Dnes sa chcem s vami podeliť o e-mail, ktorý mi prišiel. Autorkou je C Cathar ostáva neznámyVážený milovník mačiek,

Moje skúsenosti s inými majiteľmi mačiek ma už naučili, že títo majú len veľmi zriedkavo záujem o pocity druhých, ktorí nie sú milovníkmi mačiek. Neoslovujem Vás preto, aby som Vám niečo hovorila, ale preto, aby som vás nevynechala z toho, čo sa stáva aktuálnou debatou. Ak mi budete chcieť odpovedať, nech sa páči.

Teda rada by som sa podelila o myšlienky a skúsenosti ohľadom súčasne aktuálnej témy nadpočtu mačiek, a to aj na základe skúseností z Anglicka.

Anglicko je zamorené mačkami, hoci tento druh zvierat bol importovaný na britské ostrovy a je cudzorodý domácej faune. Milovníci mačiek to dlho nepriznávali, že mačky devastujú predovšetkým populáciu vtáctva, ako aj iných malých zvierat voľne žijúcich v prírode. No štatistiky sú nemilosrdné. Niektoré spevavé vtáky sú už ohrozené a to mačkami – no nehľadajte na to potvrdenie, lebo informácie ktoré sa dostanú na verejnosť diktujú milovníci mačiek.

A to už ani nehovorím, akú citovú devastáciu mačky, ktoré ich „milujúci“ majiteľ pre vlastné pohodlie vyhodí na ulicu, spôsobujú susedom, ktorí si mačky nepýtali a sú milovníkmi vtáctva, ktoré susedove mačky trhajú zaživa pred jeho/jej očami. Jedného takého človeka, ktorého som poznala, takto sused, ktorý bol majiteľom mačiek a smial sa, keď bol požiadaný, aby si ich ponechal pre seba, doháňal k samovražde. A to preto, lebo ten citlivý človek, ktorý miloval všetky zvieratá, nedokázal ublížiť jeho mačkám.

Inde susedia, ktorí ich majú až povyše zubov, mačky jednoducho trávia, strieľajú, alebo ináč sa ich snažia zbaviť – čo nepomáha samotným mačkám.

Tých, čo sa snažia „zachrániť“ každú mačku ktorá sa zdá byť bez majiteľa by som prosila, aby posúdili, či tlačiť viac mačiek do prostredia a ďalej zvyšovať ich počet, keď sú už nežiaduce, je dobré pre samotné mačky.

Na západe sa už vyrábajú siete ktorými sa dá ohradiť celá plocha záhrady, pre ochranu mačiek – pokiaľ si ľudia budú voliť držať mačky sami pre seba, určite bude každý za to, aby ich mali toľko, koľko sa im žiada. Pokiaľ ale ľudia adoptujú mačky a potom ich nechajú tráviť život ostatnej ulici, domnievam sa, že aj ostatá ulica by mala mať právo sa vyjadriť.

Prikladám obrázok holuba, o ktorého som sa starala a mačka zo susedstva mi ho takto „upravila“. Bola som z toho chorá. Tá istá mačka systematicky zabíja a pre svoju zábavu týra všetko zverstvo čo je slabšie od nej, a majiteľ si zrejme myslí, že urobil dobrý skutok pre zvieratá, keď tohto krvilačného tvora adoptoval z útulku. Návrh, že mačky bránia rozširovaniu myší a potkanov v dnešnej dobe neobstojí, lebo 99 percent ľudí, ktorí majú problém s týmito hlodavcami si radí inými, modernejšími a spoľahlivejšími metódami, zatiaľ čo samotné mačky majú viac zábavy s vtáctvom, a to zabíjajú a týrajú ďaleko prednostne.

 photo macky2_zps02ab8379.png

Zásadne som proti týraniu akýchkoľvek zvierat, ale verím, že sa každý zodpovedný človek zamyslí, či nie je humánnejšie a lepšie pre životné prostredie riešiť extrémny nadpočet mačiek ich bezbolestným uspaním. Sterilizácia totiž rieši problém len čiastočne.

V Austrálii sa obyvateľstvo už postavilo na ochranu druhov ohrozených mačkami a bojujú za povinnú registráciu mačiek s tým, že ich majiteľ preberá aj určitú zodpovednosť. Zároveň narastá dopyt po pasciach na mačky, a tieto sa voľne predávajú – lebo každý majiteľ má právo chrániť si svoj majetok a svoje vlastné životné prostredie. Vygúglite si „cat traps“ a pridružené články z Austrálie, ak Vás zaujímajú podrobnosti. Zdá sa, že tam došlo k bodu, kedy majiteľ mačiek môže odmietnuť debatu, ale ten, komu lezie na nervy, jej vykrúti krk.

