Obezita je všeobecne pliagou našej generácie. Je považovaná za chorobu a aj rizikový faktor iných ochorení. V medicíne sa nazýva aj civilizačným ochorením. Len sa pekne pozrite okolo seba, koľko ľudí s nadváhou denne stretnete –  doma, v práci, cestou do obchodu, v televízii, v časopisoch?  Jedlo už dávno nie je prostriedok na to, aby sme žili, ale stáva sa najlepším priateľom, liekom na depresiu, utlmovačom negatívnych emócií, … To všetko je však len maska. Jedlo je droga, ktorá vedia k zníženiu kvality života, vzniku ochorení  a zdravotných komplikácií.

Dnes sme všetci  jedlom a potravinami posadnutí. Všade sa na nás valia reklamy, televízne relácie, reality show, …, samé jedlo, jedlo, jedlo. Nedá sa tomu uniknúť. K tomu sa pridruží nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, psychická nerovnováha, pár problémov a  jedného dňa sa zobudíme a sme tuční. Bohužiaľ sa to netýka len nás, ľudí, ale aj našich domácich zvierat a teda konkrétne mačiek.

Organizácia Ľudia za etické zaobchádzanie so zvieratami s celosvetovým pôsobením preto vymyslela 11 pravidiel, ako preventívne pôsobiť proti vzniku obezity u našich mačacích kamarátov.

1. Zbavte sa bezodnej misky so suchým mačacím krmivom

Miska neustále plná mačacích suchárov znamená, že strácate prehľad o tom, koľko toho mačka zje. Suché granule často obsahujú obrovské množstvo karbohydrátov, ktoré v mačacej prirodzenej strave nemajú tak veľké zastúpenie. Okrem toho suchá strava rovnako nie je pre mačku prirodzená a tak škodí, ako zubom, tak i močovému traktu.

 

Kollby , Bella a Lola papajú mäsovú zmes z misiek

2. Zamyslite sa nad dávkou

Koľko by mala mačka zjesť? Príklad:  jedna myš = jedna porcia. Často chovateľ robí chybu, že mačičke dáva príliš veľa krmiva. Vždy je možnosť prečítať si návod výrobcu, poradiť sa s veterinárnym lekárom či skúsenejším chovateľom. Niektoré mačičky sú aktívnejšie, iné menej alebo takmer vôbec. Vždy treba zvážiť jej vek, povahu a zdravotný stav. Najdôležitejšia je však kvalita. Čím je strava kvalitnejšia, tým menej jej mačička potrebuje zjesť.  /viz moje porovnanie spotreby obilných a neobilných granúl/

3.  Cvičiť, cvičiť a zas len cvičiť

Je to už trápne opakovať, viem, ale hýbať sa proste musíme my i naše mačky. Len si predstavte, že v prírode sa musela mačka dosť ponamáhať, aby ulovila nejaké to jedlo. Zabralo jej to veľa času, spálila veľa energie. A čo robí u nás doma? Sedí na gauči. Vďaka bohu si nevie zapnúť televíziu, to by už bola čerešnička na torte. 🙂

Aktívne sa s mačičkou hrajte, motivujte ju podnetným prostredím, hračkami s catnipom, interaktívnymi hračkami.

 

Lola pazúry mechanická guľa mechanické mávatko

4. Aktívne kŕmenie mačky 

Nasypať granule do misky – to vie každý. Je to nuda, ale pre chovateľa najpohodlnejšie. Čo tak ale mačičke úlohu trošku sťažiť a prinútiť ju pri kŕmení vynaložiť nejakú aktivitu? Skúste vyrobiť alebo zakúpiť nápadité dávkovače krmiva. Mačička sa zahrá, spáli nejakú energiu a bude spokojnejšia.

 

Kollby a Bella sa kŕmia granulkami z labyrintu

 

 5. Zatraktívnite pitie vody

Hlad je prezlečený smäd – preto je dôležité / a nielen preto/, aby mačička mala dobrý pitný režim. Miska plná vody je nuda, preto mnohé mačičky vyhľadávajú pustený kohútik, vylizujú prázdny drez či vaňu. Obstarajte micke peknú fontánku a uvidíte, že sa nielen napije,  ale aj zabaví.

 

Bella voda, fontána

 

6. Vymieňajte a skrývajte mačičke ich hračky

To čo máme stále na očiach a k dispozícii nás už nebaví, tak prečo čakáme, že naše mačky by malo? Striedajte im hračky, aby ich mali vždy ako „nové“. Ja každé tri týždne vymením všetky hračky za inú sériu, aby sa mickám nezunovali. Rovnako hračky pohodené len tak na zemi nemusia zaujať každého. Ja ich dávam aj  na škrabadlá, poličky, aby sa micky s nimi mohli hrať.

Hračky

7. Skúste byť kreatívny a vymyslite to sami

Vyrobené hračky sú fayn, ale skúsili ste urobiť aj vy niečo? Nie je to vôbec ťažké. Papierová taška s pretrhnutými ušami je pre mačku tiež skvelá zábava rovnako, ako papierová gulička a nestojí nás to nič. /Skúste sa inšpirovať hračkami, čo som vyrobil ja./

 8. Mačacie poličky

Žijeme v bytoch a máme málo životného priestoru. Preto je nedostatok pohybu problém aj pre našu šelmu. Skúste jej zväčšiť hraciu plochu o praktické mačacie poličky na stenách a uvidíte, ako sa po nich bude rada a často premávať. Aspoň sa Vám nebude toľko pliesť popod nohy. 🙂

9. Prečo byť doma, keď môžme ísť aj von

Ak si myslíte, že vaša mačička je natoľko zdatná, že by zvládla cestu von, skúste ju vziať na prechádzku. Samozrejme je nevyhnutné na to mačičku postupne pripravovať a naučiť ju chodiť v popruhoch a na vôdzke.

 

Kollby s postrojom na prechádzka vonku

 

10. Tam kde je jedna,môžu byť aj dve

Všetci obvykle začínajú s jednou mačičkou a časom sa obzerajú po mačacom kamarátovi. Je to prirodzený vývoj. Ideálnejšie je, mať mačičky rovno dve, tým pádom sa nemusíte strachovať o ich vzájomné zoznamovanie neskôr. Dve mačičky sa so sebou pekne zabavia a spoločnými naháňačkami spália ďaleko viac energie aj bez vašej pomoci.

Všetci spolu an psoteli

11. Vonkajšia voliéra

Ak na to máte možnosti, vytvorte mačičkám chránený výbeh von, vonkajšiu voliéru. Tam sa môže zabaviť celé hodiny pozorovaním vtáctva či hmyzu. Rovnako je super, ak môžete zasieťovať balkón a urobiť im tam malý kúsok zeleného raja.  Pohyb na čerstvom vzduchu a slniečku im len prospeje.

 

Balkón Robin Bella sieť

Info čerpané z: peta.org

 

Podobné príspevky:

Pohroma dnešnej doby – obezita domácich mačiek

Morbídna obezita u takmer 18 kilovej mačičky

RAW feed – kŕmenie mačiek prirodzenou stravou

Ďalší extrémne obézny a známy kocúr zomrel

Čo treba vedieť o kŕmení mačiek pred tým, ako začneme?

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..