Po úspechu knihy Od štěněte ke psu (ktorú teraz za smiešnu sumu môžete zakúpiť v Lacných knihách v Bratislave alebo v ich e-shope) sa na trh tento rok dostala i mačacia verzia pod názvom Od kotěte ke kočce autorky MVDr. Hany Žertovej. Tá sa aktívne už niekoľko rokov venuje problémovému správaniu psov a mačiek a vedie mimo iné aj etologickú poradňu. Je autorku série kníh Babo raď!, kde ako prvá vyšla brožúra Když kočka ignoruje záchod.

Hana Žertová je uznávaná odborníčka, ktorá napísala niekoľko knižných publikácií, desiatky článkov, vedie etologickú poradňu a aktívne prednáša na univerzite v Brne. Okrem toho mala vlastný program zameraný na zvieratká v dvoch českých televíziách (napr. Polepšovna mazlíčků na TV Nova).

Od kotěte ke kočce

Kniha je napísaná veľmi jednoduchým jazykom, príjemne sa číta a určite bude každým čitateľom ľahko pochopený jej obsah. Nejedná sa však o klasickú príručku, ktorá by majiteľom radila krok po kroku ako a čo pre mačku pripraviť, čím ju kŕmiť, ako česať a podobne.
Skôr podáva vysvetlenie prečo robiť to, či ono, prečo obstarať také alebo onaké chovateľské potreby. Autorka smeruje k vysvetleniu mačacieho správania, opisuje možné problémy a ich riešenie a dáva návod, ako s mačkou prežiť spokojný život a to tak, aby to ona cítila rovnako ako my.

Zertova

Kniha je rozčlenená do 6 hlavných kapitol:

Než se rozhodnete pro život s kočkou – Úvodom, Co jsou kočky vlastne zač, Kočicí zvláštnosti.

Desatero před pořízením kočky – Otestujte svou připravenost.

Jak vybrat tu pravou ? – Kotě nebo dospělou kočku?, Které plemeno?, Záleží na dobrém chovateli, Kočku nebo kocoura?, Jednu, dvě nebo více?

Domácí přípravy – Minimalizujte nebezpečí!, Byt a strava, Záchody, Péče o srst a drápky, Hračky, Potřeby na vycházky a cestovaní.

Vybudujte dobrý vztah – Den D, Jak rozumět kočičí řeči, Naučte kočku pár užitečností, Zkuste klikr, V rituálech je jistota.

Nejčastejší problémy – Kočka a dítě, Poruchy v chování, O autorce.

Útla kniha je nabitá pestrými informáciami, z ktorých je jasné, že autorka skutočne opiera tvrdenia o dlhoročnú prax a skúsenosti. Ako som už spomínal na úvod, je ale písaná naozaj zrozumiteľným jednoduchým jazykom.
Tým veľmi skúseným pravdepodobne nič nové neprinesie, ale môže osviežiť vedomosti, či pripomenúť niečo zabudnuté.
No a pre začiatočníkom bude určite skvelou príručkou.

Zertová

Mňa najviac zaujala kapitola o výcviku mačky, hoc nepatrím práve k zástancom trénovania mačiek a už vôbec nie za odmenu. Návod ako na to je však veľmi detailný a presný, až ma to počas čítania lákalo vyskúšať. 🙂

Ďalšia pre mňa veľmi hodnotná časť je venovaná problémom v domácnosti, ktoré nastávajú po príchode dieťaťa. Mnohí majitelia sa tejto situácie boja a to natoľko, že sa micky radšej vzdajú. Tu nájdete stručný a jasný návod, ako predísť problémovému správaniu vašej mačky.

No a do tretice by som vyzdvihol kapitolu Problémy v chováni, ktoré ma vždy nesmierne zaujímajú, zvlášť ak ich vysvetlenie dáva zmysel a celý problém je opísaný z pohľadu skúseného odborníka s dlhoročnou praxou.

Knihu rozhodne odporúčam všetkým.
Hodnotenie 5/5

MVDr. Hana Žertová – Od kotěte ke kočce – jak vychovat bezproblémovou kočku
Vydané s pomocou CANDY, spol, s.r.o.
ISBN: 978-80-905131-0-5
počet strán 63

Knihu si môžete objednať priamo u autorky mailom, cez jej webovú stránku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..