Catnip/Kocúrnik obyčajný/Nepeta cataria/Mačacia mäta/Mačacia droga to všetko sú názvy pre mačaciu bylinku číslo jeden. Každý mačkár sa s ňou istotne stretol. Pridáva sa do hračiek, pokrmov, pamlskov. Zakúpiť ju môžeme vo forme sušených byliniek, spreja či olejčeka. Rovnako je možné si ju bez najmenších problémov doma vypestovať. V akejkoľvek forme je pre mačky lákadlom.

Pozitívne na ňu reaguje až 50% dospelých mačiek a to je slušné číslo. Obzvlášť preto, že všetci vieme, aké je to občas s našimi cicúchmi ťažké. Niektoré ich požiadavky/nároky sú priam nesplniteľné. 🙂Catnip pestujem už dlhé roky s väčšími a menšími úspechmi.

Semienka som kupoval vždy cez internet a to buď v nejakom e-shope alebo od pestovateľov. Vyskúšal som viacero odrôd a pár posledných rokov čerpám svoje zásoby najmä z vlastnej úrody.

Vždy na jar prezriem kvetníky, pekne poumývam , pookopávam a upravím rastlinky po zimnom spánky. Staré byliny odtrhnem, niečo nové zastrihnem a s príchodom teplejších dní začínajú samé pekne rásť a čoskoro kvitnúť.

sušený catnip

Celú jar a leto robí krásnu dekoráciu balkóna a je veľkým lákadlom pre moje šelmy. Rady sa o catnipové byle obtierajú, občasne ich okusujú, ale nikdy rastliny neničia ani nelámu.

kocúrnik

Kvety kocúrnika lákajú hmyz, dochádza k ich opeleniu a počas jesene kvety vysychajú a rastlinky sa pripravujú na odpočinok. Vtedy je ideálny čas ich ostrihať a to naozaj radikálne. Ja nechávam byle maximálne do výšky 5 cm od pôdy. Kocúrnik je trvalka a tak zimu prežije.

catnipový prášok pre mačky

 

Všetko ostrihané zavesím a pekne suším niekoľko týždňov pri izbovej teplote. Z kvetov vypadávajú priebežne semienka a tie si pekne odkladám, aby bolo možné na jar doplniť zásoby.

kocúrnik prášok pre mačky

 

Po niekoľkých týždňoch mám catnip úplne presušený a semienka vypadané. Môžem si ho nadrviť na jemný prášok, ktorý následne využívam ako atraktant do hračiek, na škrabadlá a škrabacie dosky.

Byliny, ktoré mi ostali nestrihám do catnipovej zmesy. Nechám ich spojené gumičkou a dávam cicíkom ako zábavnú hračku. Istú chvíľu ich to naozaj nesmierne zaujíma a neskôr ich prvotné šialenstvo vyprchá, rovnako ako účinky nepetalaktónu.

Lola a catnipLola a sušený catnipsušený catnip a lolinka

Catnipový prášok skladujem v uzatvárateľnej sklenenej nádobe a na tmavom mieste. Každý víkend maličkú časť použijem na „osvieženie“ domácich pelechov, hračiek a škrabadiel. Micinky to vždy uvítajú.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 4/2015, XV. Ročník.

Podobné príspevky:

Kocúrnik obyčajný / Nepeta cataria – mačacia bylinka číslo jeden

Kocúrniku sa u nás zase darí

CATNIP – neškodná zábava alebo nebezpečná droga ničiaca naše mačky? 🙂

Balkón sa už zelenie

OTÁZKY & ODPOVEDE: Čo je catnip a kde sa dá zakúpiť?

Tohtoročná úroda catnipu asi nebude stáť zaveľa 🙁

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..