Dobrý deň,

prosím urýchlene o radu. Kocúrik polročný sa nám už 3x vycikal mimo záchod. Mysleli sme že začal značkovať a chceli sme ho dať vykastrovať ale narazila som na článok že kocúr značkuje vždy na zvislý povrch a nikdy na vodorovný a to je náš prípad. Urobil to 3 x približne tak raz za týždeň. Naozaj teda neznačkuje ale močí mimo záchod? Nie sme si vedomí žiadnych zmien v našej domácnosti ani zdravotných problémov kocúrika. Čo s tým? Je to veľmi nepríjemné.

Ďakujem pekne za vašu odpoveď.

MILI

Dobrý deň,

je či nie je kastrovaný?
Kam to robí?
Kedy?
Prichytíte ho?
Máte iné mačky, chodí von, je zdravý?

Kajo

Dobrý deň,

nie je kastrovaný, má pol roka, nemáme iné mačky. Spravil to na tri rôzne miesta, naposledy priamo pred nami pod písací stôl. V rozmedzí troch týždňov, tak raz za týždeň. Myslela som práve že ide o značkovanie, ale bola to slušná mláčka rovno pod seba. Predtým to spravil raz v chodbe a raz v špajzi. Inak je dosť divoký, skáče nám do nôh keď ho niekam nepustíme, už má uhryzol aj do líca keď som spala, asi sa rozhodol že mám vstať. Snažíme sa mu venovať, má hračky, aj my sa s ním hráme, ale akoby mal stále málo. Nad ránom dokáže aj hodinu mraučať, má k dispozícii veľkú kuchyňu aj chodbu, keď sme nechali na noc otvorené izby vôbec sme sa nevyspali, lebo nad ránom začal buntošiť, skákať po nás … Von chodí iba na balkón, zatiaľ pod dohľadom lebo nie je zabezpečený. Myslím že je zdravý, keby mal niečo s mechúrom tak by to asi robil častejšie, nie raz za týždeň. A vo svojom wc sa vymočí bez problémov, nemravčí. Neviem ako mám reagovať ani na hryzenie ani na to močenie keďže mačku nemožno trestať. Ďakujem pekne vopred za radu.

MILI

Dobrý deň,

kocúrik podľa mňa dospieva a bude značkovať. Ak močí mimo toalety a vyberá si miesta a čas aby ste to videli, niečo nie je v poriadku. Ukazuje vám to. To je jeho tlačová správa. osobne si myslím že je načase kastrácia a tam si môžete nechať spraviť aj odborné vyšetrenia moču a krvi. Pokiaľ toto nie je dospievaním, môže ísť o problémy s mechúrom, alebo psychiku. Viac sa môžete dočítať v článku tu.

Čo sa týka jeho správania tak to je myslím v poriadku. 🙂 Máte doma divokú šelmu v období dospievania takže má nekončiaci zdroj energie a potrebuje veľa podnetov k tomu, aby si ju vybila. Mačka je predátor a šelma a svoj deň trávi tým, že loví, stopuje, snorí, ňuchá, útočí a loví a podobne. U nás v byte toho veľa k lovu nie je a preto sa musíme o o zábavu postarať mi a to cez aktívny príjem potravy, prípravu podnetného prostredia , veľa spoločných hier a pozornosti. Ďalšou možnosťou je nová mačka – parťák.

čo sa týka jeho kúsania a divokosti, tak mačiatko robí len to, čo mu vy dovolíte, aby robilo. Musíte si sami presne stanoviť svoje hranice. Mnohí ľudia robia chybu, že práve simuláciou hry na lov s vlastnými rukami a nohami mačičku zabavia. To síce áno, ale mačiatko sa o pár mesiacov zmení v mačku a už nebude chápať prečo nemôže loviť vašu ruku či nohu. Na trhu je dnes nespočetne veľa hračiek, ktoré je možné pri hre použiť. Zároveň je v poriadku mačku upozorniť, ak vás zraní. Môžete zakričať, aby sa zľakla, odstrčiť ju, prestať sa hrať a nevšímať si ju, … Ak budete dôslední, ona pochopí, že toto nie je dovolené a prestane. Mačka chce s vami zdieľať všetko, ale vy musíte určiť kedy a ako. V tom vám môže pomôcť pár pravidiel z tohto článku.

Držím palce!

Kajo

Podobné príspevky:

Mačacie hygienické návyky

Feliway – umelé mačacie feromóny

Všetko dôležité o mačacej toalete

Príprava podnetného prostredia pre mačku

Vymedzenie základných pravidiel pre naše mačiatko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..