Keď som začal s chovom mačiek pred 8 rokmi, myslel som si, že si prečítam základné príručky a bude to vybavené. Práve ale tu sa ukázalo ako veľmi pravdivé je tvrdenie: „čím viac viem, tým zisťujem, že nič neviem“.
Začínal som ako väčšina chovateľov klasickými krmivami z hypermarketu. Vtedy som ani príliš peniažkov nemal a tak som pozeral hlavne na cenu a bohužiaľ reklamu. Môj prvý kocúrik Kollby slúžil ako testovací panáčik, ktorý prešiel všemožnými krmivami dostupnými na slovenskom trhu.

Ako ale plynuli roky, zvyšovala sa aj úroveň vedomostí a postupne som začal prechádzať z jednej značky krmív na inú, vždy vyššiu radu. Čím som viac vedel, tým lepšiu starostlivosť som mačkám chcel poskytnúť. Ich počet sa doma zvyšoval a tak vzorec cena verzus kvalita bol stále aktuálny.

 photo Loliacutekmaacuteprestaacutevkuvpapaniacuteslepa10D0iacutech17E0aluacutedkov_zpse28a2005.jpg

Dnes je situácia taká, že moje mačky dostávajú bezobilninové krmivá – suché granule, surové mäsko, vnútornosti, jogurt, tvaroch, syr a vajcia. Zo zelenej stravy majú pravidelný a nepretržitý prísun trávy.

RAW FEED

Ak ste lační po informáciách a chcete pre svoje mačky len to najlepšie, logicky sa dostanete k bodu, keď sa začnete zaujímať aj o možnosti stravovania mačiek prirodzenou surovou stravou. Tento spôsob stravovania sa nazýva RAW FEED a má dve základné kategórie.

BARF (Biologically Appropriate Raw Food or Bones And Raw Food)

Tento spôsob výživy je založený na podávaní 60-80% kostí a mäsa (50% tvorí surové mäso, vnútornosti) a 20-40% tvorí ovocie, zelenina, vajcia,….

Prey model

Tento model je založený na používaní prirodzených zdrojov výživy mačky – čiže sa podáva celá korisť – hlodavce, ryby, hydina. 80% je teda mäso, 10% kosti a 10% vnútornosti. Počas tejto striktnej diéty sa nepodávajú ani suplementy.

Raw feed vychádza z poznatku, že mačka je dravec, šelma a mäsožravec. Nie je fyziologicky prispôsobená vyživovať sa inak ako surovou stravou a to mäsom, vnútornosťami a kosťami. To sú tri základné piliere jej prirodzenej výživy v prírode. Až po strete s človek sa začala upravovať forma jej výživy. Mačky sme si zdomácnili a vychovali, čím sme zasiahli aj do ich stravovania. Namiesto myší sme im ponúkli granule, konzervy, kapsičky, paštéty a najrôznejšie suplementy.

V dnešnom období je čoraz viac badať opačný prístup a to návrat k tomu čo je prirodzené. Vidieť to aj vo výžive domácich zvierat. Kedysi som o RAW FEED vôbec nepočul a dnes sú toho plné médiá, časopisy, knihy,……

Ako najlepší zdroj informácií považujem zatiaľ web catinfo.org doktorky Lisy A. Pierson. Tak prepracovanú podrobnú a obsiahlu stránku som ešte asi ani nevidel. Práve ona napríklad radí prejsť zo suchej stravy na mokrú a následne na surovú nevarenú stravu z mäsa v rámci prirodzenej výživy mačiek. Postupne čítam jej články a snažím sa to aplikovať i na moje mačky. Zároveň aj vidím mnohé chyby, čo som urobil či robím.

Informácií je ale dostupných omnoho viac. Je možné, že o mesiac zistím, že informácie od Lisy nie sú to „pravé orechové“ a prejdem na poznatky niekoho iného, ktoré budú viac v súlade s tým, čomu verím. Rovnako je dôležité spomenúť, že ako nájdete argumenty „za“, nájdete aj množstvo „proti“. Rozhodnutie, čo si z toho vyberiete a akým smerom sa vydáte, je už len na každom z vás.

