MD a RD“.
  Prosím Vás o radu, kde mám hľadať kvalitnú Vami doporučenú stravu ako aj stravu na PEČEŇOVÚ DIETU.
  Prosím Vás aj o KONTAKTY predajcov.
  Ďakujem pekne za odpoveď.
  S pozdravom Jana

  Jana
  1. Zdravím Vás,

   ospravedlňujem sa ak to nevyznie príjemne, ale v prvom rade musíte zabudnúť na všetky tie supermarketové značky ako ste spomenuli. Mačka je mäsožravec a šelma a potrebuje teda mäso. Značky, ktoré kupujete ho obsahujú minimum, za to majú vysoký podiel obilovín. Pozrite si tento článok – tam nájdete odpovede, ako vyberať granule.
   Kapsičky by som tiež vyhodil a nahradil poctivým surovým mäskom a vnútornosťami.
   Prechod na iné krmivo a surovú stravu musíte robiť postupne – 7 dní napríklad primiešavať do pôvodného a postupne zvyšovať podiel nového, až kým si micky nezvyknú. To sa dá aplikovať ako na suché, tak na mokré krmivo a rovnako i na surové mäsko.
   Prečítajte si tieto články, tam nájdete odpovede, ktoré hľadáte:
   Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky?
   Porovnanie spotreby obilných a bezobilných krmív mojimi mačkami
   Mäso a vnútornosti vo výžive mačiek
   Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška
   Moje šelmy BLRA a ich výživa surovým mäsom a vnútornosťami

   Čo sa týka diety – ja nie som veterinár, tam naozaj neporadím.

   A čo sa týka nákupov, tak ja nakupujem tieto značky: Applaws a Carnilove, občas Orijen a využívam e-shopy (rogz.cz a zoohit.cz)- žijem ale v Prahe, no zoohit.sk funguje tiež. 🙂

 2. Dobrý deň,admin kajo
  moja mačka má jeden a pol roka a od malička bola krmená ,aspoň raz do dňa, surovým mäsom / hovädzia lopatka, krk, stehno či srdce/. Už ale dva týždne pozorujem, že jej nejak mäso prestalo chutiť. Buď ho zjie na 3-4 krát v priebehu hodiny , alebo vôbec.Mäso dostáva na večeru.Predtým sa išla potrhať za mäsom a skákala na mňa ,tak sa tešila. Neviem, či sa nejak neprejedla mäsa, lebo ranne granulky Orijen či Applaws zje až sa po nich zapráši. Môžete mi poradiť, čo sa mohlo prihodiť? Ďakujem.Milan.

  Milan C
 3. Dobrý deň,
  mačička si asi zvykla že je to norma, dostať mäso. Na začiatku to bolo asi ojedinelé a pre ňu nové. Teraz je to zvyk.
  mačky rady jedia viackrát denne menšie porcie, to je normálne. Ak chcete aby mäsko neoschlo, dávajte menšiu porciu, ale častejšie.

 4. Dobrý deň prajem, potrebovala by som poradiť ohľadom stravy pre diabetickú mačku. Má naordinované veterinárne krmivo (granule) DIABETIC, ale príliš jej nechutí… Keďže dostáva dvakrát denne inzulín, je veľmi dôležité, aby sa viac-krát denne kvalitne najedla (pri jej prieberčivosti hrozí riziko hypoglykemického šoku). Za každú radu ako jej spestriť stravu a pritom jej neublížiť budem veľmi vďačná. Ďakujem.

  Barbara
  1. Dobrý deň,

   veterinárne diéty vyrábajú viaceré firmy, takže ak váš vet nemá, môže vystaviť recept a kúpite inú inde. Ponúknete a uvidíte. Určite je na výber aj suchá granulovaná strava aj mokrá. To je najjednoduchšia cesta.
   S touto diagnózou nemám skúsenosti, ale verím, že správna diéta udrží stav pod kontrolou. osobne by som vyskúšal aj homeopatiu. Aktuálne využívam u liečby kocúrika a má to krásne výsledky. Rovnako si môžete vyčleniť čas a študovať diéty pre diagnózu vašej mačky na internete. Hlavne v zahraničí nájdete recepty na domácky pripravenú stravu pre diabetikov. Ako som spomenul, s týmto nemám žiadne skúsenosti, takže viac neporadím. Môžem niekoho osloviť na facebooku keby ste mali záujem.

   Kajo&BLRA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..