Novelizáciou prešiel proces identifikácie a registrácie spoločenských zvierat a od 01. februára 2012 je v platnosti nová Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva číslo 19., ktorá dopĺňa Zákon o veterinárnej starostlivosti číslo 39/2007.

Od 1.novembra 2011 musí vlastník zvieraťa na svoje náklady zabezpečiť identifikáciu a registráciu každého psa, mačky alebo fretky. To znamená, že každý pes, mačka, fretka musí byť nezameniteľne označený transpondérom – mikročipom spĺňajúcim normu ISO11784 alebo čitateľným tetovaním. Tetovanie je platné iba v tom prípade, že je dokázateľné, že bolo vykonané pred 3. júlom 2011 a je riadne čitateľné. Psi, ktorí sú tetovaní po 3. júli 2011 musia byť dodatočne označení transpondérom – mikročipom.

Navyše môže veterinárny lekár odmietnuť ošetrenie zvieraťa, ktoré je domácim miláčikom (mačka, pes, fretka) a na ktoré sa vzťahuje povinnosť označenia čipom, ak tak majiteľ neučinil.

Viaceré fóra sa plnia nespokojnými a rozhorčenými majiteľmi zvierat, ktorí odmietajú zvieratá povinne čipovať a nevidia v tom význam.

Medzi časté argumenty „proti“ patrí:
1. vysoká cena
2. nulový význam pre doma držané mačky, fretky
3. štúdie o možnom riziku karcinómu spôsobeného implantáciou čipu
4. žiadna kontrola
5. polícia aj tak čítačky nemá
6. neznámy pôvod čipov a ich zloženie, životnosť
7. možné putovanie čipu po tele
8. nedostatok informácií o škodlivosti čipu

Medzi časté pozitíva patrí:
1. kontrola zvierat
2. možnosť vyhšadať majiteľa a vrátiť stratené zviera
3. možnosť vyhľadať majiteľa opusteného, týraného či zabitého zvieraťa
4. regulácia množiteľov a ich chovov
5. možnosť vycestovania (spolu s vybavením PetPassu)

Ja mám mačky pekne začipované a som rád, že som to urobil hneď, ako novela vyšla, lebo aj tak som sa chvíľu na to sťahoval mimo SK a takto som to mal za dobrú cenu a v pohodlí domova. 🙂
Aj keď mám bytové mačky, verím, že ak by sa nejaká stratila, práve čip by pomohol, aby ma našli a micku som dostal späť.
Rovnako dúfam, že je to nástroj ako vypátrať nezodpovedných majiteľov, čo sa svojich mačiek zbavili a že povinné čipovanie odradí množiteľov od ich „práce“.
Tu v ČR platí tiež povinné čipovanie, ktoré je v právomoci jednotlivých miest. Napríklad v Prahe je povinné čipovanie psov od roku 2005.

Viem, že súčasný systém nie je dokonalý, ale čo bolo na svojom počiatku?! V zahraničí je to bežná prax už dlho a ja optimisticky verím, že aj na Slovensku to nakoniec bude k prospechu ľudí i samotných zvierat.

Aký je váš názor na povinné čipovanie zvierat (mačiek, psov a fretiek) na Slovensku a možnosť veterinára neošetriť nezačipované zviera?

20 Comments

 1. Skôr mám z toho zmiešané pocity, práve u mačiek sa mi to veľmi nepozdáva. Zo susedného Rakúska mám skúsenosť, že tam je čipovanie mačiek len dobrovoľné, nie povinné…povinné je len u psov.

  Lucia
 2. Mám tri mačky,ktoré ma už stoja dosť financií.Nie sú čistokrvné,ale zato nádherné najdúšky.žijem na dedine a tu stále platí názor že ,,ved to je len mačka,,.Ked sa ich okotí viac,tak ich utopia.Moje sú kastrované a preto čušia v záhrede a väčšinou bývajú v dome,ale keby sa niektorej niečo stalo,tak už vidím ako zodpovedný občan nesie nájdenú micu na veterinu,aby zistil čia bola.Bachne ju do kanvy,alebo zakope za humnom.A že neošetrí nezačipovanú mačku,tak to je riadna blbosť.Tí čo žijú od výplaty do výplaty chorú mačku nechajú radšej skapať akoby mali plaťiť drahé ošetrenie a ešte aj čip.Mačiek na myši sa v dedine nájde vždy dosť.