BLRA a výživa surovým mäsom a vnútornosťami

Ja som sa s výživou mačiek dostal do bodu, kde ďalším krokom smerom k zlepšeniu ich výživy je práve už len návrat k ich prirodzenej surovej strave. Postupne študujem dostupnú literatúru o ich výžive surovým mäsom, vnútornosťami a kosťami.
V rámci začiatkov som nahradil „mokrú stravu“ komerčne dostupnú za surové mäso a vnútornosti. Suchú stravu používam podľa môjho názoru najvhodnejšiu aká sa dá zohnať a to bezobilninové granule ako Applaws, Orijen (hoc obsahuje kukuricu) či First Mate. Prekladám to ale diétou Royal Canin proti zubnému plaku.

 photo P2240051copy_zps5e4e7ca6.jpg

Na začiatok som postupne zvyšoval podiel surového mäska u mojich mačiek. Dostal som sa do bodu, keď surové mäso konzumovali 5-7 krát do týždňa, vždy na večeru. Bohužiaľ, nie u každej mačky to vzbudilo záujem.
Bella stále odmieta jesť iné ako rybacie či kuracie mäsko. Vnútornosti obchádza oblúkom, hoc dvakrát bola schopná zjesť kuracie srdiečka.
Robin bol všežravec, čo sa mäsa týka, nepohŕdol ani vnútornosťami, ale pred pár mesiacmi ho mäso prestalo zaujímať úplne a už sa ho ani nedotkne. Príde k miske, ovonia čo tam je a odíde. Jedine Aimme a Lola sú skutočnými mäsožravcami, ktorí zjedia naozaj všetko surové, čo im ponúknem. Urobil som teda krok späť a surové mäso a vnútornosti podávam každý druhý deň na večeru. Žiaľ žiadne zmena, hoc nedávno Robin konzumoval pečienku.

 photo P2240059copy_zpse5946e7b.jpg

S týmto „odporom“ k prirodzenej strave sa budem musieť nejako popasovať a zároveň ma čaká ešte dlhé odborné štúdium tejto problematiky.
Záverom prikladám pre ukážku tabuľku, aké druhy mäsa, v akom množstve a období som podával mojim mačkám. Zároveň tam máte aj ceny a miesto nákupu. Ešte stále som sa nenaučil chodiť do mäsiarstva, ale plánujem to. 🙂
Nie je tam úplne všetko za to určené obdobie, ale takých 90% určite.

 photo 01_zps06abdf60.png
 photo 02_zpsbf51bb90.png
 photo 03_zpsd056f290.png
 photo 04_zps630602a0.jpg

Musím sa priznať, že nákup surového mäsa a vnútorností ide do peňazí, hoc určite menej ako „mokrá strava“ komerčne dostupná. Neviem si predstaviť, koľko musí stáť výživa mačiek iba spôsobom Raw Feed.
všetko sa možno raz dozviem a potom sa o to podelím.
Mimochodom som si uvedomil, že paradoxne sa ako výlučný a striktný vegetarián zaoberám mäsom až príliš. To ta láska k mačkám 🙂

Článok bol v upravenej forme uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka ISSN: 1335-7778 číslo 3/2014, XIV. ročník

Podobné príspevky:

Mäso a vnútornosti vo výžive mačiek

Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška

Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky II ?

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

Porovnanie spotreby obilných a bezobilných krmív mojimi mačkami

18 Comments

 1. My stravovanie nechávame skoro úplne na mačkách samotných. Moji kocúri žijú na chalupe. Neustále majú k dispozícii granule pre sterilizované mačky a kocky z konzervy. Navyše asi tak 4 krát týždenne dostanú porciu surového mäsa. Trávy majú plný sad. Ale mladší Artuš od skorej mladosti sa ide zblázniť za surovými čerstvými uhorkami. Tak mu dávame a v zime kupujeme. No a pretože žijú na chalupe, občas si to prilepšia sami myšami. Prekvapujúco aj keď majú permanentne mysky stále plné, zjedia tak – normálne. Kolega, ktorý mačky kŕmi ráno a večer má problémy s ich hroznou pažravosťou a ak odloží neopatrne napríklad kura alebo nezamkne granule, prežerú sa mu do prasknutia a hrozne mu priberajú. Našim to nehrozí.

  Luborko
  1. Jasné že mačka vonkajšia sa o svoj jedálniček postará sama a prirodzenou cestou a preto nebude natoľko odkázaná na príjem komerčnej stravy od človeka. Doma je ale situácia iná. Bytovka má menej pohybu, menej podnetov a často sa sústreďuje hlavne na jedlo, lebo to je vrcholom jej života a dňa. Ak zabezpečíte mačke doma podnetné prostredie, ktoré ju bude motivovať k aktivite a vy sami sa budete mačičke rovnako venovať v rámci cielenej interakcie, nie je ani u bytovky problém s prežieraním či obezitou. Otázkou je aj samozrejme druh krmiva a jeho obsah.

