Mainská mývalia mačka /MCO/ je jedným z mála prírodných plemien, ktoré vzniklo prirodzene, teda pod dohľadom matky prírody, bez zásadných zmien a zásahov človeka. Ide o veľké a mohutné plemeno s dlhou a huňatou srsťou. Pre svoju telesnú konštitúciu často dostáva prívlastok gigant či obor. Je to naozaj veľké plemeno a prejavuje sa to najmä u jeho mužských predstaviteľov. Práve preto je veľmi populárne, zvlášť u milovníkov psov, ku ktorým je vhodným partnerom a to nielen telesnou stavbou, ale aj povahou.

Mainské mačky sú veľmi dobre trénovateľné, dajú sa pekne cvičiť a vedia akceptovať viacero povelov. Nie nadarmo sa o nich hovorí, že  majú „psiu povahu“. Ak ste psíčkar a túžite aj po mačičke, ale nie ste úplne fanúšik jej osobitej povahy, tak MCO je pre vás vhodná voľba. Samozrejme mainka vždy bola, je a bude mačička, ale niektoré jej črty /tréning, aport, blízkosť človeka, poslušnosť / pripomínajú práve psiu povahu.

 

Sú zvyknuté na drsné prírodné podmienky, z ktorých pochádzajú. Preto majú ten ohromný kožuch, ktorý opticky zväčšuje ich už aj tak veľkú telesnú schránku. Ak ho namočíte,vyzerajú ako zmoknuté kura a efekt gigantickej mačky je zrazu preč. 🙂

 

papierová krabica na topánky - hračka pre mačky

 

MCO milujú voľný priestor, ocenia pravidelný pohyb a čerstvý vzduch. Ak ich máte v byte, bude potrebné im vytvoriť tie správne podmienky – tzv podnetné prostredie. Nezabudnite však ani na vysoké mačacie stĺpiky a škrabadlá. Mainka bude určite tá, ktorá bude sedieť na samom vrchole a sledovať odtiaľ dianie okolo. Poprípade si to zvolí za svoje miesto nerušeného odpočinku.

 

Ak máte balkón, určite ho zabezpečte, aby bol pre ňu bezpečný a mohla tam tráviť voľné chvíle. Môže tam pozorovať napríklad holuby.

 

Povahovo sú to mačičky naozaj veľmi pokojné a mierumilovné. Keď prišla Aimme, BLR sa na ňu vrhlo, ako na votrelca. Ak by chcela, mohla z nich urobiť pár pohybmi rešeto, alebo 10 malých mačiatok :), ale ona len počkala, kým sa upokoja a zistia sami, že nič im nehrozí. MCO veľmi dobre prijímajú iné mačky i ostatné živočíšne druhy, najmä psíkov. Vhodné sú aj k deťom.
Mainské mačky sú pôvodom zo Severnej Ameriky, štátu Maine /prvá časť ich mena/. Kedysi sa tradovalo, že za vznik tohto skutočne veľkého mačacieho plemena môže skríženie mačky a medvedíka čistotného (v ang. racoon, takže preto ten názov), čo samozrejme nie je geneticky možné. Druhá a omnoho pravdepodobnejšia verzia ale je, že mačky vznikli krížením s mačkami námorníka Thomasa Coona okolo roku 1860. Ten totiž prevážal na svojej lodi dlhosrsté mačky z Európy. Vtedy bolo bežné, že námorníci mali na lodiach viacero mačiek. Tie sa im starali o likvidáciu škodcov v podobe hlodavcov požierajúcich zásoby jedla, hlavne obilia.
Pri svojich zastávkach v Severnej Amerike – v oblasti dnešného Maine, tak došlo k prirodzenému kríženiu s miestnymi mačkami, ktoré dali dnešným mainkám genetický základ. V drsnom klimatickom podnebí lesnatej a chladnej krajiny sa tak vyvinuli zdravé, odolné mačky schopné odolávať nepriazni počasia a tuhej zime. Mainské mývalie mačky sú od roku 1986 hrdými národnými mačkami štátu Maine a celosvetovo patria medzi najobľúbenejšie plemená vôbec, čo platí aj o našich zemepisných šírkach. Mojou osobnou srdcovkou sa stali pred pár rokmi a vytlačili tak mačičky siamské, ktorá som od detstva obdivoval. 🙂