  Jana
  1. Cipi?v USA vysiel presne podobny zakon ako na uzemi SR! a teraz aj ked sa o tom nehovory tak cipuju ludi a ty ktory si nechcu dat cip pod kozu ,ich pokutuju… MALO KDO ZVAS SI TO UVEDOMUJE ALE CIPI PRE ZVIERATA SU V PODSTATE SKUSOBNE TESTY,A O PAR ROKOU BUDU CHCIET CIPOVAT AJ NAS! VED PREDSA O TOTO IM IDE…NAJPR SI OTESTUJU KOLKO LUDI JE SCHOPNYCH A OCHOTNYCH A PODLA TOHO TYM SKOR PRIDE AJ NA LUDI..VSETKO JE TO LEN HRA,KLAMSTVO.A TYMTO TEMTOM NAS POMALY ALE ISTO BUDU PREDOVAT AKO TIE ZVIERATA…POZOR A ROZSIRTE TALEJ TIETO VETY CO SA TU DEJE A ESTE LEN BUDE DIAT…

 3. Čítala som na inej stránke,že ochrancovia zvierat sú za čipovanie psov.Super!Ak veterinár odmietne zaočkovať zviera zato,že nechcete dať psovi čip,považujem za SVINSTVO!Môjho psa som dostala s preukázom a všetkými informáciami o ňom .Rok a mesiac narodenia ,prvé očkovania,odčervenie a inými potrebnými údajmi.Je registrovaný na mestskom úrade .má známku ,ktorá vždy postačila pri kontrole mestskou políciou.Ochrancovia zvierat, prečo nepoviete rezolútne NIE?!Len sem tam sa ohlásite ako keby ste sa báli.

  PS.Ak chcete vedieť čo si ľudia myslia o čipovaní a odmietnutí zaočkovať psa v prípade,že nedovolíte čipovať načo potrebujete aby sa účastníci zaregistrovali?Určite by sa našlo oveľa viacej odporcov čipovania.

  Mária
  1. Zdravím Vás,
   neviem presne na čo, alebo na koho reagujete, ale ja osobne, ako som viac ráz tu na svojom webe a FB spomínal, som za povinné čipovanie domácich zvierat – psov, mačiek a fretiek, respektíve z môjho pohľadu a situácie v tom nevidím problém. Urobiť by som to musel tak či tak, lebo som sa sťahoval z SK do ČR. A aj keby nie, predpokladám však, že by som to urobil aj tak, pretože si myslím, že to môže mať benefity. Hoc samozrejme dúfam, že ich nikdy nebudem potrebovať využiť. 🙂
   Nič nie je dokonalé, ani tento zákon a jeho výkon. Nie je to však jediná vec a je to na začiatku.
   Vždy sa nájdu ľudia, ktorí nebudú súhlasiť a bojovať proti.
   Je demokracia a každý má právo konať ako uzná za vhodné. Ak niekto nesúhlasí, sú možnosti ako sa vzoprieť a vyjadriť nesúhlas a bojovať za zrušenie. Netreba však sedieť v obývačke a nadávať si popod nos, ale konať.
   Ja mám mačky začipované a problém v tom nevidím. To, že ich niekto nedá začipovať je jeho osobná vec, nemám potrebu to riešiť. Každý je zodpovedný v prvom rade sám za seba a potom „za to, čo si skrotil.“ 🙂

   1. Súhlasím ja mám psíkov začipovaných a ked že sa mi jeden stratil a následne ho niekto vzal ľutujem že ten čip nemá aj dží ps-ko..ale som presvedčená že ak niekto pôjde z malov k veterinárovy nájde sa.sú to len 4 dni zatiaľ tak uvidíme ked už tu píšu aj o čipovaní pre ľudí tiež v tom nevidím nič zlé po pravde každý z nás ma napríklad dieťa že??A sú na celom svete krádeže, únosy detí,ľudí…nebrala by som to ako útok na moju osobu keby ma niekto chcel dať ,,začipovať,,ale ako další krok v pred.beriem to z pohľadu rodiča..

