Dobrý deň Kajo,
ja mám obrovský problém práve s pazúrikmi mojich miciek, lebo môj muž jednoducho nechápe ich potrebu brúsenia pazúrikov a všade hľadá škrabance, ktoré by mi vyhodil na oči a príslušne okomentoval. Sťahujeme sa do domu, kde si dal urobiť drevené schody a sleduje ich doslova s lupou, či niečo nepribudlo.
Mám pocit, že by bol najradšej, keby som ich domu nepriniesla a nechala behať vonku.Zvykám ich na okolie, ale ani to nejde hneď, musia sa vedieť vrátiť, ale čo v zime ?
Nenechám ich mrznúť v mínus 20 °C !
Pazúriky strihám, ale aj tak sa im podarí čo to poškrabať. Ja to beriem tak, že všetko sa časom aj tak opotrebuje, ale môj muž to vidí inak. Už som z toho nešťastná, lebo neviem ako z tejto situácie von.

Zdenka

Zdravím,
to ma mrzí. Bohužiaľ mačičky škriabať budú. Otázkou je len kde. Doma im musíte poskytnúť dostatok alternatív – namiesto zariadenia domu a schodov. To znamená, všade kde sa pohybujú by mali mať svoje škrabacie stromy, dosky, škrabadlá, škrabacie podložky. V pet shopoch sa dnes predáva veľa prevedení, vyskúšajte čo ich zaujme. Tie im zatraktívnite catnipovým sprejom, alebo práškom zo sušených bylín.
(catnip = kocúrnik obyčajný -nepeta cataria)

Toto je najprirodzenejší spôsob, ako sa vysporiadať so škrabaním mačiek.

Ďalšia vec je, že ak vidíte že mačka škriabe na nevhodnom mieste zoberte vodnú pištoľ (detskú alebo na kvety) a postriekajte ju. Ak to budete robiť naozaj poctivo a pravidelne, mačka si odvykne.

Jedno z riešení je aj použiť doma odpudzovače mačiek. Poznám zo skúsenosti Katzen Fernhalte sprej (mechanický rozprašovač) od spoločnosti Gimpet. Stojí do 3 EUR. Jeho nevýhoda je, že odpudí mačku, ale len hneď po aplikácii, čiže nemá dlhodobý účinok.

Ak micám pravidelne striháte pazúriky, viac vám neporadím. Posledná možnosť je použiť mačacie návleky ako sa píše v článku – tzv softpaws. Tie sú už aj na SK – navlekynapazuriky.eu
Osobnú skúsenosť s nimi ale nemám.

No a čo sa týka prenosu mačiek von, tak v zime rozhodne potrebujú strechu nad hlavou a teplo. Tiež si treba uvedomiť, že vonkajšie mačky sa vzhľadom na riziká dožívajú menej. Hrozia bitky, infekčné ochorenia, strata, útek, zrazenie autom, vlakom, zlí ľudia, otravy, ….. Rovnako mačičky treba pravidelne sledovať, odčervovať, chrániť proti vonkajším parazitom. Všetky by mali byť kastrované/sterilizované, aby sa zabránilo bitkám, túlaniu a nechceným mačiatkam.

Držím palce!

3 Comments

  1. uprimnu sustrast k takemu manzelovi :(. viem, ze som hnusna, ale …. najradsej by som sa pridala k tym mackam v skriabani schodov, aby chlapa co najskor porazilo od jedu a bol pokoj! ako co to je za chlapa, co beha s lupou po dome a hlada spinky v domacnosti ?! je normalny ??? (nesplietol si funkcie, nemala by toto nahodou – ked uz – robit zenska?!) sorry, ze toto prekracuje moje hranice tolerantnosti …. ospravedlnujem sa …. 🙁

    Lisette

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..