Prosím, ak máte skúsenosť ako dospelú mačku naučiť na česanie, príp. ostrihať bez narkózy? Mám kocúrika z útulku, peržana a je samý dred a nechce sa dať česať ani za svet, stále to opatrne skúšam, ale uteká mi… budem vďačná za každú pomoc.
Iva

Zdravím Vás,

vyčesávanie mačiek býva veľký problém, zvlášť u dlhosrstých mačiek, kde sa tvoria pri nedostatočnej starostlivosti dredy, ktoré zakonzervujú nečistoty a mačke spôsobujú bolesti pri pohybe. Ich rozčesávanie/rozuzlenie je náročné a často i nemožné a jediným riešením následne býva uspanie zvieraťa a ostrihanie.

Predchádzať sa tomu dá tak, že už od mačiatka budete pravidelne micku privykať na manipuláciu s ňou a vyčesávanie. Zvlášť problematická býva oblasť bruška a medzi labkami. Naučiť sa to ale dá a ak budete dôslední, mača si na pravidelnú starostlivosť určite zvykne.

Komplikovanejší je prípad, ak sa k vám dostane zanedbaná mačička už v dospelom veku. Čím sú mačky staršie, tým horšie zvládajú a akceptujú manipuláciu. Ale ja tu sa dá pomôcť. Kocúr na vyčesávanie asi zvyknutý nebol a jeho poškodená srsť plná dredov je bolestivá. To všetko znásobuje jeho odpor k asistencii.

Dredy, ktoré už má treba za asistencie niekoho z rodinu odstrihnúť. Bohužiaľ tu iná možnosť naozaj nie je.
Následne treba kocúra privykať na manipuláciu. Výborný čas je ak je ospalý, pokojný a zrelaxovaný. Na začiatok by som nezačínal furminátorom ani kefou, ale použil by som rukavicu (masážnu, určenú na vyčesávanie). Tá by mohla byť najprijateľnejšou alternatívou. Vždy, keď bude mať potrebu skočíť vám do lona si ju natiahnete a pokúsite sa ho vyčesať. Budete ho chváliť a aj keď nie som zástancom odmien za niečo také, môžete mu následne ponúknuť nejakú maškrtu.
Keď sa bude brániť alebo odíde, nechajte ho. Ak to budete robiť nasilu, nepomôže to, skôr naopak, zvýši to jeho odpor. Za nejaký čas to môžete skúsiť znovu. Proces pravidelne opakujte, každý deň, niekoľko krát. Kocúr si zvykne. Po nejakom čase uvidíte podľa jeho reakcií , že je čas vymeniť rukavicu za klasickú kefu. Postup bude ale rovnaký, budete pomaly skúšať. V tretej fáze už môžete vyskúšať furminátor.
Verím, že ak budete dôsledná, trpezlivá a neustále opakovať v pravidelných cykloch vyčesávanie, kocúr si zvykne a bude to akceptovať.
Viac o starostlivosti o kožúšok aj s ukážkou rukavice, kefy a furminátora nájdete za odkazom tu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..