Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) s radostí oznamuje, že společnost Ipsen potvrdila svůj záměr ukončit do konce roku 2014 testování svých výrobků obsahujících botulotoxin (Botox) na zvířatech. Společnost to potvrdila v listopadu na svém setkání s GAIA, belgickou členskou organizací ECEAE.

ECEAE vede kampaň za ukončení testování Botoxu na zvířatech již od roku 2009 a spolu s veřejností dlouhodobě naléhala na Ipsen, aby ukončil kruté testování svých botulotoxinových výrobků Azzalure a Dysport. Ty se hojně používají pro lékařské účely, ale také pro vyhlazování vrásek.

V listopadu 2009 zveřejnila britská organizace BUAV (Britská unie za zrušení pokusů na zvířatech) krutost, která doprovází testování těchto produktů, poté co tajně navštívila laboratoř Wickham Laboratories ve Velké Británii.

Vyšetřovatel BUAV byl svědkem toho, jak se myším do brišní dutiny injekčně aplikoval roztok Botoxu. Ty poté podle množství dávky trpěly ochrnutím nebo dýchacími potížemi. Mnoho zvířat zemřelo během několika dní a ta, která přežila, byla zabita. Test se provádí za účelem zjištění, jaká je průměrná smrtelná dávka, která je schopna zabít 50% zvířat; ta poskytuje míru účinnosti jedné dávky Dysportu. Takto se testuje každá šarže produktů společnosti Ipsen a vždy znamená smrt pro stovky myší.

Společnost nyní oznámila, že doufá, že se jí podaří tyto testy do konce roku 2014 nahradit alternativní metodou. Další výrobce Botoxu, společnost Allergan, již alternativní metodu pro testování Botoxu přijal a slíbil zajistit pokles používání zvířat o přinejmenším 95% do konce roku 2014.

Kromě Allerganu a Ipsenu vyrábí Botox ještě další společnosti, z nichž nejvýznamnější je společnost Merz.

Info prevzaté z newslettru Svobody zvířat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..