Sviatky pominuli a nastal čas vrátiť chod domácnosti do pôvodných koľají. Akákoľvek zmena je rizikový stresový faktor. Ten sa môže u mačiek dlho akumulovať a prejaviť poruchou správania. Najčastejšia je z nich nečistotnosť – močenie mimo toaletu.

Vianoce patria k sviatkom, kde hojnosťou nepraskajú len chladničky a sviatočná tabuľa, ale aj aj celé obydlie plné dekorácii.Už samotná výzdoba môže u mačiek vyvolať stres. Poznám prípad, kde sa dvaja kocúrikovia súrodenci po prestavbe kuchyne prestali znášať, ba čo viac, útočili jeden na druhého, ako keby sa nikdy nepoznali. U domácich mačiek, bez možnosti vychádzky, sú tieto problémy častejšie.

Je to logické, pretože tieto mačky žijú v limitovanom priestore, kde každé zákutie a každý kus nábytku je pre ne stabilný. Nemennosť vyvoláva stabilitu a tá pocit pokoja. Mačky majú svoje chodníčky a v pravidelnom cykle všetky veci značkujú svojimi feromónmi. Tieto návyky posilujú ich pocit bezpečia.

Narušenie týchto zvyklostí, napríklad vianočným stromčekom a výzdobou, môže u mačiek odkázaných len na vnútorné prostredie vyvolať stres. Jeho následkom sa môže stať problémové správania s rôznymi prejavmi od agresie, ignorácie až po nečistotnosť.

V prípade vianočnej výzdoby som za svoju prax zaznamenal len malé percento prípadov, kde by v anamnéze mačky s poruchovým správaním figurovali práve svetielka, stromček a girlandy. Prestavby, úpravy bytu, výmena nábytku, sťahovanie bývajú častejšie, ale ani jedna z príčin nie je zanedbateľná. Na obe situácie existujú techniky, ktorými je možné mačky na to pripraviť.

Ako som rozvádzal v predchádzajúcich príspevkoch o sviatočných nebezpečenstvách a spôsoboch ako sa na ne pripraviť ide o tieto tri skupiny:

  1. famakologické – existujú utišujúce pasty, lieky a aj krmivá, ktoré pomáhajú mačiakom vysporiadať sa s rastúcim stresom. Alternatívou sú potom bylinné preparáty ako Bachove kvety a umelé feromóny.
  2. mechanické – na každú zmenu je možné mačky privyknúť, alebo ju aspoň pripraviť. Zmeny sa musia diať pomaly a  veľmi opatrne, chod domácnosti je najlepšie čo možno nenarušovať.
  3. behaviorálne – mačky sú veľmi citlivé a vnímavé stvorenia, ak je ich puto s človekom tesné, preberajú jeho prejavy správania a pocitovo na seba navzájom vplývajú. Inak povedané, ak vy ste v strese a trpíte uzkostnými stavmi je možný tým “nakaziť” aj vašeho mačacieho kamaráta. Zachovať pokoj a rozvahu je naopak inšpirujúce aj pre mačku, ktorá tak môže ľahšie akceptovať zmeny fyzického prostredia. O mačkách je aj známe, že nadmerná pozornosť, ktorej sa jej dostáva pri pocite stresu, je pre mačky skôr negatívna, ako pozitívna. Preto je najlepšie správať sa aspoň voči nej stále rovnako. Opäť je to vec mačacej prirodzenosti, ktorá vychádza z toho, že je to šelma, ktorá sa snaží v prírode prežiť. Musí byť rýchla, flexibilná ale nenápadná. Loví sama a preto sa musí o to viac snažiť, aby bola úspešná. Ak je na ňu upriamená zvýšená pozornosť, vyhodnocuje ju ako neobvyklú situáciu, keď sa niečo deje. A to je práve opak toho, čo chceme docieliť.

 

mačky čakajú na Mikuláša

Okrem vianočnej výzdoby je tiež pohyb ľudí ďalší faktorov, ktorý mačky nemusia prijať ako nevýznamný. Zvlášť ak sú pre návštevu mačky atraktívnym spestrením. I tento druh pozornosti nemusia mačky oceniť, ale súkromný priestor do ktorého nebudú mať cudzinci prístup už áno.

Vianoce ale po pár týždňoch skončili a je načase sa vrátiť do zabehnutých rituálov. Výzdoba zmizla do krabíc a stromček s ňou. Stále otvorené dvere sa konečne zatvárajú a z vonku už nepočuť delobuchy. Mačky si môžu pokojne vydýchnuť, vylihovať na celom gauči a hodiny sa nerušene starať o svoj kožúšok.

Je jasné, že my mačkári svoje chlpane zbožňujeme a preto aj ony určite dostali svoju vianočnú nádielku. Viem si predstaviť tie maškrty od výmyslu sveta a neuveriteľné myšky všetkých druhov, ktoré sa nachádzali pod stromčekom. Určite aj vianočné večere boli upgrejdované na vyššiu úroveň a micenky tiež okúsili tu povestnú hojnosť.

Hojnosť ale skončila aj pre nás a teda i pre ne a je potrebné im všetky laskominky správne prideľovať. Obezita bytových mačiek ma epidemické rozmery a je vážnym zdravotným rizikom množstva ochorení, i s fatálnymi následkami. Obezita znižuje dĺžku a kvalitu života a myslite preto na to, že aj keď “láska prechádza žalúdkom”, mala by uznať racionálny model výživy.

Verím, že aj v závale návštev, cestovania, lyžovania a dní na chalupe ste mali možnosť stráviť voľné chvíle aj aktivitami s mačkami. Bytové micenky ocenia pohybovú aktivitu a hry. Nielen že si “prevetrajú” kožuchy a hlavu, vybijú si energiu, posilnia svoje svaly a spália tuky, ale je to zdravé aj pre ich pohodovú psychiku  a to rovnako, ako u nás ľudí. Pravidelná pohybová aktivita a celkovo aktívna interakcie s človekom znižuje riziko mnohých ochorení a tiež porúch správania. Nezabúdajme preto na spoločné hry s našimi mačkami ani po návrate do práce. Ten vzájomný čas nám prospeje rovnako, ako im. Veď už len mačacie pradenie je bojovník proti stresu a znižuje krvný tlak.

V prípade sviatkov je dôležité dbať na prevenciu a venovať pozornosť rizikovým faktorom. Viem, že sa to môže stať prehnané, ale v podstate ide len o pár základných krokov, ktoré ak bude dodržovať celá rodina, mačky prežijú krásne sviatky i obdobie po nich bez ujmy. Na druhú stranu riešiť problémové správanie a konkrétne nedodržovanie čistotnosti je častokrát beh na veľmi dlhú trať s nejasným výsledkom.

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 11/2018, XVIII. Ročník.

Podobné príspevky:

Sviatočné nebezpečenstvá

Odporúčania mačkárom pre SILVESTROVSKÚ NOC

Stresové faktory v živote mačky a ich eliminácia

Sťahovanie ako stresová a záťažová situácia pre mačky II

Zmena vzťahov v mačacej rodine vplyvom stresových faktorov

Feliway – umelé mačacie feromóny

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..