V ľudskej kuchyni sa nachádza veľa pokrmov, dobrôt, dochucovadiel a prímesí, bez ktorých si naše jedlá nevieme či nechceme ani len predstaviť. Žiaľ to, čo nám chutí a je pre nás vhodné či ako tak neškodné , nemusí byť rovnako prínosné aj pre naše mačky. Preto treba dôkladne zvážiť, ktoré potraviny môžme a ktoré nemôžme našim chlpáčom ponúknuť. Pri viacerých pochutinách platí staré známe „všetko s mierou neublíži“. Ja sa tým riadim. Nič, čo je podávané s mierou, nemôže mačke zásadne ublížiť. Samozrejme platí to len v prípade ak máme doma mačku, ktorá sa teší plnému zdraviu a dobrej kondícii.
To však neznamená, že by sme mali mačičke ponúknuť všetko, čo doma nájdeme, hoc len malý kúsoček. Takto by sme si mačičku určite v zdraví nevychovali. Je to predsa len iný živočíšny druh ako my a má špecifické výživové predpoklady. To, čo je dobré pre nás, nemusí byť pre ňu a opačne.
Rovnako ako pre človeka existujú určité zásady správnej racionálnej výživy, obdobné zásady sú sformulované aj pre naše mačky. Keď si však nie sme celkom istí, je lepšie nepokúšať a ostať pri komerčne vyrábaných kompletných krmivách určených presne pre našu mačičku.

Mačka je šelma a mäsožravec, z toho nám jasne vyplýva, že väčšina jej stravy musí byť mäsitá, plná živočíšnych bielkovín pre jej zdravý život potrebných. Okrem toho však potrebuje aj iné zložky potravy a to rastlinné, ktoré získavala požieraním vnútorností svojej koristi aj s ich obsahom. Nástup domestikácie so sebou pre mačku priniesol aj množstvo nových, dovtedy nepoznaných chutí, potravín a pokrmov. Žiaľ, väčšinu z nich síce možno chutných, ale absolútne nepotrebných, nezdravých či dokonca nebezpečných. Mačky chorľavejú, priberajú na váhe a mnohé sa zmenili z mäsožravých šeliem, ktoré sa divoko preháňali pláňami za korisťou na gaučové gule požierajúce farebné granule „vraj s mäsom a vysokej kvality“.


Čo by sme teda z našej kuchyne mačkám nemali podávať?

1. MӒSO VNÚTORNOSTI A RYBY

Kosti
Z tejto kategórie by som sa naozaj vyhol všetkým kostiam, zvlášť ak vaša mica je naozaj klasická bytovka, ktorá vtáčika videla maximálne tak v televízii alebo spoza okna. Poriadna vidiecka mačka si poradí so všeličím, ale tie naše bytové rozmaznané micky, by som radšej netestoval čo dokážu. Kuracie a rybie kosti by som rozhodne z ich „menu“ vyškrtol.

Bravčové mäso
Bravčové mäso sa mačičkám neodporúča, je príliš tučné. Takže rovnako ako by nemalo byť súčasťou ľudskej stravy, neodporúča sa ani u mačiek. Niektorí kŕmia mäsom i vnútornosťami, ale ja to nerobím a ani to nikomu neodporúčam.

 

Mäsové výrobky
Mäsové výrobky ako rôzne salámy, údeniny, klobásky, šunky, jaterničky,…. sú všetko pre ľudí možno chutné a dobré pokrmy, ale pre mačky rozhodne nie sú prínosné. Sú ochutené, korenené, solené, všemožnými spôsobmi upravované a dochucované, plné dechtu, konzervantov a umelých látok a z prirodzenej stravy mačky tam už často veľa neostalo. Určite nie sú vhodné!

2. VAJÍČKA

Vajíčka teoreticky patria k prirodzenej strave mačiek. Je možné, že ich jedli i v divokej prírode, no v tom prípade to bolo určite bez tepelnej úpravy. Tá sa dnes vyžaduje práve pre hrozbu salmonelózy. Z vajíčka mačke podávame iba žĺtok, nikdy nie bielok. Ten obsahuje proteín Avidin. Avidin viaže biotín / vitamín H v neúčinný komplex, ktorý je telom vylučovaný. Môže teda spôsobiť jeho avitaminózu – nedostatok pre jeho praktické využitie. Tá sa môže prejaviť poruchami kvality kože, jej stavby, srsti a tiež nervovými poruchami.

3. MLIEKO, MLIEČNE VÝROBKY A SYRY
Človek a mačka sú jediní predstavitelia cicavcov na zemi, u ktorých sa toleruje pitie mlieka počas celého života, pričom zo zdravotného hľadiska to nie je vôbec opodstatnené, skôr naopak. Kravské mlieko obsahuje vysoký podiel laktózy, ktorá je silným alergénom s výraznými gastrointestinálnymi prejavmi (hnačka, plynatosť, kŕče) ako u ľudí, tak i u mačiek. Rovnako veľmi zle pôsobí na alergie, kožu, ekzémy a imunitu.

