Poznáte to, chcete topánky, vyberiete si, nakúpite a máte krabicu. Objednávate si niečo na internete a príde ďalšia krabica. Čo s nimi? Máte mačky a viete, že krabica je najjednoduchšia hračka. taká, ktorá nikdy neomrzí, je lacná, dostupná a môžete si ju veľmi ľahko zaobstarať. Počkať, počkať,… krabica je hračka? Nie je to náhodou len odpočívadlo do ktorého sa naša mačka jednoducho schúli a sladko v ňom odfukuje?

Nie, krabica môže byť aj hračka , len si ju treba pripraviť.

Áno, je pravda, že klasická krabica od topánok je mačička obľúbené ležovisko. proste sa tam strčí, malá či veľká micka a relaxuje. Tieto krabice sú obvykle pevné, z tvrdého materiálu, polepené, plné obrázkov a podobne.

Klasická škatuľa ale býva len z tzv kartónu, štandardnej farby. S tou sa môžu diať veci. 🙂  Nedávno som si objednal kokosový olej a prišiel v malej krabičke podľa spomínaného popisu. Obvykle každá krabica končí v labkách BLRA. Ako všetky mačičky aj ony milujú malé tesné priestory.  Táto je ale naozaj malá, respektíve menšia ako klasická topánková, s ktorou sa obvykle stretnú.  Preto ma napadlo ju naplniť granulkami a nechať mačkám a pozorovať ich čo sa bude diať- Aby to bolo motivačné, pár  granuliek som nechal na jej povrchu. Nešlo pritom o žiadne maškrtky, ale klasické granule, ktoré majú normálne k dispozícii v kuchyni v labyrintoch.

Výsledok bol skvelý, mačičky sa po jednej začali do krabice dobíjať. Chceli najskôr získať odmenu v podobe granúl.

Hračka pre mačky

 

 

 

Následne sa snažili do krabice natlačiť – čo je pre mačičky typické správanie.

 

 

hračka pre mačkyhračka pre mačkyhračka pre mačky

Posledná  fáza bola krabicu zničiť, čo trvalo niekoľko dní.

hračka pre mačkyhračka pre mačky

Mačky sa zabavili a pekne odreagovali. Robin je majster v ničení kartónových škatúľ. neskutočne ho to baví! Vybije sa tak energiu, obrúsi zuby a pazúriky, zabaví sa. Mačky sa takto sústreďujú na hry , ktoré im dáte a nepoškodzujú nábytok a veci u vás doma, ktoré nie sú pre ne určené.

papierová krabica na topánky - hračka pre mačky

Táto hra s krabicou ma inšpirovala k ďalšej aktivite. Zistil som totiž, že bytové mačky ocenia akúkoľvek zmenu oproti klasickému režimu. Veď si len zoberte fakt, že o pár metrov ďalej mali svoje granule nachystané, nemuseli ich dolovať z krabice, ale ich to vyslovene bavilo. Než zničili „dvierka“ dával som im tam denne vždy pár kúskov, aby sa zas a znovu mohli do nej dobíjať. Neomrzelo ich to. Preto ma napadlo využiť jednu staršiu hračku a vdýchnuť jej nový život. Guľová hra ma kedysi stála  5EUR. Je to obľúbená hračka Lolinky. Ostatní členovia klanu BLRA sa s ňou hrajú  iba občasne.

hračka pre mačky

 

Do jej útrob som tiež nasypal granule a zrazu sa hračka vyšplhala na top pozíciu v rebríčku obľúbenosti.  Mačičky sa snažili a lovili granulky , až kým všetky neminuli. Rovnako som to opakoval po viac dní a záujem neopadal. Takýmto spôsobom môžete znovu navrátiť starším hračkám ich atraktivitu a pritom nepotrebuje ani catnip či nejaké lákavé maškrty z obchodu.Je to rýchle, lacné a a mačičky Vaše nápady určite ocenia.

hračka pre mačky

Takže nevyhadzujte ani menšie krabice, o ktorých vopred viete, že mačička by sa do nich nezmestila. pripraviť jej môžete naopak zaujímavú hru spojenú s kŕmením. Staré hračky rovnako nemusíte hneď odnášať do pivnice, keď zistíte, že  váš chlpáč už o ne nejaví záujem. Skúste len popremýšľať, ako hračku vynoviť, aby sa stala atraktívnejšou.

K týmto mojím novým nápadom pripájam jeden svetový a to doslovne. Obrovskú preliezku z krabíc, ktorá vyzerá naozaj luxusne. jej stavba nie je časovo náročná, ani nákladná a mačky ju určite budú milovať. Mať väčší byt či aspoň voľnejšiu jednu stenu, rozhodne do toho idem a neváham. BLRA by to milovali – bol by to skvelý hrad,  kde by sa vyhrali hodiny.

Video nájdete za odkazom tu.

 

Príjemné tvorivé chvíle želáme

K & BLRA

 

Podobné príspevky:

Doma vyrobené hračky pre mačky

Zaujímavé tipy na (nielen) vianočné darčeky pre mačky

Príprava podnetného prostredia pre mačku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..