Každá mačka je veľká individualita, osobnosť. Je výnimočná a to najmä svojím správaním a prejavmi. Sú ale isté črty, ktoré môžeme zhrnúť a nejako všeobecne zadefinovať. Najlepšie to ide s plemennými mačkami, kde máme škálu charakteristík a to ako vonkajších – vzhľadových, tak i vnútorných – osobnostných. Je ale niekoľko aspektov ich povahy a osobnosti, ktoré majú spoločné. Každá mačička zdieľajúca svoj život s nami potrebuje k svojmu spokojnému a plnohodnotnému životu istú harmóniu v živote, stálosť, pokoj. Čo najmenej narušení a negatívnych vplyvov z vonkajšieho prostredia a maximum „rodinnej domácej pohody“ bez zmien a výkyvov. To je však pre nás, chovateľov, takmer nemožné zabezpečiť ale napriek tomu sa o to usilujeme.

Vplyvy vonkajšieho prostredia

Naše domovy bývajú plné vecí, ľudí či iných zvierat. Sťahujeme sa, maľujeme, renovujeme, prerábame, meníme nábytok, rozširujeme rodinu zvieracích miláčikov, či sa naopak s nimi lúčime. Domov opúšťajú odrastené deti, odchádzajú za vzdelaním či prácou. Prichádza k nám nový partner či partnerka, niekedy aj so sprievodom domáceho miláčika a nemusí to byť vždy mačička.

Robino 2012

Robíme rôzne oslavy, stretnutia, schádzame sa s priateľmi či rodinou, vítame Nový rok, chystáme sa na príchod jari a Veľkú noc, cez leto cestujeme na dovolenku, na jeseň sme na chate a v zime očakávame Vianoce. Zmien a najrôznejších vplyvov, ktoré pozitívne či negatívne zasahujú do pohody našej mačičky je naozaj mnoho. Táto nepohoda až stres sa v každej micinke akumuluje a môže vyústiť do vzniku poruchy správania.

K najčastejším faktorom spôsobujúcim narušenie vnútornej pohody mačky v domácnosti určite patrí strata milovaného človeka či zvieracieho partnera, sťahovanie alebo prerábanie bytu, opustenie bytu (transport, návšteva veterinára), príchod inej mačičky či iného zvieratka, samota, nezáujem, choroba resp. rekonvalescencia a nadmerný hluk., pohyb osôb, …

Stres a nepohoda a ich prejavy

Rovnako, ako sú naše mačičky povahovo rozdielne, sú rozdielne aj ich reakcie na zmeny, nepohodu či stres vyvolaný práve rôznymi zmenami. Niektoré to zvládajú lepšie, niektoré horšie.

Základným prejavom tejto akumulovanej nepohody vplyvom vonkajšieho prostredia je narušenie čistotnosti našej mačičky. Tú majú vrodenú, pretože mačka, ako predátor, nesmie byť cítiť, aby mohla loviť. Nečistotnosť mimo toalety je mačací spôsob, ako nám dať najavo, že niečo nie je v poriadku. Zvlášť v prípade, ak je to naozaj na viditeľnom mieste, aby sme to našli. Ide o formu komunikácie, ktorú si ale mnohí chovatelia vyložia nesprávne, ako neposlušnosť a mačku trestajú. To spôsobuje len vyššiu úroveň stresu a nevhodného správania.

 

cestovanie v aute, cestovanie autom, kollbáček v aute

 

Ďalším znakom môže byť škriabanie na nevhodnom mieste, ale opäť tam, kde to uvidíme či ničenie bytového zariadenia. Mačky si takto značkujú svoje teritórium. Uvoľňujú feromóny a dávajú tak okoliu vedieť, že tu sú.

Často vznikajú problémy v spolunažívaní viacerých mačiek. Nakombinovať dvojice, trojice či viacpočetné skupiny tak, aby si mačičky vzájomne vyhovovali, je nesmierne ťažké. Mačka je od prírody samotár a ak aj žije v skupinke či kolónii, partnerov do nej si vyberá. U nás, chovateľov, sa žiaľ často musí zmieriť s tým, čo jej prinesieme.

 

Harmonizácia prostredia

Bohužiaľ, aj keď by sme veľakrát isto chceli, nie sme schopní našej mačičke zabezpečiť absolútnu pohodu bez stresových vplyvov. Musíme žiť svoje životy a často nevieme niektoré veci a situácie ovplyvniť. Našťastie existujú spôsoby ako mačičke pomôcť a to či v rámci podpornej liečby alebo prevencie.

Určite ste si ako milovníci mačiek všimli, že je u nich typické obtieranie tváre o predmety, nábytok či ľudí. Je to bežný spôsob, akým mačka prejavuje svoju náklonnosť, či akým si značkuje prostredie doma, v byte, i na záhrade. Určite mnohí poznajú aj škriabanie podlahy (nie pazúrikmi, ale len labkami). Na dotknutých miestach zanechávajú mačky svoje pachové stopy – feromóny. Tie majú upokojujúci charakter a dávajú mačke pocit istoty, pokoja a harmónie. To znamená, že ak mačka ide okolo takého miesta, je jej už známe a má pre ňu “pozitívnu vôňu” – vzbudzuje u nej pocit domova. Feromóny sú však vysoko prchavé a tak sa obtieranie neustále opakuje.

Takto zharmonizovať prostredie našej mačičky môžete aj sami prostredníctvom difuzéra Feliway, ktorý dokonale imituje účinok prirodzených feromónov zodpovedných za emocionálnu stabilitu a priestorovú orientáciu. Týmto účinkom zabraňuje značkovaniu močom, poškodzovaniu nábytku, napätiu medzi mačkami v početných skupinách, ….

Robino a Bellinka láskaV prípade, že cestujete k veterinárovi alebo aj na dlhšie vzdialenosti, môže byť pre vás dobrým pomocníkom aj lokálne aplikovateľný sprej. Streknite 2-3 razy na steny prepravky a vaša mačka sa bude vďaka imitácií feromónov cítiť bezpečne.

Spokojnosť našej mačky nič nenahradí , pretože ak je nespokojná ona, skôr či neskôr sa to prejaví a budeme nespokojní aj my a to z nej a jej problémového správania. Vždy ľahšia a dostupnejšia prevencia ako následné riešenie problémov.

 

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 01/2015, XV. ročník

 

Podobné články:

Feliway – umelé mačacie feromóny

Mačacie feromóny

Zmena vzťahov v mačacej rodine vplyvom stresových faktorov

Sťahovanie ako stresová a záťažová situácia pre mačky

Predstavujeme: Zylkéne – produkt určený pre zvládanie a prevenciu stresu psov a mačiek

Psychogénna alopécia – kompulzívne správanie domácich mačiek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..