Mačky sú veľmi stereotypné zvieratká, ktoré každú zmenu vnímajú nesmierne citlivo. Je dôležité, v záujme zachovania ich psychickej pohody a fyzického zdravia, zabezpečiť im nemennosť ich životné prostredia a zabehnutých rituálov. Mačičkám dodávajú pocit istoty, bezpečia a tým pádom aj pohody a spokojnosti. Pri ich narušení naopak dochádza k vzniku stresu, úzkosti a to sú hlavné spúšťače problémového správania mačiek.

V reálnom svete však nebýva možné zabezpečiť absolútnu nemennosť prostredia, v ktorej mačičky žijú. Život nám často prináša situácie, s ktorými musíme pracovať a ktoré musíme zvládnuť. Preto sa stáva, že niekedy jednoducho musíme zrenovovať náš dom, či byt, presťahovať sa, či sa vydať na dlhšiu pracovnú cestu a podobne.

Bella

Ak nám to situácia dovoľuje, je samozrejmosťou, že naše mačky si berieme so sebou. Sťahovanie ako také býva nesmierne záťažová a stresová situácia, ktorá pre každú micu znamená veľké nepríjemnosti. Vytrhne ju zo zabehnutého spôsobu života a vhodí do neznámeho prostredia plného cudzích pachov a desivých zvukov, ktorých pôvod je neznámy.

Prevencia

Ako pri všetkom, aj tu platí, že základom je prevencia. Ak vieme, že s mačičkou budeme musieť cestovať a to či už na krátke alebo dlhé vzdialenosti, mali by sme ju od jej prvých dní u nás doma na to cielene pripravovať.

S mačiatkom to ide ľahko

Mačiatka sa veľmi ľahko trénujú. Sú zvedavé a veľmi hravé a preto aj tvárne.
Od prvých dní by sme ich mali privykať na prenosný box, vychádzky von, zoznamovať ju s ľuďmi, okolím domu, prostriedkami MHD a autom. Pre mačičku sa tak otvorí nový svet, ktorý bude rada spoznávať a na ktorý si privykne. Následne nebude pre ňu problém prechod z miesta A do miesta B, autobusom či električkou.

Staršie mačičky mávajú problémy

Ak však máte doma mačičku, ktorú ste si adoptovali ako staršiu, môže nastať problém. Tam už cielený tréning nemusí byť až tak efektívny. Vždy je to však individuálne a rozhodne to stojí za skúšku. Ak sa to nepodarí, netreba vešať hlavu. Existujú aj ďalšie alternatívy.

Mnohé mačičky trpia strachom z prechodu do nového prostredia, z prenosky, cestovania v prostriedkoch dopravy a podobne. Niekedy je však nutné ich odviezť na veterinu, alebo v prípade sťahovanie i na dlhšie cesty. Vtedy by sme mali navštíviť veterinára, ktorý by nám mal odporučiť podanie nejakého sedatíva, ktoré mačičku upokojí a tá nebude pociťovať enormný stres z cestovania.

Utišujúce lieky

Pred samotnou preskripciou je však dôležité vyšetrenie mačičky. Musí byť jasné, že netrpí srdcovými či inými ochoreniami, alergiami na lieky a podobne. Ak v minulosti prešla kastráciou a narkózu zvládala bez problémov, je takmer isté, že aj táto sedácia bude pre ňu maličkosťou.

Na trhu je dnes k dispozícii niekoľko prostriedkov, ktoré je možné v týchto prípadoch použiť. Jedným z nich sú tablety Zylkene alebo ľudské lieky ako Dithiaden či Sedatif PC.

Osobná skúsenosť

Ja som pri sťahovaní, keď bolo nutné mačky preniesť z miesta A do miesta B vzdialeného cca 4 hodiny cesty autom, využil radu veterinárky a mačkám som podal Sedalin gel. Ten je pôvodne určený psom a koňom, ale podáva sa v bežnej praxi aj mačkám. Jeho dávku mi veterinárka určila na 0,25 – 0,5 ml pre jednu mačku.

sedalin

Liek som podal asi 45 minút pred cestou. Mačičky chvíľu po podaní zatiahli tretie viečka a začali nekoordinovane chodiť, posadili sa a následne si ľahli. Jediný Robin behal a šalel akoby sa nič nedialo a tak dostal ešte trošku navyše.
Všetky mačky cestovali v osobitných prepravkách. V nich mali plienku pre močenie psíkov. Ráno už nedostali jesť ani piť a rovnako ani počas cesty.

prenosky

Po necelých 4 hodinách sme boli na mieste a mačičky boli vypustené v novom prostredí. Je dôležité spomenúť, že 2 týždne pred cestou bol v pôvodnom byte pustený aj feliway a rovnako aj v tom novom.
Neznáme prostredie mačičky spoznávali bez najmenších problémov, dokonca aj Lola, najväčší bojko mojej štvorky, behala ako by tam už bola. Liek zjavne zabral a micky nepociťovali žiadny stres a úzkosť, ako to býva za bežných podmienok. V kombinácii s feliway difuzérom pripravil mačičkám relatívne pokojný prechod a vstup do nového životného prostredia.