    bahara
 4. Pre Admin Kajo:
  Veď o to ide. Je demokracia.Potom vysvetlite prečo veterinár odmietne zaočkovať psa proti besnote,keď majiteľ psa odmietne zaviesť svojmu psovi čip.Je to jeho osobná vec a preto cíti potrebu to riešiť,hoci aj posediačky v obývačke,napíše svoj názor.Tak čo Vás rozhnevalo?! Predpokladám,že aj Vy sedíte v obývačke a čítate čo si myslíme o čipovaní zvierat.Veď len odpovedáme slobodne na uvedenú otázku.Zákon je síce na začiatku,ale keby sa ľudia neohlásili aspoň takým spôsobom ,tak by si vrchnosť myslela,že je to dobré,veď nikto nenámietá.Dovolím si opýtať sa Vás,ako viete,že vaše mačky nemajú problém z toho cudzieho predmetu v tele?!Každý môže mať svoj názor.To dúfam uznáte a nezaočkovať psa proti besnote je hrubé porušenie veterinára.To je môj názor.

  Mária
  1. Mňa nerozhnevalo nič, len som Vám naznačil, že ak Vaše výčitky a výhrady patrili mne, ako autorovi článku, tak ste ich smerovali zlej osobe. Ja mám mačky začipované a nemám s tým najmenší problém.
   Možnosť zanechať príspevok je tu samozrejme pre všetkých, či už je pozitívny alebo negatívny. Váš názor Vám nik neberie, len som mal pocit, že to vyčítate mne, omyl.

 5. Pre Admin Kajo!

  Pustíme sem ešte niekoho aby vyjadril svoj názor ,či budeme viesť dialóg len my dvaja medzi sebou?Priznám sa,že som ten Váš článok nečítala.Myslela som,že stačí odpovedať na otázku.Upozornili ste ma až Vy.že je to Váš článok.Teda som ho prečítala a som presvedčená,že tá výčitka patrí Vám.Z Vášho článku mám pocit,že ste prinajmenej veterinár,alebo spoluautor toho nezmyselného zákona.VYJADRUJEM SVOJ NÁZOR!

  Mária
  1. Ak výčitka predsa patrí mne, tak znovu opakujem:

   1.
   nemám problém s čipovaním domácich zvierat,
   2.
   moje mačky sú začipované, keďže byť museli, kvôli prevozu z krajiny,
   3.
   ale aj tak by som ich pravdepodobne(na 80%) začipovať dal, aj keby táto povinnosť na SK povinná nebola a neurčoval ju zákon.

   Veterinár nie som, spoluautor zákona tiež nie. Autori zákona sú známi a dohľadateľní, rovnako ako aj tí čo ho predkladali, pripomienkovali, schválili/hlasovali zaňho. Sú to verejné a dostupné informácie.

 6. Pripojím sa aj ja svojím názorom. JA osobne by som svojho kocúra dala začipovať aj keby to nebolo povinné. Aj keď je bytový, zviera je nevyspytateľné, môže sa stratiť, z času na čas predsa len ideme von, aj keď na vôdzke, takto mám akú takú nádej, že by sa mi práve vďaka čipu vrátil späť.JE to u nás ešte otázka času, kým polícia bude vybavená čítačkami ,ale vo svete to funguje a napr. v Amerike vďaka čipom sa podstatne zvýšila návratnosť stratených zvierat.
  Samozrejme, je otázne, či to muselo byť povinné a tiež cena je prehnaná.
  čo sa týka veterinárov, nemyslím, že odmietnu vyšetriť alebo zaočkovať nezačipované zviera, veď sú to pre nich peniaze za ošetrenie.
  Takže rozhodne čipujme 🙂 ale radím dozrieť na veterinára, či naozaj zadá do systému následne aj všetky údaje, lebo len čip nestačí, veľa ľudí si práve na toto sťažovalo.

  S pozdravom Darina

  darina
  1. Neviem prečo si za čipovanie psov a mačiek berie každý za vzor Ameriku.Keď pozerám ako tam odchytávajú psov,ktorých tí ukážkoví Američania nechajú napospas ich psiemu životu,nie každý má čip,teda to asi znamená,že tam nieje čipovanie povinné.Kto sa chce psa zbaviť tak sa ho zbaví,alebo ho nechá v zúboženom stave v opustenom dome. Preto si myslím,že čip netreba, Stačí registrácia aká bola doteraz a vyhovovala.Som šokovaná vždy z odpovedí,že pes alebo mačka sa cíti dobre ,že mu čip nevadí.Nezodpovedný majiteľ psa bude vždy nezodpovedný aj keď jeho pes bude mať desať čipov.Treba potrestať majiteľa a nie psa.

