Šelmu pôvodom z púštnych oblasti sme si vzali domov a raz za nejaký čas /v závislosti na plemene, zdravotnom stave a potrebe/ ju okúpeme. Zvykli sme si na to my a tak nejak i ona. Niektoré /turecká van/ to priamo zbožňujú a vodu potrebujú k šťastnému životu, iné / bezsrsté plemená ako sfynx/ to zase potrebujú zo zdravotného hľadiska. Kúpanie je teda súčasťou mačacieho života. Samozrejme nie každej mačičky, pretože to nie je potrebné a v bežnej starostlivosti o zdravú mačičku sa to nevyžaduje. (výnimkou sú špeciálne plemená, výstavné mačičky a zdravotné dôvody či nečistota, ktorú mačička sama nezvláda/. To by sme ale nikdy robiť nemali, je STRIHANIE!

Mačací kožúšok je síce možné okúpať, mechanicky očistiť, ale nikdy by sme ho nemali strihať, pokiaľ si to nevyžaduje zdravotný stav a už vôbec nie farbiť. Takéto designérske pokusy o vylepšenie toho, čo vytvorila matka príroda považuje za zohavenie, poníženie a trápenie mačiek. Narušuje to ich psychickú pohodu a to zásadným spôsobom a tiež schopnosť termoregulácie. Má ochrannú funkciu a bráni porušeniu kože a to ako mechanicky tak i vplyvom slnečného žiarenia či tepla/chladu.

Takýto zásah do života mačičky považujem za týranie a je absolútne nevhodný. Nerozumiem tomu, prečo majú ľudia tieto tendencie a už vôbec nie, prečo sa tým ešte chvália na internete. Absolútne scestné mi príde potom tieto zohavené zvieratká ešte predvádzať na rôznych súťažiach a podobne.

Vyzerá táto mačička šťastne?

Ani vlastná sestra ho nespoznáva. Doma vzniká stres a napätie a to môže mať ďalšie dôsledky. A prečo? Lebo človek sa rozhodol!

Smutné, čoho všetkého je človek voči bezbrannému zvieratku schopný!

 

 

Podobné príspevky:

Ako vyzerá módne zohavenie mačiek a psov v salóne pre zvieratká

OTÁZKY & ODPOVEDE: Môže sa mačka strihať?

Kúpať či nekúpať, to je otázka?!

Veľkonočné kúpanie BLRA – nová tradícia započala

Pomôcky na úpravu srsti mačiek

Ako prebieha moja starostlivosť o mačky II

Mačka v kozmetickom salóne – starostlivosť o jej kožúšok

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..