profil
Aimme na záchode

POVAHA
MCO  sú veľké a mohutne stavané mačky  a svojou telesnou stavbou vzbudzujú určite nemalý rešpekt. Je to ale len výzor. Vskutočnosti ide naozaj o pokojné a priateľské plemeno. Sú veľmi živé, hravé, zaujímajú sa o svoje okolie a neradi sú samé. Preto dbajte na dostatočnú pozornosť alebo si obstarajte iného zvieracieho kamaráta či rovno dve mačičky. Sú veľmi múdre a rýchlo sa učia. Milujú prechádzky a určite by ocenili výbeh von do záhrady alebo aspoň na zabezpečený balkón. Rady budú sprevádzať svojho človeka aj na vychádzkach von na vôdzke s obojkom či postroji. So svojím človek by šli aj na kraj sveta. 🙂
TELESNÁ STAVBA
Mainské mývalie mačky patri medzi veľké plemená mačiek. Ich váha sa pohybuje od 4,5 – 9 kg (niektoré jedince i viac, najmä samce).  Majú pevné a svalnaté telo, dlhé nohy a aj chvost. Ten je huňatý a pripomína prachovku. Majú stredne veľkú hlavu, so silnou bradou a z profilu by mala dávať pravý uhol.  Uši sú dlhé, široké a na konci špicaté so štetinkami /podobné má rys a sú veľmi žiadané/. Oči sú veľké a oválne. Ich farba môže byť zlatá, zelená, modrá a stáva sa, že každé ma iné sfarbenie /najčastejšie u bielych mačiek/.
Ich srsť je dlhá, hustá a na dotyk jemná a hladká. Dominantou je dlhý a hustý chvost. Na hlave a ramenách je srsť kratšia, v okolí hlavy zase dlhšia. Aj napriek hustote a dĺžke však nevyžaduje  zvýšenú starostlivosť, ako tomu je u iných dlhosrstých mačiek.

STAROSTLIVOSŤ
Z hľadiska starostlivosti nie sú na toto plemeno kladené vyššie nároky, ako na iné plemenné mačky či mačky domáce. Je to prírodné plemeno a tak je v mnohých ohľadoch sebestačné a nevyžaduje zvýšenú opateru. Pri dobrej starostlivosti, kvalitnej a plnohodnotnej strave, dostatočnej pozornosti,  by nemali nastať žiadne problémy. Srsť sa odporúča vyčesávať a upravovať aspoň raz za týždeň, no aj to je individuálne. Pri výstavných mačkách je samozrejme náročnosť starostlivosti o vzhľad na omnoho vyššej úrovni, ale to platí všeobecne pre každú výstavnú mačku, nie len pre MCO.
Mačkám by sme mali venovať nielen dostatok času na hru, ale zabezpečiť im aj dostatočný priestor a podnetné prostredie u nás doma či vo výbehu. Nie je nič horšie ako pár znudených labiek v zavretých v byte.
ZDRAVIE
Aj keď ide o prírodné plemeno, je náchylné na viaceré ochorenia. Ak však kúpite mačiatko z renomovanej chovateľskej stanice, nemalo by sa stať, že sa niektoré z geneticky predisponovaných ochorení prejaví. Takéto jedince nie sú vhodné na chov a teda by sa nemali ďalej podieľať na reprodukcii. Ochorenia, ktoré sa vyskytujú a sú spájané s týmto plemenom sú chronické ochorenia obličiek, srdcové choroby a problémy s kĺbmi.
V USA si chovatelia svoje mačence pravidelné testujú a dokonca vedú aj register. V našich podmienkach to zatiaľ nie je úplne bežné a preto by vám mali stačiť referencie chovateľskej stanice a kompletné vstupné vyšetrenie mačaťa u veterinára. Samozrejmosťou by mali byť preventívne prehliadky.

Aimme Maine Bear, CZ
FARBA SRSTI
Vďaka svojmu pôvodu a kríženiu s domácimi mačkami sa mainské mačky vyskytujú vo všetkých prírodných farbách.
Uznané sú jednofarebné ( čierna, modrá, krémová, červená, biela), korytnačinové a dymové či tieňované (všetky základné farby okrem bielej). Všetky farebné variácie sa môžu vyskytovať s kresbou mramorovanou, bodkovanou či tigrovanou. Nepovolené farby sú: lilavá, škoricová, čokoládová, plavá a tiež nie sú povolené odznaky.

Zdroj pre info typológie plemena: Iva Zoulová, Něžní obři z Ameriky III, Mainská mývalí kočka /Maine Coon/, Třetí upravené vydání, 2015, ISBN: 978-80-260-7731-2

/práve v predaji 🙂 recenziu druhého vydania nájdete za odkazom tu /

Učarovali MCO mačičky aj Vám?

Levica Aimme

Podobné príspevky:

PROFIL: Aimme

Recenzia knihy: Něžní obři z Ameriky III od Ivy Zoulové

Recenzia knihy: Něžní obři z Ameriky od Ivany Andržovej

16 Mainských mývalých mačiek pri ktorých, by obyčajná mačka vyzerala ako veľmi malá

Savannah – najdrahšia a najväčšia domáca mačka sveta

4 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..