 2. Ja by som ešte doplnila ceny u nás, všetko za kg:
  Kura celé (Tesco) cca 2,10 € v akcii
  Kuracie štvrte (Tesco) cca 2,50 €

  V mäsiarni, kam chodíme, sú kuracie štvrte za 1,89 €, hov. oblička za 0,80 e, hov. srdce 2,50 €, hov. slezina 0,60 €, brav. srdce 2 €, brav. pečeň 1 €, brav. oblička 0,60 €, vždy tam idem s tým dôchodcovským vozíkom za zoberiem tak 20 kg.

 3. Stotožňujem sa s názorom, že mačka žijúca aj vonku, si svoju stravu reguluje sama a má iné záujmy ako celý deň žrať. Je to úplne iné ako keď sme bývali v byte. Naše mačky majú neustále plné misky kvalitných granulí a dostávajú aj mokrú stravu aj varené mäsko, občas aj surové, milujú hlavne kuracie, ale vôbec nemajú tendenciu sa prežierať, lebo jednoducho majú plné labky túlačiek a lovu myší či bohužiaľ aj vtáčikov, ktorými si občas spestria jedálniček, spomeniem aj kopu hmyzu v lete ako kobylky, muchy, motýle, jašteričky. Od nás ešte dostanú syr, jogurty, kyslú smotanu, občas bezlaktózové mlieko a sú krásne a zdravé. Čo zožerú aj vybehajú a pri počte 5 svojich mačiek, 4 bezprízorných čo mi chodia na okno a častokrát najdúchov na adopciu ani nemôžem riešiť, čo ešte kvalitnejšie by som im ponúkla, lebo by som zarábala iba na mačacie žrádlo.Snažím sa hľadať zlatú strednú cestu, ktorá mi umožňuje pomôcť čo najväčšiemu počtu mačičiek z ulice, aby nemali hladné brušká a dokázali slušne prežiť.

 4. Skúste miesto masa tesco, billa lidl ja mam syna autistu ktorý je dost senzitívny na kvalitu potravín a on mi nikdy neje maso z tesca ani billy. Podla mna to maso tam je odpad v lidli vidim že vźdy maju len par kusov napr hovedzieho masa a objednávaju tak max na 2 dni.. Rovnako vajička mi syn zje jedine ovogal z lidlu dokonca ani bio vajička mu tak nechutia… Takže u nás lidl vedie čo sa týka masa, vajec aj zeleniny

  Gothic2828
 5. V súvislosti s vyberavosťou niektorých mačiek, Vám chcem napísať moju skúsenosť. Mám 3 mačky a jedna z nich je strašná fajnovka. Zo surového mäsa zje len jemné kuracie rezne a pozor – len na drobno nakrájané a málokedy aj žalúdky kuracie, tiež musia byť ale najemno nakrájané, ak nie je tak, ostane len sedieť a žiadostivo kukať na mňa, či jej dám aj to, čo má ona rada.. a keď sa tak nestane, tak jednoducho odíde 😀 ale keďže platí moja mačka – môj pán, tak som sa snažila niečo vymyslieť, nejak ju „oklamať“.
  Skúsila som jej neobľúbený druh mäsa aromatizovať podrvenými granulami. Napr. kuraciu pečienku… pečienku som jej nakrájala a posypala troškou podrvených glanúl, premiešala a stalo sa očakávané :), zhltla to aj s navijákom a ešte si aj vypýtala dupľu 😀

  Granulky má od Caninu, tie má rada.. a v kombinácii s mokrým mäskom sa to stalo neodolateľným.

  Odvtedy jej tak jemne dochucujem surové a papá pekne aj to, čo predtým odmietala..