Aj keď ho mačky často krát majú rady a vyhľadávajú ho, neznamená to, že je pre ne vhodné!

Postrach menom laktóza?!

Laktóza je mliečny cukor, chemicky sa zaraďuje medzi disacharidy. Je to spojenie galaktózy a glukózy, čiže dvoch monosacharidov (jednoduchých cukrov).
Laktózu teda obsahuje mlieko a na jej trávenie je potrebný enzým, ktorý disacharid rozdelí na monosacharidy, ktoré je možné bunkami prijímať a využívať. Tento enzým sa volá laktáza. Všetky cicavce produkujú laktázu vo svojom „dojčenskom období“. Tvorí sa nám v čreve a zabezpečuje metabolizmus laktózy. S narastajúcim vekom jeho tvorba klesá, pretože aj príjem mlieka by mal klesať až vymiznúť.

Človek a mačky sú jediné cicavce, ktoré prijímajú mlieko aj v dospelom veku. My ľudia tak činíme z vlastnej vôle, lebo sme sa tak rozhodli a mačky to robia preto, že im to doprajeme. V ich prirodzenom jedálničku to ale samozrejme od čias dojčenia matkou nie je. Prečo by aj bolo, z hľadiska výživy už nemá mlieko žiadne opodstatnenie. Všetky proteíny vápnik a iné prvky si mačka vie získať lovom, poprípade ich dostane od nás v granulách, kapsičkách a mäse.
Na základe týchto faktov mlieko, mliečne výrobky a syry vo výžive dospelej zdravej mačky vnímam iba ako spestrenie jedálnička, maškrtu a nie ako hlavné jedlo, ktoré je pre jej zdravý život potrebné.

Ak vaša mačička nemá žiadne zdravotné problémy, rovnako netrpí neznášanlivosťou na laktózu, môžete jej pokojne občasne podávať mliečne výrobky a syry, ako maškrtu. Vyhol by som sa však kravskému mlieku, tučným, udeným, zrejúcim syrom, ochuteným či korenistým mliečnym výrobkom. Obsahujú veľa soli, dechtu, dochucovadiel, ktoré nie sú pre zdravie vašej mačky vhodné.

4. OVOCIE, ZELENINA A INÉ POTRAVINY

Aj keď je mačka mäsožravá šelma, potrebuje k svojmu životu aj iné, nemäsité zložky potravy. Je ich však oveľa menej a v menšom zastúpení, ako je to u živočíšnych produktov.
Aj v tejto skupine sa však nachádzajú potraviny, ktoré sú pre mačky nežiadúce či dokonca nebezpečné.

Cesnak a cibuľa
Cesnak a cibuľa sú druhy zeleniny, ktoré do mačacieho menu rozhodne nepatria. Zariadila to už sama príroda tým, že ich rastlinky majú typickú vôňu, ktorá mačky odpudzuje. Tým je jasné, že nie sú stvorené pre ich konzumáciu.
Dlho sa tradovalo a stále je to v povedomí ľudí, že sú to účinné zbrane proti antigénom z vonkajšieho prostredia, špeciálne parazitom a to črevným. Toto naozaj platí, ale iba v ľudskej populácii.
Mačka cesnak pre svoj život či ochranu proti parazitom nepotrebuje. Naopak, podávanie cesnaku môže u mačky spôsobiť zdravotné problémy na úrovni zápalov gastrointestinálneho traktu s prejavmi plynatosti, hnačky či naopak zápchy a tiež chudokrvnosť/anémiu.

Bella, Lola, Robin, Aimme
všetci spolu

Sladkosti
Sladkosti a maškrty, ktorými sa odmeňujeme, sú naším prehreškom. V optimálnom zložení a množstve nám nespôsobia žiadne problémy. U mačiek je to však inak, necítia sladkú chuť a tak nie sú pre ne vôbec tak slastné, ako pre nás.
Avšak, aby im spôsobili problémy, stačí veľmi málo. Všetky tie rafinované cukry, farbivá, emulgátory, konzervanty sú pre ne ako jed. Sladkosti spôsobujú obezitu, poškodzujú zubnú sklovinu a tým narúšajú ďalšiu funkcie a orgány, čo vedie k zníženiu kvality života a jeho dĺžky. Ľudské maškrty jednoducho do ich bruška nepatria.

Špeciálne čokoláda a s čokoládou obohatené sladkosti sú veľkým rizikom. Kakao totiž obsahuje alkaloid theobromin, ktorý chemicky veľmi podobný kofeínu. Pre mačky je nestráviteľný, ukladá sa v jej organizme a môže spôsobiť otravu až smrť. Obsahujú ho aj colové nápoje a čaje.

