Každý rok je cyklus rovnaký – s nastupujúcim slniečkom a oteplením sa začína prebúdzať nielen príroda, ale i základný rozmnožovací pud. Ten núti mačky a kocúrikov k pohlavnému aktu a následne mačky privádzajú na svet mláďatká. Samozrejme je to krásne a prirodzené , ale omnoho krajšie by bolo ak by novonarodené mačiatka mali automaticky i domov, kde by mohli v pokoji a s láskou žiť. Žiaľ na Slovensku stále nie je považované za normálne nechávať svoje mačky kastrovať /sterilizovať a tak pravidelne na jar sú ulice, útulky a depozity preplnené nechcenými mačatami. O nich môžeme ešte hovoriť ako o tých šťastných, pretože veľa každoročných mláďat končí v riekach či jazerách.
Nekastrované mačky
Mačička , ktorá nie je určená na chov, čiže neprodukuje plemenné mačiatka sa rujou zbytočne trápi a vysiľuje. Rovnako to neprospieva ani jej fyzickej kondícii , zdravotnému stavu a už vôbec nie psychike. Ruja sa môže v podstate opakovať neustále i po pár dňoch.
Rovnako nekastrovaný kocúr , ktorý začne značkovať a domáhať sa dámskej spoločnosti nie je práve milým domácim spoločníkom. Ak má prístup von , začína sa túlať a hľadá svoju partnerku. Často vstupuje do konfliktov a prichádza v zúboženom stave domov.
Mnohé vonkajšie mačky a tie s výbehom, sa práve v tomto období zatúlajú a už sa domov nevrátia.
Riešenie situácie je pritom veľmi jednoduché, dostupné a jednorazové. Stačí len zavolať na najbližšiu veterinárnu kliniku a objednať svoju mačku či kocúra na kastrácia/sterilizáciu.
Je zodpovednosťou každého majiteľa, aby sa postaral o svoje zvieratká a to i v zmysle zabránenia nechcenej reprodukcie!
Množitelia a mačky bez PP
Ďalším sezónnym problémom sú množitelia. Tí narozdiel od nezodpovedných majiteľov a topičov úmyselne produkujú mačiatka v čo najvyššom počte a to s cieľom dosiahnuť za ich predaj vysoký zisk s nízkymi nákladmi. Chovateľská úroveň tu žiaľ nie je na takej úrovni , aby tento neduh bol potlačený. Najčastejší argument prečo kupovať mača bez PP a nie v chovnej stanici je cena. Noví majitelia si však neuvedomujú, že kúpou takéhoto mačaťa okrádajú seba samých.
To, že ponúkané mača v inzeráte je označené ako čistokrvné bez PP môže znamenať niekoľko vecí. Daný chovateľ nie je registrovaný a organizovaný, jeho mačky sa teda nezúčastňujú na výstavách a je pravdepodobné, že nespĺňajú ani znaky daného plemena. Ich potomstvu tak nie je možné vydať preukaz pôvodu a tiež budú vykazovať nejaké vady a odchýlky.
Mačky množiteľov sú vlastne stroje na peniaze a tak s ak nim často pristupuje. Bývajú chované vo veľkých skupinách, bez náležitej hygieny, starostlivosti a veterinárneho dohľadu i socializácie. Jedince sú pokrížené, oslabené, majú dedičné ochorenia a vady. U takýchto mláďat je častý úhyn či zdravotné komplikácie a chronické problémy. No a ich následná liečba a terapie je veľmi nákladná a zdĺhavá.
Niekedy však i chovná stanica ponúka čistokrvné mačiatka bez PP na predaj a pritom nejde o množiteľa ani chorého jedinca. Stane sa tak napríklad vtedy, ak má mača nejakú viditeľnú „kozmetickú“ vadu, pre ktorú nespĺňa štandard a je vyradené z chovu. To ale neznamená, že je jedinec chorý či oslabený.
Kúpa mačiatka a adopcia
Rozhodnutie o novom členovi domácnosti by malo byť jednohlasné a dohodnúť by sa na ňom mala celá rodina. Zohľadniť treba všetky klady a aj zápory. Každé zvieratko je živá bytosť, ktorá je od človeka plne závislá a odkázaná na jeho starostlivosť a tak by sme k nemu mali aj pristupovať. Pri rozhodovaní o tom, či si zadovážiť mačičku je dôležité sa zamyslieť nad tým, čo sme ochotní chlpáčovi poskytnúť – materiálne, emocionálne, časovo, finančne a tiež čo od nášho zverenca očakávame – vzhľadom na jeho osobitosť, povahu a nároky.
Ak už sme teda rozhodnutí že pre mačičku, to najdôležitejšie rozhodnutie sme už teda učinili. Premysleli sme si časové nároky, materiálne, finančné náklady a vieme, že mačka je presne to, čo doplní našu domácnosť a je kompatibilné s našimi predstavami o maznáčikovi. To, čo nás teraz čaká je rozhodnúť sa pre nejaké konkrétne plemeno alebo domácu micinku. Tu sú už preferencie nás ľudí absolútne individuálne. Posledným krokom v procese obstarávania mačiatka je príprava nášho domova pre jeho príchod.
To, čo máme ale všetci milovníci mačiek spoločné je, že chceme životaschopné, zdravé, hravé a socializované mačiatko. A preto by sme mali mať napamäti, že to dosiahne len vtedy ak si mačiatko zaobstaráme na miestach, kde sa o ne aj dobre starajú. U množiteľa to rozhodne nebude!
Mojím osobným heslo v obstarávaní mačičiek do domácnosti však naďalej zostáva : Nekupuj, ale adoptuj!
Podobné príspevky: