Sezóna mačiatok prebieha v plnom prúde a tak nie je na škodu si niečo málo povedať aj o priebehu pohlavného dospievania mačiek, nástupu ruje a ich rozmnožovaní.
Mačičky pohlavne dospievajú v priebehu 6 až 9 mesiaca veku. To samozrejme neznamená, že ich fyzický vývoj nepokračuje. Ten sa zastavuje niekedy až okolo 2 roku života a pri niektorých plemenách mačiek až v 3 roku. Je to samozrejme vždy veľmi individuálne.
Sú časté prípady pouličiek, že už 4-5 mesačné sú gravídne, čo je naozaj smutné. Preto sa stále viac kŕmičov, organizácii a dobrovoľníkov snaží vo vybraných lokalitách zabezpečovať kastračné programy pre mačky bez domova.

Puberta a nástup ruje

Mačičky (samice) dospievajú skôr ako ich samčí druhovia. Prvá ruja sa teda môže objaviť už v 5-6 mesiaci, čo nie je vôbec neobvyklým javom. Ruja má sezónny výskyt a preto býva častá najmä na jar – keď sa príroda a hormóny prebúdzajú a na jeseň. U bytových mačiek môže ruja prebiehať v podstate cyklicky, po 14 dňoch. Preto (uvedomelí) veterinári odporúčajú kastráciu/sterilizáciu mačiek od 6 mesiaca veku.

U mačiek prebieha ruja vzhľadom na dve oddelené pohlavia rôzne a môže mať i rôznu intenzitu. U mačičiek môže trvať niekoľko dní i 2 týždne. Je typická zvýšenou nervozitou, vokálnosťou, obtieraním sa o predmety, nohy a zariadenie, vystrkovaním zadočku,…. Rovnako je typické toto obdobie častým útekom z domu či pádom z nezabezpečeného okna či balkóna. Treba vždy myslieť na to, že mačička je zvieratko ovládané hormónmi, ktoré si (narozdiel od niektorých ľudí 🙂 ) nevie skorigovať, absolútne sa im vydáva napospas a riadi sa pudovo. Zmysel pre rozmnožovanie je silný a mačička je geneticky naprogramovaná , aby ho naplnila. Preto netreba s kastráciou otáľať a zákrok treba vykonať pred nástupom prvej ruje.

Kollby a Bella láska

U kocúrov je ruja rovnako v bytových podmienkach veľmi nepríjemné. Kocúr sa dožaduje partnerky a to za každú cenu a je veľmi vokálny, hovorí sa, že spieva. Pokiaľ má i malú možnosť určite sa pokúsi o únik a následne párenie. Rovnako ako mačička i kocúr je ovládaný hormónmi a proti ich sile je bezmocný. Navyše je u dospievajúcich nekastrovaných kocúrov časté značkovanie veľmi silno páchnucim močom.

Značkovanie

Značkovanie je typické najmä pre samce, ale značkujú i samice a tiež kastrované mačky. Je to spôsob, akým mačka dáva najavo svoju sexuálnu zrelosť a pripravenosť sa páriť a akým si značkuje svoje teritórium. Tiež takto dáva najavo svoju nervozitu, strach či nespokojnosť.

Pri značkovaní si mačka vyberie zvislý povrch, mierne otvorenými ústami očuchá daný nábytok, predmet či stenu, zaprie sa do podlahy, otočí sa zadkom a so zdvihnutým chvostom vystrekne silný prúd moču. Značkovanie je vo výške približne 10 – 20 cm a nikdy nie na zemi. Objem takého moču je menší ako pri bežnom močení a silne zapácha.

Párenie

Medzi ľuďmi sa traduje mnoho mýtov a fám a jednou z nich je, že každá mica by mala mať aspoň raz v živote mladé. Nie je to však vedecky nijak podložené. Mačiatka znamenajú hlavne veľa starostlivosti a zodpovednosti. Potrebujú čas, pozornosť a nemalé náklady na stravu, veterinárnu starostlivosť, čipovanie, … Pokiaľ nevlastníte plemennú mačku a vaším úmyslom nie je zdokonalenie štandardu plemena, nemá význam aby vaša mačka bola trápená rujami a mala mačiatka, ktorým budete musieť zabezpečiť domov.

Pokiaľ ste chovateľ, párenie mačiek musíte zabezpečiť sami. Mačičke treba doviezť krycieho kocúra s čo najlepšími znakmi plemena a dúfať že si dvaja „snúbenci“ padnú do oka a budete sa tešiť z krásnych mačiatok spĺňajúcich štandard plemena.

 

V prírode si kocúr hľadá svoju partnerku sám. Obvykle kocúr žije ako samotár a stráži svoje teritórium. V období párenia sa vydáva na obsiahle potulky a hľadá vhodnú partnerku. Samice si vyberajú toho najsilnejšieho a veľmi zdatného kandidáta. Dôvod je prostý, v prírode je potrebné uchovanie druhu a preto sa hľadá vždy ten najsilnejší a najzdravší jedinec, aby potomstvo prežilo a bolo životaschopné.

Kocúr o samicu často zvádza boje a odmenou pre víťaza je mačička. Samotný akt párenia však nie je pre samicu ničím príjemným. Najčastejšie k nemu dochádza podvečer a v noci. Zvuky mačiek, pripomínajúce plač dieťaťa sa rozliehajú po okolí a verím, že každý z nás ich už počul aspoň raz.

Robin leží v kuchyni

Mačka najskôr hrá nezáujem. Kocúr sa samici dvorí a tá často syčí, prská dokonca sa môže aj zaháňať. Je to divadielko bežné pre párenie mačiek. Samica je prikrčená a jej chvost smeruje do boku, často prešľapuje nohami. Samec po čase stráca trpezlivosť a splní si to po čo prišiel. Mačku zubami schmatne za kožu na zátylku a začne kopulácia. Vzhľadom na fakt, že penis kocúrov obsahuje výrastky, mačke párenie pôsobí značnú bolesť a preto typicky mraučí. Výrastky sú však potrebné pre stimuláciu ovulácie a následne uvoľnenie vajíčka.

Kocúr takmer hneď po zasunutí penisu do pošvy mačky ejakuluje. Bezprostredne po akte je mačka pripravená na kocúra zaútočiť a ten sa rýchlo stratí z dohľadu. Niekedy v diaľke čaká, kým sa samica znovu pripraví, inokedy sa jeho úloha insemináciou končí a odchádza hľadať inú samicu, aby sa spáril znovu. Jeden kocúr je schopný páriť sa s jednou partnerkou i 10 krát za hodinu.

 

Samica sa po akte zvykne chvíľu vyváľať v tráve a umyť sa – líže si najmä chvost a oblasť genitálií. Neskôr je opäť pripravená na párenie s iným alebo rovnakým samcom. Takto príroda zabezpečila zvýšenie šancí pre rozmnožovanie. Mačka je teda schopná sa spáriť v krátkom období s viacerými kocúrmi a preto je možné, že v jednom vrhu budú mačiatka od viacerých samcov.

Oplodnenie vajíčka spermiou

Najväčšiu šancu na oplodnenie majú samice v prvý týždeň ruje, niekoľko dní po jej nástupe, pričom intenzita párenia počas prvých dní zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia vajíčka spermiou. Samozrejme ako vo všetkom aj tu platí, že je to prísne individuálne.

Podobne ako u ľudí i u mačiek sa môžu vyskytnúť problémy. Samica môže krycieho kocúra odmietať alebo opačne. Nie je to vraj časté, ale stáva sa to. Väčšinou sa situácia sama vyrieši ak spolu partneri strávia nejaký čas a nemajú dostatok iných príležitostí. Niekedy je zase problém počatia fyzický a mačička či kocúr majú zdravotný problém, ktorý bráni tomu, aby spolu počali potomstvo.

Podmienky a pravidlá pre krytie plemenných mačiek stanovuje chovateľský poriadok a tomu sa na týchto stránkach venovať nebudem. Ak ste chovateľ a potrebujete rady, obráťte sa na chovateľa, od ktorého ste mačičku či kocúrika zakúpili alebo organizáciu chovateľov, ktorej ste členom, tam určite dostanete všetky potrebné informácie a rady.

Nasledovať bude v dohľadnej dobe článok – Gravidita mačiek, vývoj mláďat a pôrod

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 04/2013, XIII. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Sezóna mačiatok sa začína

Zázrak zrodenia – pôrod a pôrodná starostlivosť na videu

Pohlavné dospievanie mačiek, nástup ruje a ich párenie

Našiel som mačiatko bez matky, čo s ním?

Gravidita mačiek, vývoj mláďat a pôrod

 

68 Comments

 1. Dobrý deň mám takýto problém. Máme 3 ročného kocúra ,ktorý je mimoriadne aktívny a veľmi často sa chce páriť akoby mal ruju každý mesiac. Je obrovský a má cez 7 kg. Je to najdúch jeho mamina sa nám okotila na povale a on nám ostal myslíme si ,že jeho otec bude asi nejaká divý kocúr lebo má aj také sfarbenie a jeho povaha hje strašne divoká nejde ho poriadne skrotiť. No hlavný problém je ,že sme si doniesli mačiatko malého kocúrika má 4 mesiace a tento náš obor ho dneska začal -znásilnovať-. Mrauká na neho a hryzie ho do zátylku a vlastne sa s nám snaží páriť. Malý sa mu akosi nebránil myslím si že sa ho aj bojí lebo je taký veľký ale teraz nevieme čo máme robiť . Vedel by niekto poradiť stretli ste sa s niečím takým ?

