Mačičky sú veľmi čistotné stvorenia, ktoré za normálnych okolnosti dbajú o svoj vzhľad. Až 30 % času svojho života venujú starostlivosti o svoj kožúšok. Neustále sa olizujú, čistia a umývajú, aby boli uhladené a bez zápachu. Majú to tak proste dané od matky prírody.

Niekedy je ale problém, ak chcete mačičke v jej práci pomôcť a vyčesať ju nejakou kefou. Mnohé sa proste odmietajú podrobiť kozmetickým úpravám a sú nervózne, agresívne či útočia. Hold, nie každá mačka má rada ak jej niekto cudzí spravuje kožúšok. 🙂

Naopak sa ale nájdu aj pravé micky parádnice, ktoré okrem svojho jazýčka nepohŕdnu pri úprave kožúška ani kefou. A čo viac, sú absolútne samostatné a samé sa obstarajú ako potrebujú.

Neveríte?

A ako zvládajú úpravy zovňajšku vaše micinky?

7 Comments

 1. Jeeeeeeej to je zlate!
  Inak Kajo, ako ty presviedcas svoje micky, aby sa nechali vycesat? nas Muro vydrzi asi tak minutu a dost. Pritom ma dlhu srst, ktora sa mu zamotava a plzne, aj bezoary sa mu tvoria (teraz sme boli u veta). Lenze on sa skratka cesat nenecha.
  Co odporucas?

  Veve
  1. Ahoj,

   mačky, ktoré mám od mačiatkovského veku ( Kollby a Robin) boli odmala zvyknuté, že raz za týždeň sa musia vyčesať. Je to o výchove – zvyku. Kollby protestoval len pri furminátore, ale svojou kefou sa nechal bez problémov.
   Mačky, ktoré ku mne prišli staršie ( Bella a Lola) si zvykli na rutinu vyčesávania tiež. Pravidelným opakovaním, dodržiavaním rituálu. Bella ako jediná vyčesávanie miluje a Lola ho trpí.
   Aimme – maine coon – je samostatná kategória. Vyčesávanie jej nevadí, má to aj rada. Problematická je však oblasť bruška. Tam to robím nasilu. Jednou rukou je držím za kožu v záhlaví, aby bola paralyzovaná a druhou je pekne vyčešem, aby nemala „dredy“. Celkovo ma nepustí k brušku, len veľmi ojedinele sa tam nechá pohladkať.

   Základom je výchova, trpezlivosť, pravidelné opakovanie, nájdenie vhodnej kefy a rolu hrá i povaha mačky. Niektoré to zvládajú výborne, iné to strpia a u niektorých žiaľ to treba nasilu. Motiváciou môže byť maškrta za dobrý výkon – ja osobne ale svoje mačky odmenami nevychovávam, mám k tomu odpor. 🙂

   1. U nás je kozmetický deň nedeľa a to si už zvykli, že jedna po druhej ide na úpravu srsti, čistenie uší, strihanie pazúrikov a Aimme púdrovanie , …a podobne. Pravidelným opakovaním v tom istom termíne si proste mačky zvyknú a prestanú bojovať, lebo tak či onak k tejto očiste dôjde. 🙂 Nemajú kam utiecť ani sa schovať, ja si ich nájdem. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..