  Lucia
 6. Zdravim Vas, aj ked je toto starsia tema, chcem sa poradit ohladne suroveho masa a vnutornosti. Nasa macka (1,4 roka) ma po podani suroveho masa (hovadzie srdce, kuracie prsia, morcacie prsia hnacku. Ked som jej davala surove masko este ako maciatku do 1 roka, ziadne problemy nemala, masko dostavala cca 3-4x do tyzdna. Teraz aj ked mame vacsiu prestavku od masa, vzdy hnackuje :-((.
  Maso je samozrejme vzdy predmrazene minimalne 3-4 dni a podavane v izbovej teplote. Granule jej chutia, (Acana), kapsicky ani konzervy moc nie, vylize stavu a zvysok necha tak :-((. Jedine co jej chuti je tuniak Applaws ale len vo verzii Kitten. Ach jo, nechcem aby jedla len granule :-/

  Kreola
  1. Dobrý deň,
   ak hnačkuje, tak sa nič nedá robiť, asi jej telíčko nezvláda ten nápor na spracovanie. Sú aj iné druhy mäsa a vnútorností, môžete vyskúšať, ale zjavne to lepšie asi nebude. Ak nechcete používať len granule, sú aj iné, „mokré“ možnosti: pasty, krémy, konzervy, kapsičky, …
   Dospelej mačičke by som granule pre mača nedával a kastrovanej už vôbec nie.

 7. Kajo, dakujem, asi som to zle napisala.
  Granule pre maciatka nepapa, ma znacku Acana pre dospele macky. Ide mi prave o to, ze nechce ziadne tasticky, ani konzervy, ani kremy – jedinu konzervu ktoru je ochotna zjest je tuniak kitten od applaws – ten jej davam tak 1x tyzdenne.
  Kazdu inu konzervu ci tasticku (kupujem len kvalitne znacky), len olize stavu a vsetko tuhe necha tam :-(. Uz neviem ake jej kupit, aby jej zachutila aj mokra strava, nie len granulky.

  Preto som chcela aby mala ku granuliam aj surove maso, ktore krasne papala do 1 roka. Velmi jej chutilo kuracie, morka, hovadzie srdce aj divina. Kuracie srdcia, pecienku ani zaludky nechce jest, to odmieta.
  Aj teraz v dospelosti jej surove masko velmi chuti, len co z toho, ked zacali hnacky :-((. Nuz co, skusim mozno opat po polroku dat aspon hovadzinu, ze co to spravi.
  Ak mate tip na nejake konzervy alebo tasticky, ktore extra chutia aj vyberavym mackam ako je ta nasa, budem rada :-).

  Kreola
  1. Ja by som mačke, ak je zdravá, čulá, bezproblémová, dával to, čo má rada a neexperimentoval ani so značkami, ani s druhmi krmív, či ich formou. Hnačkuje a je vyberavá, takže by som skutočne ostal pritom, čo žerie a basta. Ak je to kvalitné a plnohodnotné, nemusíte sa ničoho báť. Ja takéto mačky doma nemám, zožerú čo im dám a žiadne prejavy ako hnačky sa tiež nekonajú. Takže im striedam druhy mäsa i granúl. Viem, že to „zvládnu“ :).
   Čo sa týka mokrej stravy, začínam strácať prehľad, pretože ju nekupujem, nezaujímam sa. Investujem priamo do mäsa a vnútorností. Ak nestíham, či robím tortu, skočím do DM po konzervy Dein Bestes za 13 Kč – vzhľadom na obsah a cenu ich považujem za kvalitné.
   Ak sa pozriete na moje hodnotenie výberu granúl, určite podľa toho môžete postupovať i u mokrej stravy, ale lepšie je mäso a vnútornosti.

   1. Ano mate pravdu ze maso a vnutornosti su najlepsie. Skoda ze jej nesedia.
    Tak budem davat len granule a obcas tuniaka applaws. Dufam, ze to bude pre nu postacujuce. A dakujem za rady :-).

    Kreola
    1. Ak kŕmite plnohodnotným krmivom, čo Applaws je, nie je žiadny problém. Je pekné, že chcete, aby mačka jedla i mäso a vnútornosti, ale ak ich jej telo takýmto spôsobom „odmieta“, tak čo s ňou, že áno?:)

     1. No ved to. Krmim granulami Acana,
      http://www.zoohit.sk/esearch.htm#q%3DAcana%26cats%3D2Ma%25C4%258Dky%253EGranuly%2520pre%2520ma%25C4%258Dky%26catl%3D2Ma%25C4%258Dky%253EGranuly%2520pre%2520ma%25C4%258Dky%26p%3D1%26ci%3DCategory_facet%253D1%253A2Ma%25C4%258Dky%253EGranuly%2520pre%2520ma%25C4%258Dky

      co po dlhom vybere (Applaws granule neboli ok, plzla este viac ako obycajne, ani Purizon nebol pre nu OK), sa javia ako naozaj plnohodnotne a velmi kvalitne.

      Kreola

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..