Stravovanie mačiek je jedna obrovská kapitola, ktorá je nesmrteľná na každom mačacom fóre, chate či blogu. Každý (väčšina) chovateľov má pocit, že práve jeho spôsob stravovanie je ten najlepší, či práve to krmivo, ktoré on používa je najkvalitnejšie. Mnohí sú schopní sa dokonca hádať, len aby o tom presvedčili iných. Vo väčšine prípadov je to pre mňa osobne neuveriteľne smiešne a zábavné.

Každopádne sa asi zhodneme, že mačičky sú veľmi špecifické a ich záujem o jedlo individuálny. Nie nadarmo sa hovorí, že „máš mlsný jazýček ako mačka„.
Občas ma prekvapia tie moje cicíky svojimi vybranými chúťkami.

Môj najstarší Kollbýček už od mačiatkovských čias má rád strúhanú surovú mrkvu. Práve preto mu dávam mrkvu i na každú narodeninovú tortu.

Photobucket

Rád ju vyberá z mojej šalátovej misky, keď jem. Rád olizuje paradajky či šalátové lístky.

Photobucket
Photobucket

Rovnako dobre padne aj varená neochutená a nesolená kukurička. Tú dokonca spapajú aj iné mačky – Lola a Robino.

Photobucket
Photobucket

Toto leto je u nás kukurica hitom. Nedávam im ale veľa a určite nie pravidelne každý deň.

Photobucket
Photobucket

Photobucket

Kollby má okrem toho rád Bebe dobré ráno – ovocné – čo sa mi vždy pri raňajkách pokúša naznačovať. To mu malý kúsoček občas odždibnem a dám. Nie je to však vhodné krmivo pre mačku a obsahuje cukor!!!!
Rovnako miluje pistácie. Tých mu dám pár, bez obalu, nesolené a je spokojný.
Ak náhodou jem zmrzlinu tak sa ide zblázniť. Tam je ale prísny ZÁKAZ!

Robinko ma napríklad prekvapil tým, že mi kradne z misky kustovicu – goji. Veľmi mu chutí.
Photobucket
Photobucket
Photobucket

Občas ukradne i iné sušené ovocie, ale nikdy ho nezje, len rozžuve a nechá tak.

Lolinka má okrem kukuričky rada mliečne výrobky ako napríklad bielu smotanu, ktorú jej kupujem. Miluje však aj udené syry a vždy keď si nejaký dávam jej naozaj maličkú trošku ponúknem. Syry a špeciálne udené nie sú vhodné, kvôli dechtu a soli. Preto jej dávam len naozaj vymedzené malé množstvo.

Bellinka ako jediná nemá rada žiadne pochúťky, maškrty ani nič podobné. Dokonca ani tie pre mačky neobľubuje. Občas si dá trošku syra ako Lolíček, ale ani to nie je pravidlom.

Už dlhšie sa snažím mačky nalákať na brokolicu, ale zatiaľ o surovú, varenú ani na pare dusenú nemajú záujem. Budem musieť vyskúšať doporučené masielko (pravé) v malom množstve. 🙂

Musím napísať, že hoc som štíhly, vegetarián a snažím sa stravovať zdravo, rozhodne to nie je na 100%. Rovnaký prístup mám aj k mačkám, u ktorých sa snažím možno ešte viac dbať na správnu stravu. Každopádne to však nepreháňam a rozhodne to tiež nie je na 100 %.
Potrpím si však na kvalitné granulované krmivo a to dopĺňam surovým mäskom, rybím olejom a iným doplnkovým krmivom pre mačky. Nebránim sa však ani „nezdravým odmenám“ ako som opísal hore v článku, ale naozaj vo veľmi regulovanom množstve!!!!!.

Píšem to preto, aby si niekto nemyslel, že je mačičke možné podávať hocičo a v akomkoľvek množstve len preto, že to má rada a pýta si to. Zároveň však nechcem klamať a tvrdiť, že robím všetko len tak, ako sa má, ako radí odborná literatúra či veterinári. Každý majiteľ pozná svoju mačku najlepšie a mal by vzhľadom na jej fyzický stav a zdravie vedieť, čo si môže a nemôže dovoliť. Kvalitná a plnohodnotná strava je ale vždy základ a na to sa nesmie nikdy zabúdať!

A aké špeciálne chúťky majú Vaše micinky?

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 02/2016, XVI. Ročník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..