Zdravím, máme tiež kocúra Ragdoll ,ktorého krmime2x dennegranulami Ryolal canin pre kastrované mačky + taurinové pasty ,avšak stále pýta ďalšie jedlo , ked má poloprázdnu misku mraučí jak najatý.Má približne 8ks -je obrovský a veterinár povedal že má nadváhu,čiže nechceme ho prekrmovať, Zhruba pred mesiacom začal okolo polnoci vyprávať mraučať ,meniť hlasy a trvá to 11/2hodiny.potom znova to isté ráno okolo 5tej a trvá to kým nás do nohy nepobudí.Bývame v byte ,máme záhradu ked ho tam vezmeme je nespokojný mraučí ,ked je v byte chce ujsť len čo otvoríme dvere. Kastrovaný bol do roka ,a moja otázka znie :Dá sa kastrácia urobiť zle?Neznačkuje síce ale vystrája ako besný a mesiac sme nevyspatí. Musím poznamenať že pracujeme do 6tej ,Dcera chodí zo školy domov okolo3tej .Čo by ste mi poradili.Hrať sa nechce od malička je utočný aj pohryzie pri hre.Ďakujem

Renáta

Dobrý deň,

nevidím nikde vek, ale to nevadí. Kocúrik je to asi mladý, takže mačiatko = dieťa. Návaly energie, behanie, skákanie a túžba po interakcii a hre – to k mladému veku patrí. Sú to normálne a zdravé prejavy. :) Takto by to malo byť s kastráciou, ale aj bez nej. Ak sa pýtate či sa kastrácia dá urobiť zle, áno dá, to ale s prejavmi mačiatka vo vašom prípad podľa mňa nesúvisí. Asi ste čakali, že sa upokojí a bude ležať na gauči, občas sa prejde, no to sa nestalo.

Mačiatko a zvlášť v byte potrebuje záujem a podnety. Ak mu ich neviete dať vy, tak iná mačka. Mačiatko má veľa energie a musí si ju vybiť a to robí hrou s človekom či iným zvieratkom. Hru by ste mali iniciovať vy, ideálne večer, aby sa vyčerpal a spal.
Denne aspoň 40 minút. Využívať máte rôzne hračky – myšky, loptičky, udičky, laser, interaktívne hračky. Veľa ich môžete vyrobiť aj doma.
Situáciu musíte vidieť z jeho pohľadu. Je to dieťa či pubertiak a je celý deň sám doma. Jediná zábava je pre neho jedlo čo mu dáte. To je celkom nuda, nie?
V prírode celý deň putoval za jedlom, lovil a snažil sa udržať si svoj revír. teraz robí čo? Žerie, chodí na toaletu a čaká na vás. Toto by nebavilo nikoho.

Mačka má zuby a pazúriky a tak ich používa, to je normálne vec. Otázkou je, či sa viete s mačkou správne hrať vy?!. Mačiatka sa medzi sebou hašteria a matka ich učí umenie lovu. Používajú zúbky a pazúriky, striehnu na seba navzájom a “lovia” sa. Pri správnej hre s mačkou sa to stať nemá, mačiatko dorastie a potom i hra môže byť nebezpečná, lebo bude mať viac sily.
Pri hre máte používať hračky a nie učiť ho, aby lovil vaše ruky a nohy, čo mnohí ľudia robia. Všetko je o výchove, trpezlivosti, rutine, jasných pravidlách a rešpekte. Ja mám 4 mačky, kúpem ich, čistím zuby, odčervujem, vyčesávam a ani jedna by si nedovolila ma škrabnúť či uhryznúť. Mačiatko potrebuje režim, pravidelnosť, dostatok záujmu a hier.

Čo sa týka obezity, tak to je buď prekŕmovaním, zlým krmivom či nedostatkom energie požierajúcej aktivity. U vás by som to tipoval na možnosť tri. Moja rada je nahradiť obilninové krmivá bezobilninovými , dodávať namiesto maškrtiek mäso a vnútornosti a mačky začať kŕmiť aktívne. K tomu pridružiť pravidelné hry a motiváciu k pohybu a upraví sa to.

Vaša mačka sa doma nudí, nemá dosť podnetov, priberá a jej radosť zo života je o jedle.
Jej život organizujete vy takže ak sa postupne pripravíte celá rodina na zmenu, prispôsobí sa jej a začne ho to aj baviť.
Držím palce!

S pozdravom a prianím úspešného dňa
Kajo
WildCats Svet mačiatok, mačiek a kocúrov
www.wildscats.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..