Ak cestujete s mačkou majte vždy napamäti niekoľko zásadných vecí:

1. mačka by mala cestovať v prepravnom boxe,
2. odporúčam jej dnu dať plienku pre psíkov, ktorá absorbuje prípadný moč,
3. micka by pred cestou nemala jesť,
4. box by mal byť ukotvený, aby sa nehýbal a zabezpečený pásom,
5. nemal by byť umiestnený na priamom slnku,
6. mačku nenechávajme bez dozoru a vôbec nie v zavretom aute,
7. pokiaľ to nie je naozaj nutné v aute ju nevyberajte, (na krátke vzdialenosti som aj ja mal mačku v aute navoľno, ale dával som pozor, aby sa nedostala k vodičovi a nespôsobila nejakú nehodu)
8. ak cestujete dlho, bude vhodné robiť menšie prestávky, počas ktorých micke ponúknete aspoň vodu,
9. nikdy neordinujte lieky a ich dávkovanie sami bez porady s veterinárom,
10. Vždy majte pripravené telefónne číslo na veterinárnu pohotovosť a rovnako majte so sebou i potrebnú dokumentáciu (napríklad petpassport).

Kollby

Ak sa dôkladne na cestu pripravíte a rovnako budete mačičku trénovať, určite nebude ani dlhšia cesta pre všetkých zúčastnených hororom. je jasné, že to nebude najkrajší cestovný zážitok, ale nebude rozhodne ani desivou nočnou morou. Mačičky aj napriek svojej záľube v stereotypoch sú veľmi adaptabilné a na nové podmienky si zvyknú. Dôležité je byť pripravený a vyhnúť sa problémom.

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 09/2013, XIII. ročník

 

Podobné príspevky:

Cestovanie s mačkou….pohoda či pohroma?!

PREDSTAVUJEME: Nylonový batoh Timon, Trixie

Rozhodnutie – chcem mačku! Čo potrebujem?

8 Comments

 1. Dobrý večer Kajo,

  chcem sa opýtať na ten Sedalin gel, čo ste použili na utlmenie miciek. Bol nám doporučený na upokojenie kocúra, ktorého sa nám nedarí odchytiť už 2 týždne, lebo je nedôverčivý. Máme však pre neho domov a tam kde je nemôže ostať, hrozí mu zabitie. Je to trojročný vyše 6 kilový kocúr, vyzerá zdravo, môžete mi popísať bližšie ako reagovali mačky, máme trošku obavu, aby niekam nezaliezol a nezostal tam spať, lebo je už zima, mohol by sa podchladiť. Chceme byť pripravení na všetko a nechceme mu rozhodne ublížiť. Ďakujem vopred.
  Suchá

  zdenka sucha
  1. niektorí nás strašia, že Sedalin účinkuje kde chce, ako chce a kedy chce, čo sa mi nezdá, lebo je to predsa používané a nemôže to takto fungovať, ak vám paralyzovalo všetky mačky rovnako, myslím, že by to malo fungovať a dávku nám vyrátal veterinár podľa odhadnutej váhy, tak dúfam, že máme dobrý odhad. Ak aj dostane vyššiu dávku, mal by len zaspať, čo nám bude vyhovovať, lebo musí na prehliadku uší, zistili sme že má problém. Držte nám palce, v pondelok ideme na to.

   zdenka sucha
    1. Dobrý deň Kajo, takže odchyt je úspešne za nami, účinkovalo to naozaj perfektne do 15 min bol utlmený, vnímal, ale sa nehýbal, neplašil, snažili sme sa naozaj všetko robiť v úplnom pokoji a čo najrýchlejšie, previezli sme ho dokonca v deke na rukách na veterinu, kde dostal atb, lebo je prechladnutý, odčervili ho pozreli uši, vytlačili análky, nechal so sebou manipulovať, bol skvelý. Dnes zostáva na klinike a zajtra ho vezieme na Oravu do nového domova. Konečne bude v teple a bezpečí, je to nádherný kocúr ako váš Robinko, lenže tento váži 6,6 kg a vyzerá ako britský kocúr, fotky dám na fb na svoj profil, ďakujeme za radu.

     zdenka sucha
      1. Dobrý večer, neviem presne lebo nám to dávkovala do striekačky vetka podľa váhy, ale myslím že 0,2 ml, to však už bolo počas cestovania do domova na Oravu. Je možné, že tá odchytová dávka bola vyššia, lebo tá bola prvá, druhú dostal na pokojnú cestu za dva dni. Všetko počas prevozu prebehlo v pohode, keď prišiel k novej paničke pomerne rýchlo začal skúmať okolie aj novú kamošku, ale bolo ešte na ňom na pohyboch vidno, že je pod vplyvom, i keď tretie viečka sa mu už normalizovali takmer úplne. To, čoho sme sa báli sa nám nepotvrdilo, dobrá skúsenosť, nebudeme sa báť použiť nabudúce, ak to bude potrebné.

       zdenka sucha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..