  Dominika
 2. Pekny den prajem.Chcel by som sa opytat mam kocura ktoreho chcem dat pripustit…Kde by malo prebiehat spojenie u mna ako majitela kocura alebo u macicky a jej priestoroch…Britska cistokrvna…Domace macky…

  Richard Moškovič
 3. Chcela by som sa spýtať , keď je moja mačka prvorodička a už skoro 2 mesiace je gravidna ale teraz nemá ani také velké bruško ale má také stredné , že ked je prvorodička tak mohlo by sa jej narodiť iba 1 mačiatko?

 4. Dobrý večer. Mám main conn macicku. Nieje kastrovava a rada by som ku nej kocurika. Chcem sa spýtať môžem to byť aj kocúr ktorý jej môže byť príbuzný? Z iného vrhu? Môžu mať spolu maciatka?

  Monika
  1. Dobrý deň,

   ja som proti tomu, aby sa mačky umelo množili pokiaľ nemáte registrovanú stanicu a neudržujete a šľachtíte plemeno. Takže Vám radím mačičku dať vykastrovať a tešiť sa z jej prítomnosti a vzájomnej lásky. Ak túžite po ďalšej mačičke tak všetky druhy nájdete v útulkoch a depozitoch. Tu nájdete predstavenie niektorých.

   Držím palce nech urobíte to najlepšie rozhodnutie pre Vás a Vašu mačičku!

   Kajo

 5. Prosím vás poradili by ste mi ako určiť pohlavie ? Mačiatka majú asi 1 týždeň neviem či sa to teraz ešte ťažko určuje , či lahšie , keď sú ešte také malé. Lebo keď sme mávali malé mačiatka , tak som to vedela určiť skoro na prvý krát ale teraz sa mi to dosť mýli , lebo majú to také podobné ešte včera som si myslela že 3 sú kocúry a 1 mačka a teraz to majú také podobné , že mám už z toho mišmaš tak poradil by mi niekto?prosím?

  nana
 6. mam doma polopersku mačku cca4ročnu nechcem ju dat kastrovat a veterinarka mi neodporuča štepenie proti haravosti da sa to aj neako spravit aby sa neharala aspon 2 mesiace

  roman
 7. Dobrí den, ci skôr noc. Mame doma mačičku ktora dovršila 6 mesiacov a uz sa mi druhy krat v priebehu mesiaca hara, da sa kastrovat aj pocas harania? Doma su s toho dost nervozny a dnes sa z nej stal skoro bezdomovec.

  Anton
 8. Zdravím Vás,
  zavolajte na najbližšiu veterinu a dohodnite si termín. Veterinár ju prezrie a dá Vám vedieť. Po kastrácii sa Vám obom uľaví!
  Obvykle sa čaká na ukončenie ruje – lebo mačička môže viac krvácať, ako obvykle, ale to je už na veterinárovi a jeho skúsenostiach a posúdení stavu mačičky.

 9. Dobrý deň,svokrovci majú v dome na dedine mačku.Ja som ju chcela dať vykastrovať,ale bohužiaľ nestihli sme to,na 2dni zmizla a teraz je jasné,že čaká mačiatka.Chcem sa opýtať,kedy ju môžme dať vykastrovať po pôrode?
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  Lucia

  Lucia
  1. Dobrý deň,
   odpoviem takto – je normálne, že sa mačka zatúla, ale na ako dlho – to je štatistická vec, ktorú asi nik nesleduje. Teraz nedávno sa kamarátovi zatúlala mačička – kastrovaná, a vrátila sa po 8 dňoch. Možné je skutočne všetko. Ak si myslíte, že sa stratil, tieto rady Vám prídu vhod.
   Asi viete, že najlepšie je držať mačky doma, pod dohľadom. Vonkajšie žijú kratšie kvôli nástrahám. Kocúrika by ste mali očkovať a vykastrovať, aby ste ho chránili.
   Držím palce, aby sa vrátil.

