Vianoce sa nezadržateľne blížia a okrem iného nám behá po rozume, čím tak urobiť radosť aj naším milovaným chlpáčikom. Samozrejme im k absolútnemu šťastiu postačí aj vianočná dekorácia či samotný bohato zdobený stromček, s ktorým sa vedia pekne zabaviť celé hodiny. Ak ste ale aspoň trošku ako ja, určite plánujete aj niečo, čo je určené priamo pre mačky. A práve pre vás prinášam pár zaujímavých tipov.

Všetko sú to produkty, ktoré buď vlastním, čiže som ich odskúšal na mojich tigroch, alebo ma zaujali a plánujem im ich v budúcnosti zaobstarať. Práve z toho dôvodu budú nahodené vo forme odkazov na e-shopy, v ktorých som ich ja našiel. Samozrejme je vysoko pravdepodobné, že sa dajú zakúpiť aj inde. 🙂

V poslednom období ma fascinujú najmä hračky mechanické a interaktívne, pri ktorých sa rozvíjajú prirodzené mačacie inštinkty, nútia mačku k pohybu či hre a tak ich zabavia.
Jednou z nich je aj WEAZLE BALL. Ide o mechanickú guľu na ktorú je prichytená kožušinová „myš“ i keď v tomto prípade skôr menšia veverička. Guľa sa sama pohybuje po miestnosti a mačka ju môže loviť. WEAZLE BALL je vzhľadom na svoju veľkosť určená najmä veľkým mačkám a psíkom.

Pre menšie micky sa vyrába Turbinio – lopta s motorom. Tá funguje na tom istom princípe, len má pripevnenú menšiu myšku. Práve tú som zakúpil aj naším mickám. Veľmi ich baví ju naháňať alebo len tak pozorovať. Jej najväčšou nevýhodou je jej pomerne značná hlučnosť. Ak bývate v paneláku a nemáte koberce, asi si touto guľou nezískate priazeň susedov pod vami. Mačkinu ale určite 🙂

Ďalšou vychytávkou je Catch me mechanické mávatko. Je to v podstate klasické mávatko / udica, ktoré vám ale uľahčí prácu, pretože pracuje samo. Vy ho môžete zapnúť a vypnúť prostredníctvom ovládača. Opäť skvelý spôsob ako micku zabaviť. Nevýhoda je, že ak sa micka trošku viac posnaží, tak mávatko vytrhne a odíde s ním. V balení sú však dve a ak sa zničia nie je problém si dorobiť nové. Hračku doma mám a pierkové „mušky“ dorábam pravidelne. Hold nič nevydrží večne. Na druhú stranu na to tie hračky sú, aby sa opotrebúvali.

Lola pazúry mechanická guľa mechanické mávatko

Podobné, ale na mechanickom princípe, je aj toto mačacie kyvadlo.
Tic Toc Teaser sa zapáčil všetkým. Dostali ho predminulý rok (2012) k Vianociam.

Tic
Tac
Tic
Tac
Tic

Veľkej obľube sa u nás teší aj laserový snehuliačik FroliCat Bolt. Mnohí laserové hračky neodporúčajú, pretože môžu údajne zle vplývať na psychiku mačky, ktorá loví hmotne neexistujúce svetielko, no u nás patrí jednoznačne medzi top. Zabáva všetkých štyroch rovnako. Boltík je mechanický laser, ktorý zapnete a postavíte a on už prácu odvedie za vás. Môžete ho ale používať aj manuálne. Sklon laserového lúča si môžete tiež ľubovoľne nastaviť, takže laser môže behať po stenách i podlahe.

Podobný je aj ručný laser Catch the Light. Ten je praktický ak chcete byť vy zainteresovaní do hry. Nevýhoda je, že batérie dlho nevydržia.
http://youtu.be/Xqjbk9bpWGQ
U nás stačí len ako vyťahujem ukazovátko zo zásuvky a zvuk ten malej retiazky hneď priláka všetkých. Kollbýček bol prvý v rade a mňaučal, že sa chce naháňať! 🙂 Jednoducho ukážkový Pavlovov reflex.