Osobne verím, že Vy ste zodpovedným majiteľom a z lásky k mačkám podporujete to, aby aj ich iní majitelia konali zodpovedne voči svojím miláčkom ako aj voči ostatnému životnému prostrediu.

C Cathar

Moja odpoveď

Zdravím Vás,

ďakujem za Váš názor.

Podobnú tému už na webe spomenutú mám a to niekoľkokrát, dokonca aj na inom blogu a to s príkladmi zo Slovenska, ktoré sa týkali diskusie ohľadom úpravy Poľovníckeho zákona či situácie na Novom Zélande.

Som milovník mačiek, ailurofil a mačky chovám viac ako 8 rokov. V súčasnosti zdieľam domácnosť so štyrmi krásnymi mickami.
Tri z mojich mačiek sú adoptované ako nechcené či opustené, týrané alebo vyhodené. Všetky sú kastrované a žijú v byte so zasieťovaným balkónom. Von chodili len niektoré a to vždy na vôdzke.

Ak by ste si zadali kľúčové slovo „kastrácia“ alebo „sterilizácia“ do vyhľadávača na mojom webe, určite by ste našli desiatky príspevkov, v ktorých apelujem na zodpovedný prístup majiteľov mačiek k svojim zverencom. Som zástanca kastrácie/sterilizácie mačiek, otvorene vystupujem proti množiteľom mačiek a podporujem organizácie a jednotlivcov, ktorí pomáhajú mačkám bez domova, organizujú kastračné programy pre pouličky a vhodným mačkám hľadajú domov.
Verím, že toto všetko jasne vyplýva z mojich článkov na tomto webe, ale aj iných, či v časopise kde publikujem. Úprimne dúfam, že aspoň máličko napomáham zvýšeniu povedomia o starostlivosti o mačky a k zodpovednejšiemu prístupu človeka k mačkám, ako domácim maznáčikom či členom rodiny.

To je z mojej strany všetko, čo by som na Váš e-mail chcel odpovedať.
Váš príspevok ale zverejním na svojej stránke a budem sledovať diskusiu, ktorú vyvolá.

S pozdravom a prianím úspešného dňa

Kajo

WildCats Svet mačiatok, mačiek a kocúrov

Dobrý večer,

česť Vám ak sa takto staráte o svoje mačky, kiež by každý nasledoval Váš príklad. Väčšina ľudí znecitlivie k tomu, že ich mačky zabíjajú iné zvieratá, a ak s nimi hovoríte, a vedia, že Vás to trápi, každý Vám bude tvrdiť, že práve jeho mačka je iná. No medzi sebou sa pýšia, čia mačka zabíja viac a horšie.

Prikladám jeden taký príbeh z webu. Na danej adrese ich nájdete niekoľko a aj horších. Medzi sebou sa všetci majitelia zhodujú, že ich mačky sú „evil killer cats“.

 photo EvilCatKiller2_zpsd62f0582.png

Pointou toho, čo som písala malo byť to, že bolesť, ktorú majiteľ, ktorý sa nestará o to, čo jeho mačka robí vonku, nepriamo spôsobuje milovníkom prírody a hlavne vtáctva, sa čoraz viac vypomstieva na mačkách, ktoré sa samé stávajú čoraz viac týranými a nenávidenými zvieratami – vďaka ich ľahostajným majiteľom, a to je smutné, a rovnako bolestivé. Ak by im každý majiteľ vyhradil zasieťovaný priestor, boli by aj samotné mačky bezpečné a majiteľ by sa z nich tešil čo najdlhšie.

Verím, že budete zasieťovanie propagovať tak, ako už propagujete sterilizáciu a kastráciu, a že si Vaši čitatelia budú z Vás osobne brať príklad.

Na záver ešte dodám, že mačky mám rada a kedykoľvek idem na návštevu, kde sú mačky, z akéhosi dôvodu ma vždy veľmi prívetivo vítajú, dôverujú mi a venujú sa mi, a ja im ich pozornosť rada odplácam.

Všetko dobré Vám aj Vašim štvornohým priateľom.

C Cathar


Moja odpoveď

Zdravím,

ďakujem za uznanie, snažím sa 🙂

o zasieťovaní mám tiež viacero príspevkov a dokonca i o vonkajšej voliére.

Mačacia sieť na balkóne

Balkón sa už zelenie
Balkónová letná oáza je už kompletná
Moje mačky lovia akurát tak hmyz a najmä chrústov.
Letná balkónová oáza si vyžiadala prvú ” obeť “
Bezpečný výbeh pre chlpáčov

Zajtra ráno vyjde na webe naša komunikácia.