 10. Dobrý deň, prišla k nám túlavá mačka koncom apríla, na druhý deň porodila 3 mačiatka. Rada by som vedela, či môže otehotnieť týždeň po pôrode, lebo lákala kocúra a párila sa s ním. Ďakujem

  Daniela
 11. Ahoj prosím odpovedzte mi či je možné že má mala 2 mesačná mačka mladé s 3 mesačník kocurika.??máme malé mača a vbehol tam mali kocúr keď bola chvíľu vonku je možné že budú mačats??? Až môžem poprosiť napíšte mi na mail luli8976@gmail.com alebo sem moc ďakujem

  Lulu
 12. Nejaky dobrak nam nechal pri smetiaku maciatka, 3 kusy. Da sa zistit, ako su stare podla nejakych znakov, alebo to bude vediet urcit iba zverolekar? Ak nenajdeme nejakych ochotnych ludi, budeme si ich musiet nechat a chceme ich urcite dat vykastrovat..tak aby nebolo neskoro. Dakujem.

  Emilia
  1. Dobrý deň,

   i istotou povie veterinár, ale každopádne kastrovať od 6 mesiacov takže to máte ešte čas. Ak sú schopné samostatne jesť tak majú vyše mesiaca, ak sú to drobci, tak po 7 dňoch vidia a veselo behajú. Na veterinu vy ste ich vziať ale mali na prehliadku, odčervenie, a podobne.

 13. Dobrý deň,chcem sa spýtať na takýto problem, keď má naša britska mačka ruju, kocúr za ňou behá, ale nepari sa s ňou, onucha ju a cuvne, ako keby mu jej pach vadil a zároveň vracia žlté. Je to bežné?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Mia
  1. Dobrý deň,

   mačky vykastrujte a problémy sa vyriešia. Ak nemáte chovnú stanicu, tak nevidím zmysel v párení mačiek a ich umelom množení. Ak máte chovnú stanicu tak patríte určite do organizovanej skupiny a tam je poradca chovu, ktorý má určite viac skúseností ako ja. Ja mačky nerozmnožujem.

   Prajem veľa šťastia!

 14. Dobry den chcem sa opytat mam rocnu macicku zadalo sa mi ze ma inu povahu ako mava mravci a obtiera sa tak som ju zaniesla kocurovi a on hned po nej skakal,ona ani nestihla reagovat tak teraz neviem ci sa harala nieco z toho bude kocur hned skace aj ked sa macka nehara? ci musi citit ze sa hara a az tak skace ..Dakujem za odpoved 🙂

  Kaja
  1. Dobrý deň,

   mačička asi nebude kastrovaná/sterilizovaná a teda má stav nazývajúci sa ruja. To znamená že dospela a je pripravená na párenie. Mačička teda potrebuje kastráciu, aby nebola plodná a teda ste nemali nechcené mačiatka. Zároveň sa upravíaj jej správanie a ruja sa stane minulosťou.

 15. Dobry den, macka ma uz druhy mesiac ruju a to v takych intervaloch: 5 dni ruja, tyzden a pol pauza a potom zase 5 dni ruja tyzden a pol pauza. Planovali sme ju este v januari kastrovat no neda sa, vraj po ruji treba pockat aspon 2 tyzdne, ale prejde zhruba 12dni a ruju ma znovu. Macka je stara rok a pol, predtym uz mavala ruju ale max. raz za mesiac/dva mesiace. Neviete prosim poradit kedy sa ta casta ruja ukludni, tak aby sme ju uz mohli dat na kastraciu? Dakujem vopred za odpoved.

  aknaj
 16. Dobry den,prosím Vas byvame v dome kde sa nam zatulala macka ktorej davam papat a uy nam doniesla dve maciatka ktore su stale v okoli a jedno zial uz zahynulo .To jedno maciatko ma mozno tristvrte roka a ta jej mamka netusim kolko ale pribudla tu nejaka cierna macka alebo kocur ktory prenasleduje tu starsiu.Neviete co sa deje? A ta mala nechce ani jest poriadne .A dalsia vec ako by som sa mala o nich postarat ,myslite ze ich mam dat kastrovat este aj ked su naucene stale vonku? A maju minimalny kontakt s ludmi?Dakuejm Vam za odpoved

  Miska
 17. Dobrý deň, kastrácia je jediné vhodné riešenie situácie u pouličných mačiek. určite je to dobré rozhodnutie. Mačiatko čo umrelo mohlo byť choré, ktovie čo sa stalo, môže niečo medzi nimi kolovať. To by chcelo veterinára.
  Začína sa otepľovať a mačky sa môžu páriť, to bude asi to, na čo sa pýtate. Ak sa o mačičky chcete naďalej starať, potrebovali by veterinárny dohľad , očkovanie a kastráciu.