Výborným cvičebným nástrojom loveckej techniky a motoriky paciek môže byť aj Syr s myšou a loptičkami . Loptičky sú skryté vo vnútri syra a cez otvory ich mačka chytá a loví. Bohužiaľ ich nikdy nevytiahne a tak má o zábavu postarané. Loptičky sú tam rôzne a každá z nich má aj nejakú tú rolničku. Okrem loptičiek má syr aj mávatko, ktoré micku zaujme. Žiaľ to u nás dlho nevydržalo, takže už som dorábal asi tretie. 🙂

Na veľmi podobnom princípe funguje aj guľová dráha Smart Cat či Catit Design Senses. S nimi si mačka užije veľa zábavy. Dá sa všemožne pospájať a z dlhého hadíka vytvoríte i kruh. Ľahko môžete guľovú dráhu spojiť i s inými časťami a hrami.
Photobucket
Photobucket

Vylepšená guľová dráha ma zase svetielkujúce loptičky a tak po zotmení nemusí hra končiť, práve naopak. 🙂

 photo P4070003copy_zpsa28bdf46.jpg
 photo P4070004copy_zpsda35fc3d.jpg
 photo P4070011copy_zps432c15a4.jpg

Od toho istého výrobcu môžem odporučiť aj masážne centrum Catit Design Senses Massage-Center. Relax a masáž vašej micinky bude zabezpečená. Čiastočne sa postará, či skôr doplní i dentálnu hygienu. 🙂
Photobucket

Rovnako môže zaujať i škrabacia hračka – Hagen CatIt design sesnses, od ktorých mám už skoro všetky produkty a sú naozaj skvelé, môžem len doporučiť.
 photo P6140029copy_zps9ac4c423.jpg
 photo P6140031copy_zpsc2ec76c5.jpg
 photo P6140042copy_zps1697e01e.jpg

Súčasným hitom okrem mechanických a blikajúcich hračiek sú aj tie, ktoré vydávajú zvuky. Takou je napríklad operená loptička Squieky s myškou. Táto hračka vždy „stojí“ (neprevráti sa nastranu), láka pierkami a ešte vydáva aj zvuk.

 photo P9030027copy_zps98298776.jpg

 photo P9030020_zps8bf33ed2.jpg
 photo P9030021copy_zpsabedd7ad.jpg

No a záverom by som rád apeloval na snahu zbaviť sa pasívneho kŕmenia našich miláčikov a ozvláštniť im ho najrôznejšími produktami. O nápaditom kŕmení som už písal príspevok a teraz by som rád dal do pozornosti ďalšie s tým súvisiace výrobky.

Photobucket

Photobucket

Pri kúpe nových hračiek by som odporúčal zaobstarať si ak kocúrnik obyčajný – známy ako mačacia droga či catnip. Buď si ho zakúpite vo forme spreju, olejčeka či sušených rastlín. Pre mnohé mačky tým novo zakúpenú hračku spravíte atraktívnejšou a micku priláka.
Rovnako odporúčam hračky obmieňať v pravidelných cykloch, aby sa cica nenudila a hračka sa jej nezunovala. Ja mením sady hračiek každá 3 týždne a potom sa cicíky stále tešia, že majú niečo nové!
Nezabudnite však, že aj keď micke vytvoríte dostatočne podnetné prostredie nikdy to nenahradí spoločnú interakciu s vami!

A aké hračky majú rady vaše micky?

Podobné články:
Vianoce troch mušketierov známych ako BLR
Doma vyrobené hračky pre mačky
Príprava podnetného prostredia pre mačku
Vylepšená guľová dráha bola zásah do čierneho
Kŕmne dosky a labyrint pre aktívny príjem potravy takmer ako “za babku”

5 Comments

  1. Moja cicuša už dostala predvianočný darček v podobe veľkého mačacieho stromu Xantos. Z hračiek má najradšej slamky, ktoré mi vždy ukradne z pohára alebo zipsy na oblečení a topánkach… 😀 Ale tiež mám kúpené všelijaké hračky (myš v kruhu, rôzne myšky, laser, mávatko s perím, atď.), ale niet nad predmety v domácnosti… 🙂 Toto budú naše prvé Vianoce s mačacím členom domácnosti, takže zatiaľ sa zoznamuje s vianočným stromčekom…

    xya

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..