Po výbere krmiva je druhým najväčším orieškom v živote chovateľa vybrať mačičke správnu podstielku do jej toalety. Do tohto procesu vstupuje množstvo faktorov, ktoré každý z nás musí zohľadniť.  Na začiatku našej cesty si však vždy musíme uvedomiť, čo vlastne od podstielky očakávame, aké by mala mať vlastnosti, koľko vydrží a koľko stojí.  Nesmieme však zabudnúť, že posledné slovo má aj tak náš chlpatý priateľ či priateľka, pretože mačička je ten koncový užívateľ.

Podobne, ako pri strave, aj v oblasti podstielok neberiem nič ako nemenné. Ak dostanem tip na niečo nové, alebo to sám uvidím na trhu,  rád vyskúšam, otestujem a porovnám s tým, čo považujem za top. No a samozrejme sa o to s vami podelím. 🙂Práve takýto test a recenziu vám teraz prinášam. Tí, ktorí naše stránky sledujete dlhšie, tak určite viete, že už roky považujem za top podstielku Cats Best ÖkoPlus.

Cats best oko plus

Prečo? Hrudkuje, pohlcuje zápach, je ekologická, možno ju splachovať a pomer cena a výdrž je pre mňa prijateľný. Samozrejme ju mačičky znášajú výborne, takže je spokojnosť na oboch stranách. Nebojím sa ale ani zmeny, pokiaľ nájdem niečo, čo bude ešte lepšie.

Preto, keď som dostal tip na podstielku pre mačky od českého výrobcu značky LIMIRA, objednal som si ju a vyskúšal. Tu je pár slov o mojich zisteniach.

podstielka pre mačky limara

Podstielka je z prírodného materiálu, čo je pre mňa naozaj lákavé. Chcem mať doma niečo, čo je ekologické a ľahko odbúrateľné, s minimálnym zaťažením životného prostredia.  To sa mi splnilo.

Je možné ju splachovať, čo je ďalšie veľké pozitívum, pretože mám 3 záchody pre 4 mačky a výkalov je za deň naozaj mnoho. Takže ďalšie veľké plus.

Podstielka sa predáva vo veľkom balení – to jest 40 l. Rovnako ako môj favorit Cats Best ÖkoPlus. Ďalšia veľká výhoda, pretože ako som spomínal, mám viac mačiek aj toaliet a potrebujem veľké a cenovo výhodnejšie balenia.

Cena Limary je viac ako priaznivá, pohybuje sa okolo 300 Kč. To je priam výborná kvalita, ktorá podstielku radila medzi favority.

Podstielka príjemne vonia a pohlcuje pachy.  Ja sám som bol milo prekvapený ako krásne podstielka vonia a ako dlho si vôňu dreva udrží. Pri používaní som zistil, že bez doplnenia a výmeny vydrží 14 dní určite bez toho, aby začala smrdieť čpavkom. Po 14 dňoch začne ustupovať vôňa a prebíjať sa zápach močoviny a po 3 týždňoch je nutné ju celú vymeniť. Každý týžden som ju ale preosieval, aby sa prach z rozpadnutých peletiek nasiaknutých močom dostal preč.

Podstielka ale nehrudkuje! Veľké mínus, ktoré ale muselo byť jasné, pretože obsahuje peletky a tie nikdy nehrudkujú. Ja som sa chytil na testovanie práve preto, že info, ktorú som dostal bolo, že hrudkuje. Takže nie, nie je to pravda. Ak očakávate od podstielky to, aby hrudkovala, Limara vás sklame!

podstielka pre mačky limara

Pretože nehrudkuje je nutné vyberať znehodnotenú časť a to lopatkou, ktoré nefunguje ako sito, inak vám použitá časť ostáva stále v toalete a časom začne zapáchať. Takže k tejto podstielke potrebujete novú lopatku klasického tvaru a nie takú ako ste zvyknutí používať u hrudkujúcich podstielok. Okrem toho budete potrebovať veľkú lopatku s väčšími otvormi, aby ste mohli podstielku pravidelne /aspoň 1x za týždeň/  presypať a použitý znehodnotený prach vyhodiť a celé peletky si ponechať.

podstielka limara

Podstielka sa neroznáša po byte. Veľká výhoda, ktorú ocení asi každý chovateľ je, že vzhľadom na veľkosť peletiek je takmer nemožné ich vynášať z toalety. To bolo naozaj veľmi príjemné zistenie. Pred záchodom bolo takmer vždy dokonale čisto.

V podstielke nie je možné zahrabávanie. Mačky sú od prírody veľmi čistotné. Táto potreba je pre ne základ a preto sa snažia svoje výkaly zahrabať. Ak túto možnosť nemajú, môže táto deprivácia u nich spôsobiť porušenie čistotnosti. Ak naopak máte doma mačičku, ktorá takúto potrebu nemá, Limara je pre ňu ideálna voľba.

Čo na podstielku hovorili BLRA?

Aimme – ktorá je mainská mačička, takže veľká, podstielku ocenila. Zvykla si na ňu hneď a nemala žiadny problém. Dokonca sa v nej snažila aj hrabať, čo naozaj nie je ľahké. Ona má ale veľké labky, takže sa jej darilo.

Drobci ju dostávali do svojich záchodíkov postupne. Dievčatá Bella a Lola ju akceptovali. Bella nezahrabáva, takže ju ocenila.

Robin sa ale vzbúril a podstielku bojkotoval a nechával mi o tom tlačové správy na posteli. Takže bohužiaľ ju v  menších toaletách používať nebolo možné.

Porovnanie s Cats Best ÖkoPlus

podstielka pre mačky limara

A záver testu?

Limaru používať budem aj naďalej, ale iba vo veľkom záchodíku, kam chodí Aimme. Drobci ho s novou podstielkou prestali používať, čo je super, lebo zbytočne nezaťažujú túto podstielku. Aimme je schopná v nej i hrabať a nemala s používaním žiadny problém. Podstielka si udržala lepšiu vôňu a dlhší čas ako Cats Best ÖkoPlus. Výhodou je, že mi ju nevynáša. U Cats Best ÖkoPlus veľká časť zostáva na jej dlhom ochlpení a bohužiaľ mi to potom roznáša všade kam ide. To že nehrudkuje mi síce vadí, lebo je to pre mňa práca navyše, každý týždeň ju preosiať, ale vidím v nej viac pozitív ako negatív. Tých 15-25 minút si nájdem každý týždeň si ale nájdem.

 

Pre veľké a dlhosrsté mačky je táto podstielka naozaj ideálna. Pomer kvality, ceny, a objemu je tiež dobrý.

Takže teraz máme doma dve podstielky pre každú skupinu mačičiek inú 🙂

 

Podobné príspevky:

Podstielka naša každodenná

Mačacie hygienické návyky

Kvalitné podstielky za rozumné ceny

Koľko stojí starostlivosť o moje mačky II

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..