 18. Dobry vecer,dakujem Vam za odpoved tak ja teda pojdem ku veterinarovi.Macicka ktora zahynula nebola chora ale ju zrazilo auto. A co sa tyka tej druhej ta je uplne zlata a pripusta si k telu len mna ale ako som spominala posledne dva tri tyzdne nechce jest maximalne kusok mliecka vypije a ma zahlieneny nostek a schudla 🙁 Neviete co jej je a ako jej pomoct?

  Miska
 19. Mám dve mačiatka a prišlo na párenie ale nemám toľko na kastráciu pre mňa je to veľa som slobodná mamička a už sa to nedá vydržať čo vivadzaju každú noc nemôžem spať to sa nedá pocuvat

  Dagmar hlinkova
 20. Dobry den,

  ako je to so schopnostou oplodnovat u kocura po kastracii? Mame doma vonkajsieho kocura,ktory pred 2 tyzdnami podstupil kadtraciu,avsak ked zbada macku v ruje ihned sa na nu vyskoci…. snad uz splodit potomka nemoze,ci?

  Iveta
 21. Ahoj,

  hormóny v tele zostávajú aj niekoľko týždňov po kastrácii. Ak kocúr bol zvyknutý oplodňovat, má to už naučené a pudovo tak koná. Časom by sa to malo upraviť. Preto je lepšie kastrovať čo najskůr, aby k tomuto nedochádzalo.

 22. Dobrý deň,
  Chcem sa spýtať ako často máva kocúr ruju.?
  Kúpili sme dom a k nemu pribudol aj pouličný kocur. Trávi u nás celé dni a už sme si na neho zvykli. Problém je že často mení čo chovanie a do mňa ako do ženy mňaučí a nenechá sa ani pohladkať. Aj keď deň pred tým mi spal na nohách. Boli sme u veterinárny a tá nám povedala že je to prejav ruje.

  Ďakujem. Za odpoveď

  S pozdravom Ivka

  Ivka
 23. pred 3 dnami sa mi pred dverami objavila macka. ma divne prejavy. mravčí vsetkymi moznymi sposobmi az sa jej bojim. Ked na nu prehovorim, zacne prestupovat nohami so zdvihnutym zadkom. Vraveli mi ze je to prejav agresivity, ale podla toho, co som si nastudovala ja, su to asi prejavy ruje. Len nerozumiem,preco sa udomacnila pred mojimi dverami a ked ich otvorim ma snahu sa dostat aj dnu. Je to poulicna macka. zda sa ze mladsia. Dnes mi tu sedi 3 hodiny a zda sa ze tu bude nocovat. Chvilami place akoby niekoho volala, chvilami mravci ako by prosila.

  renata
  1. Dobrý den,
   nejlepší co můžete udělat je dát ji vykastrovat. Jestli máte chuť a možnosti udělat dobrý skutek, je to ta nejvhodnější alternativa. Pokud ne, můžete zkusit místní útulek, nebo organize na pomoc opuštěním zvířatům.
   Lucián & BLRA

 24. Neprehanajte to s kastrovanim! To je importovany system z Ameriky. Kastracia ohrozuje zdravie maciek aj kocurov. Nemyslite si, ze mackam robia pohlavne hormony zle. Skuste si sami zit bez pohlavnych hormonov a uvidite! To nie uvedomeli veterinari odporucaju kastrovanie ale na peniaze zamerani veterinari, ktori vam predavaju iluziu ze robite nieco dobre pre svoje macky. Nech sa daju taki veterinari uvedomelo vykastrovat. Inac psov samcov vam najprv za poplatok vykastruju a potom vam ich po rokoch budu liecit na nasledky kastracie testosteronom, za ktory zasa len vy zaplatite. Co keby ste radsej vydrzali zit s nemutilovanymi mackami? To je ich prirodzenost a vy im ju neberte pre svoje pohodlie.

  Pan Docent
  1. Este nieco: kocuri nemaju ruju! Uz si to konecne uvedomte. Kocur pohlavne dospeje a odvtedy je vzdy pripraveny na parenie, nema ziadne reprodukcne alebo hormonalne cykly. Ani vasi muzi alebo frajeri nemaju ruju, iba sa im niekedy chce viac a inokedy menej ale to nema ziadny periodicky charakter, kde by sa striedala pohlavna aktivita s utlmom pohlavnych funkcii.

   Pan Docent
 25. Dobry večer , chcem sa spýtat..Bývam v byte, vybehla mi mačka cez balkon von..asi pred tyždňom sa hárala..môže prísť gravidná? Viem,ze sa vrati do niekolkych hodín ,už raz tak odbehla..našťastie bez následkov…ale mám obavu , aby neprišla gravidná..da sa tomu hned predísť?Dakujem

  Adela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..