Ja som odchoval za svoj život dvoch vtáčikov, čo som našiel vypadnutých z hniezda. prežil iba jeden, vrabčica Kiruška, ktorá bola kamarátkou dochovaná a vypustená späť do prírody 🙂
Jej mladší brat Kiko bol príliš mladý a neprežil 🙁

Kiruška
 photo DSC05099_zpscede1e72.jpg


Kiko
 photo Kiko2_zpsf0615df4.jpg

Prajem veľa šťastia!

S pozdravom a prianím úspešného dňa

Kajo

WildCats Svet mačiatok, mačiek a kocúrov

7 Comments

 1. Dobrý deň, kedže list bol fakticky adresovaný aj mne, nakoľko som milovníčka mačiek,budem reagovať. Nie som iba milovníčka mačiek ale všetkých zvierat,preto aj moju domácnosť tvoria viaceré druhy,papagáj ( ten bol ručne odchovaný takže nemusím zdôrazniť, čo pre nás znamená a aký máme vzťah), ďalej hlodavcov – Osmak Degu a pochopiteľne kocúra.
  V rámci domácnosti je možné dosiahnuť aby aj takéto rôzne druhy spolu vychádzali a akceptovali sa navzájom.
  Samozrejme ovplyvniť vonku to, aby mačka lovila vtákov a skrátka silnejší druh slabších nie je možné a nemôžeme zmeniť zákony prírody len preto, lebo nám sa to nepáči. Môžem maximálne prepnúť takúto scénku na mojom obľúbenom Animal Planet.
  Ja kľudne zachránim vonku mačku a taktiež vtáčika (v lete to bol malý vtáčik dážďovník, týždeň som sa o neho starala a následne vypustila von), nekategorizujem zvieratá. Neexistujú dobré a zlé zvieratá, iba slabšie a silnejšie. Jedine ľudia dokážu byť zlí, falošní, zákerní.
  Ešte na margo hlodavcov. Neviem o lepšom spôsobe likvidovania ako ulovenie mačkami. Potkan je príliš inteligentný na to, aby zožral otravu. Bývam takmer v centre Bratislavy, starám sa o pouličky, žijú vonku cca 4 roky, majú tam zateplenú búdku a pravidelnú stravu, je to vykastrovaný kocúr a vysterilizovaná mačička. Napriek pravidelnej strave pomerne často ulovia myš či potkana. Veď im nejde o to zožrať to, ale uloviť. A ako prejav vďaky mi takúto ulovenú obeť často predložia pred moje auto:-)
  Čo sa týka sieťovania okien a balkónov, to je skôr ochrana mačky pred pádom z vyššieho poschodia ako ochrana vtáctva. Tiež máme doma všetko zasieťované. Ale v rodinných domoch, kde mačky trávia vonku veľa času toto možné zabezpečiť asi nie je.
  Vonku sa zase mačky stávajú často terčom útokov psov, najmä ak ich majitelia huckajú na ne, sama som bola toho svedkom a tak ako je strašné vidieť dotrhaného krvavého vtáčika tak verte ani na potrhané mačiatko nie je pekný pohľad.
  Na záver iba poklona Kajovi, s akou noblesou dokáže odpovedať na všetko:-)

  1. Ja som odchoval za svoj život dvoch vtáčikov, čo som našiel vypadnutých z hniezda. prežil iba jeden, vrabčica Kiruška, ktorá bola kamarátkou dochovaná a vypustená späť do prírody 🙂
   Jej mladší brat Kiko bol príliš mladý a neprežil 🙁
   fotky sú v článku vyššie

 2. pekné fotky:-) aj to je úžasné, že sa jedného vrabčiaka podarilo zachrániť, ja som pri záchrane vrabcov doposiaľ nikdy úspešná nebola:-(
  Až pri spomínanom dážďovníku sa mi to podarilo, ale to sme mu každé tri hodiny dávali surové kuracie mäsko, múčnych červov a vodičku. Všetko nasilu do zobáčika. Hlavne mi pomohli skúsenosti iných na internete.

 3. Bolo to v roku 2011, žili sme v rodinnom dome, pod ktorého strechou bolo hniezdo. Kiruša vypadla ale už bola čiastočne operená, takže som ju dokrmoval zmesou pre papagáje každé 2-3 hodiny , cez deň i v noci a vyrástol z nej krásny vrabčiak.
  Kiko vypadol asi mesiac po nej, ale bolo to ešte holátko a zomrel prvú noc. Asi mal nejaké vnútorné zranenie.