Alkohol, káva, čaj a tabak
Alkohol a tabak sú slabosti nás ľudí a pre mačky rozhodne nepredstavujú žiadny prínos. Dbajte preto na to, aby sa mačky k týmto škodlivinám nedostali. Kritické bývajú najmä rodinné oslavy, posedenia, sviatky, keď sa naše stoly prelamujú pod nánosom v podstate jedov a naša mačka si nejaký môže ľahko uchmatnúť.

Kofeín, nápoje s jeho obsahom (káva, cola, pepsi, energetické nápoje,..) a čaje sú rovnako pre mačky nebezpečné a preto ich nepodávame!

Rovnako ako pre ľudí, tak i pre mačky platí, že pasívne fajčenie je zdraviu škodlivé a ohrozuje ich dobrú kondíciu. Preto nefajčite tam, kde žijú a uprednostnite radšej balkón či jednu izbu, kam nemajú prístup.

Ľudské lieky
Existujú prípady, keď sa v rámci terapie používajú k liečbe zdravotného stavu mačky u pre človeka vyprodukované lieky a medikamenty či iné doplnky stravy. Vždy by to však malo byť po konzultácii odborníka – veterinárneho lekára a na jeho odporúčanie. Nikdy nepodávajte ľudské lieky mačke bez toho, aby ste sa neporadili s ošetrujúcim veterinárom vášho miláčika. Mohli by ste jej vážne ublížiť.

Všetky mačky spolu pri večeri

Podobné články:
Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška
Mäso a vnútornosti vo výžive mačiek
Mlieko, mliečne výrobky a syry vo výžive mačiek
Vyberané chúťky mojich mačiek

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 4/2011, XI. Ročník

8 Comments

  1. Ahoj,
   kravské mlieko nie je rozhodne vhodné. Otázkou je len to, do akej miery mačka trpí intolerenciou – niektoré to znášajú dobre iné horšie. Ak už mlieko tak v pet shopoch sa dá kúpiť mačacie od 3 výrobcov( whiskas, beaphar, gimborn) a možno aj iných, pundingy či jogurty pre mačky. Laktóza je pre mnohé mačky proste nestráviteľná a spôsobuje hnačky.

   1. S mliekom je to tak, že zatiaľ všetky mačky čo sme mali, ho pili. Niektorá poldeci, iná skoro 2 deci. Dokonca si ho raz za čas pýtajú. Šúchajú sa okolo nás, chodia ku granuliam, že chcú jesť, mäso odmietajú a spokojné sú až, keď im donesieme mlieko. To vypijú a idú spať. Všade som čítal, že nedávať mačkám mlieko, ale nás raz za 1-2 týždne otravujú dovtedy, kým im mlieko nedáme.

    jano
 1. dobrý deň,

  na margo podávania bravčového mäsa mačkám som sa dočítala, že je nevhodné nielen preto, že je mastné ale najmä je nebezpečné z dôvodu aujezskeho choroby, ktorá je pre mačky smrteľná.
  Kajo prosím Vás o radu, viem, že pri zmene granúl treba postupne pridávať nové do starých po dobu 7 dní.Treba tento postup dodržať aj v rámci jednej značky iba ineho druhu?
  ďakujem Darina

 2. Dobrý deň 🙂
  Avidín sa síce nachádza v bielku, ale iba v surovom stave. Aj tak neodporúčam vajíčka pre mačky.
  Tzv. wildlife mačky, ktoré žijú vo voľnej prírode sa živia materským mliekom aj keď sú staršie (neplatí to iba u mačiat), ale pravdou je, že domáce mačky sú rôzne citlivé. Občasné podávanie nespôsobí veľké problémy, ale i tak hrozí, že minimálne budú mať hnačky a to znamená menšie využitie živín, ktoré im podávame.
  Čaje sa využívajú v alternatívnej medicíne aj u mačiek. Sú to špeciálne zmesi, nie komerčne vyrábané. U nás to ešte nie je známe.
  Čo sa týka mäsa je najprirodzenejšie v surovom stave, ale je to aj možnosť prepuknutia parazitóz (nezabránime mačke skonzumovať myš, ktorá býva zvyčajne paratenickým hostiteľom pre endoparazity, preto treba správne odčervovať, ale iba po diagnostike stanovujúcej presný nález parazitárnych štádií). Vhodné je prevariť mäso a tak podávať mačke (skôr kuracie, hovädzie a bravčové iba minimálne). Taktiež môžu aj ryby, ale vždy iba dôkladne tepelne upravené.
  Nezabúdajme aj na trávu, ktorú tiež potrebujú k životu.
  Všetko treba podávať s mierou.
  Ďakujem 🙂

  Miriam

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..