   Mária
 7. Som proti čipovaniu zvierat. Je dokázané, že čip v tele cítiť a vadí. Malým zvieratám môže spôsobovať (čo aj spôsobuje) bolesť už len svojou prítomnosťou, nie to ešte pri pohybe. Mačka ani fretka ani malý pes nemá tak veľké telo aby sa v ňom ten čip „stratil“ a nebolo ho cítiť. Nevidím žiaden dôvod prečo by mali byť čipované domáce zvieratá, ktoré sa pohybujú v dome, či byte. Nemyslím si, že je potrebné čipovať psov, veď systém známok doteraz fungoval dobre tak mi nie je jasné z akých dôvodov by sa to malo meniť. A navyše je na slobodnej vôli majiteľa, či bude týrať svoje zviera implantáciou cudzieho telesa, alebo nie. Zákon svojou platnosťou akurát tak ohrozuje dobré zdravie našich domácich miláčikov. A je to rozhodne nedbalosť schváliť zákon len tak bez nejakých štúdií. Ak by boli schvaľovatelia našich zákonov seriózny, najprv by si ten čip odskúšali. Spochybňujem serióznosť ako aj platnosť zákona vzhľadom na to, že je v rozpore už s existujúcimi zákonmi.

  Dia
 8. Úplne súhlasím s Diou, zdieľam rovnaký názor. Mám doma 4-ri mačičky, ktoré sú zachránené z ulice. Riadne zaočkované, kastrované. Bývame v byte so zasieťovaným balkónom, vonku samozrejme nechodia ani len na vodítku. Očkovať tiež chodí veterinárka k nám, takže nevidím absolútne žiadny zmysel v ich začipovaní a začipovať ich ani nedám.

  Lenka
 9. Som zasadne proti cipovaniu akychkolvek zvierat. Tiez si myslim, ze to zviera citi, ked ma cudzie teleso – skuste si zadriet triesku pod kozu – nebudete to citit? Odpoved – koza psika nie je tak napnuta na svaloch, ako u cloveka, ale aj tak… je to iba test naroda – a o to ide. Ak by skutocne slo len o zjednodusenie identifikacie, nepoviem, ale o toto absolutne nejde, a v tom je problem… nastupuje totalita vsetkych totalit – staci si precitat Zjavenie sv. Jana, a budete mat jasno… zacina to zvieratami, skonci u cloveka. Ak sa nezobudime – ale uz budik rinci prilis dlho, tak bude s nami koniec… elity totiz velmi ponahlaju a potrebuju mat pod svojim vplyvom kazdy jeden mozog – a to doslova – ovladat… nebude uz moznosti slobodnej volby, nebude uz ziadna sloboda… toto chceme???

  Mata
 10. Čítam po dlhšej dobe túto stránku a vidím,že to ľudí akosi netrápi,že čipovaním by sme trápili naše psy a mačky.Čítam tu Lenkin príspevok s ktorým absolútne súhlasím.Potom asi Lenke oponuje Cica,pod názvom -Cica Lenka–.
  Tak Cica,Ak v cigánskej osade nedajú začipovať psov ,potom majú práve,že múdre názory,alebo ich to jednoducho netrápi. Len ľudia,ktorí trocha rozmýšľajú,nedajú trápiť svoje zviera čipom.Názory ako“čas ukáže,či čipovanie prinieslo dajaký osoh“alebo „keď sa čipovanie osvedčí“čítam na iných stránkach,čo píšu ľudia ,ktorí si myslia,že sú vyvolení mudrovať o čipovaní a veľmi čipovanie schvaľujú. To sa ti zdá normálne?Budú robiť pokusy na našich psoch a –čas ukáže–?alebo –či sa čipovanie osvedčí–?Potom čo ak čas ukáže,že je to zlé?Je to všetko nedomyslené. Ochrancovia zvierat najprv vykrikovali,že sa robia pokusy na myšiach,zajacoch,opiciach.Teraz sa robia pokusy na našich psoch,za ktoré si ešte máme zaplatiť a ochrancovia zvierat mlčia.
  Mata,V podstate s tebou súhlasím,len netreba tu miešať podľa môjho názoru zjavenie sv.Jána ,ani citáty z apokalypsy.Aj bez nich tu máme dosť problémov,ktoré zostávajú bokom a páni z EÚ si myslia,že čipovanie zvierat je ten najväčší problém.

  Mária

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..