 4. Pekna diskusia 🙂 a som rada ze to aj pani zobrala takto a nie je hned proti mackam a strielat atd. Kastracia je skvela, keby kazdy dal kastrovat macku ktoru prikrmuje bolo by to skvele, pocty by sa urcite znizili. Ja mojho kocurika ani nepustam na balkon lebo teda ostatni obyvatelia bytu nechcu siet 😀 a najviac co sa bojim ze vyskoci von co by nemusel prezit, takze ziadny balkon, okna na vetracku, ked otvorene len pod dozorom ked som pri nom v okne – mame sietky ale neverim tomu ze macaci skok to vydrzi.

  A s tym vtacikom, Kiko vyzera ako prave vyliahnuty. Ma este zltkovy vak z ktoreho cerpa ziviny kazdy vtak prvych par dni. Nedokazem si predstavit ako mohlo taketo vtaca vypadnut z hniezda kedze sa sotva hybe….. Potreboval inkubator a stalu teplotu. Ked najdete vtacika vypadnuteho z hniezda a vidite hniezdo, dajte ho do hniezda!!! Matka ho neodvrhne ani neprestane krmit preto ze by citila ludsky pach alebo cokolvek. (je to mytus ze by to robili) ak najdete vtacika co uz relativne vie lietat, trosku hopka a vidite lietat rodicov naokolo je lepsie ho nechat tam, ak sa bojite maciek tak zaniest ochranarom. Oni sa o mlade urcite postaraju a maju aj inkubatory.
  A samozrejme netreba zabudat na to ze vsetky vtaky su chranene a aj ked sa o ne doma starate tak je to trestne – o zviera sa mozete starat len dokym si ho pracovnik SOP neprevezme, oznamit drzbu takehoto zvierata treba vykonat bezodkladne. Uz aspon fakt, ze im poskytnu adekvatnu starostlivost by mal milovnikovi zvierat na to stacit.

  a dobra rada este na zaver 🙂 ak najdes dazdovnika (maly cierny vtacik ktoreho si ludia casti mylia s dravcom a lovi musky podvecer) – tak samozrejme do casu kym ho das ochranarom – mozes mu davat roztlacenu macaciu konzervu alebo tasticku! 🙂 najlepsie po kusku striekackou do zobacika

  amber adams
 5. Zdravím,
  samozrejme som si vedomá, že na Slovensku sú všetci voľne žijúci vtáci zákonom chránení ale v praxi to naozaj vyzeralo trochu inak. Dáždovníka som našla v sobotu a hneď v pondelok som začala konať. Telefonovala som na životné prostredie, do zväzu ornitológov atd, bolo to pred rokom tak už neviem kde všade. Všade ma odkazovali niekam inam, keď som konečne získala tel číslo na pána, ktorý sa špecializuje práve na dáždovníky tak som bola šťastná až na to, že ma niekoľko dní nedvíhal. To už prešiel týždeň a náš pacient výrazne zosilnel tak sme ho vypustili. Následne na to sa mi ten pán ornitológ ozval a už sme iba dodatočne prekonzultovali všetky moje kroky, v zásade celý postup mi schválil a získala som cennú radu do budúcnosti, v ZOO je vraj zriadená pohotovosť pre takéto prípady.

  darina
  1. och 🙁 to ma velmi mrzi…. ale aspon bola ta zachrana uspesna ked ste si poradila sama 🙂
   neviem ako to funguje u beznych ludi kedze ja som sokoliarka a so SOP dost uzko spolupracujeme, aj kontakt na ochranarov mam priamy a nemusim to riesit cez tolkych ludi. V zasade ak sa nieco taketo stane mozete zavolat aj sokoliarom, mavaju svoje kontakty na mobil na internete napr. Oni tiez maju len povinnost odovzdat ich SOP, ale aspon z mojej skusenosti maju vsetky sokoliarske skupiny na SR kontakt na ochranarov a urcite radi vyriesia aj dazdovniky alebo cokolvek ine ak sa im ozvete… a budu sa o ne vediet aj dobre postarat kym ich odovzdaju SOP.

   A este jedna vec – tych dazdovnikov su neskutocne pocty co takto ludia nachadzaju vypadnute a popri inych veciach sa to mozno niekedy tazko riesi z ich strany ked im denne vola niekolko ludi ohladom tej istej veci. Castokrat ani nie su v nebezpecenstve, len ludia maju taky pocit – totiz dazdovnikovi sa tazko vzlieta zo zeme, pokial nie je vyslovene mlady, s kratkym perim alebo ziadnym, nema nic zlomene tak ho staci skusit vyhodit kusok do vzduchu a mozno odleti.

   amber adams

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..