Neviem ako na Slovensku, ale tu v Prahy sú už pekné „trópy“ a tak je čas si pripomenúť niektoré zásady.

Leto je už za dverami a slniečko sa na nás škerí zo všetkých strán. Horúčavy ťažko znášame my ľudia, ale aj zvieratká. Práve v tomto období si treba dávať pozor nielen na náš pitný režim, ale aj na naše mačky. V domácnostiach – zvlášť v bytovkách, na mačky číhajú rôzne nebezpečenstvá, ktoré by sme nemali v žiadnom prípade podceňovať.

Vetranie – chránený balkón, okno, terasa i vetračka

V časoch vysokých teplôt v našich bytoch častejšie vetráme, alebo okná vôbec nezatvárame. Tu si treba ale uvedomiť, že mačička je tvor zvedavý a vonkajšie prostredie ju láka a to natoľko, že môže pozabudnúť na svoju ostražitosť. Lietajúci hmyz a vtáky v nej prebúdzajú inštinkty lovca, ktoré ju pohltia a môže sa stať nepekná nehoda.
Hoc sa traduje, že mačka má 9 životov, nie je to však pravdou. Úrazy spôsobené pádmi z okna, balkóna alebo terasy sú veľmi bežné a hlavne v teplých mesiacoch nesmierne časté. Ich následkom bývajú ťažké poranenia, dlhodobá a nákladná liečba a rekonvalescencia a smrť. Jednoduchšie a lacnejšie je niečomu takému zabrániť.

Photobucket

Predpokladať, že mačka má dosť rozumu a nevypadne nie je vhodné!!!!!
Prevenciu by sme teda nemali podceňovať. Klasické siete na hmyz však nepredstavujú dostatočnú ochranu. Balkón i okná by sme mali teda zasieťovať a to buď pletivom alebo sieťou určenou na tento účel, konkrétne pre mačky.

Ak už nemienime nechávať okná a balkón mačkám otvorený, vetrajme len v čase, keď sme doma, s mačkami v jednej miestnosti. I otvorená vetračka predstavuje nemalé nebezpečenstvo. Videl som už viac fotiek ako je mačka zaseknutá vo vetračke a bezmocne čaká na záchranu. Mačička nielen trpí bolesťou, ale sa aj vysiľuje a môže skončiť s fatálnymi následkami alebo uhynúť.

Micka vo videu mala veľké šťastie , lebo okoloidúci muž sa jej rozhodol pomôcť

Pitný režim

Mačičky sú pôvodne púštne a stepné zvieratá a ich hospodárenie s vodou je iné, ako napríklad u psov. Vodu ale potrebujú a najlepšie vždy čerstvú. Práve v letných mesiacoch treba viac ako inokedy dbať na to, aby mali mačky k dispozícii dostatok čerstvej vody. Zvlášť je to dôležité tam, kde sú kŕmené suchou stravou.

Robin

Vodu môžeme mickám ozvláštniť alebo zatraktívniť tým, že namiesto klasickej misy zainvestujeme do mačacej fontánky. Tá nám okrem vody pre mačky poskytne aj zvlhčovaciu funkciu. 🙂
Niektoré mačky preferujú pitie vody priamo z vodovodného kohútika, vylizovanie zvyškov z vane či umývadiel. Rovnako je možné rozmiestniť na linke malé nádoby s troškou vody.
V pet shopoch som videl aj predávať mini bazéniky na hranie.
Každopádne vody nie je nikdy dosť!

Pozor na pokazené jedlo

V horúcich mesiacoch by sme mali zvýšenú pozornosť venovať aj krmivu a to hlavne „mokrému“, ktoré sa vplyvom priameho slnka či vysokej teploty vnútorného alebo i vonkajšieho prostredia môže znehodnotiť a spôsobiť nejaké poškodenia zdravia – najčastejšie gastro-intestinálneho charakteru.

Mokrú stravu by sme teda mali porcovať tak, aby ju mačka na jeden šup zjedla a zbytočne nezostávala v miske niekoľko hodín. Na teplotu je veľmi citlivé najmä mäso, mäsové konzervy a kapsičky, mliečne výrobky (syry, tvaroh, smotany, jogurty) vajcia, ryby, ……

Strata a útek

Ako som spomínal vyššie, počas letných mesiacov viac vetráme, otvárame dvere, chodíme na balkón či terasu. Rovnako máme vo zvyku brať naše „bytovky“ na prechádzku. Tu hrozí, že o mačku prídeme – buď sa stratí či utečie. Rovnako ako percento úrazov s narastajúcou teplotou vonkajšieho prostredia stúpa i počet mačiek zatúlaných. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš.

Photobucket

Mačky sa snažíme chrániť a to sieťami na oknách, dverách, balkónoch. Ak už sme sa rozhodli, že mačička bude chodiť von, mal by tomu predchádzať dôsledný tréning, aby sa riziko jej straty eliminovalo.
V žiadnom prípade nevenčíme mačku, ktorá nie je sterilizovaná či kastrovaná, lebo tam je riziko jej straty ešte vyššie!

Biele mačky sa neopaľujú

Mačičky milujú slnečné lúče a pekné počasie. Mnohé vyhľadávajú slnko a pod jeho lúčmi relaxujú, spia, naberajú jeho energiu. Biele mačičky – podobne ako ľudia s nízkym množstvom melanínu či albíni si však musia dávať pozor. Slniečko ich môže pekne spáliť.
Ak teda máte bielu či veľmi svetlú micinku a chodíte s ňou von, kontrolujte jej uši, či náhodou nemá spálené. Ak by ste tomu chceli zabrániť, skúste použiť detský opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom.

Photobucket

Už čoskoro sa oficiálne začne leto a čakajú nás pravdepodobne dlhé, teplé /horúce letné dni plné slnka. Dbajme ale na vlastnú ochranu a tiež na zdravie našich mačiek. Ak patríte medzi jesenné typy ako ja, ktoré leto neobľubujú, tak vám úprimne želám, aby ste to v zdraví prežili. Čo nám iné ostáva , ako to proste prečkať. 🙂

 

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 6/2014, XIV. ročník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..