Od môjho prvého článku  „Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky?“ ubehol nejaký čas a ja som sa rozhodol ho doplniť o ďalšie a nové informácie, ktoré mi pomáhajú pri výbere granulovanej suchej stravy pre moje mačky. Áno, správne, stále hľadám lepšie a lepšie granulky. 🙂
Najskôr krátka rekapitulácia poznatkov.
Mačka je mäsožravá
Mačka je mäsožravec a teda by mala konzumovať hlavne mäsitú stravu a to ideálne v jej prirodzenej a teda surovej podobe. My sme ľudia zhýčkaní a preto sme si vymysleli granule, ktoré sú kompletnou stravou, pre nás ľahko získateľnou a pre mačky plnohodnotnou. Bohužiaľ to ale nie je ich prirodzená strava a aj keď to niekto tvrdí, nie je to pravda. Je to priemyselne vytvorené krmivo, ktoré má istotne svoje veľké pozitíva, ale rovnako aj negatíva.
Ak už z nejakého dôvodu používate pri výžive mačiek granule ako hlavné jedlo, podobne ako ja, verím, že ich pravidelne dopĺňate podielom mokrej stravy – ideálne surového mäsa a vnútorností. To by malo kompenzovať negatíva suchých granúl. Samozrejme najlepšie by bolo ak by sa naše mačacie dámy a páni prekonvertovali na raw feed, ale nie je to vždy tak jednoduché a dostupné.
Pridávať ale mačkám do ich jedálnička pravidelne kúsok kuracinky, pečienku, alebo srdiečka však nemôže byť problém pre nikoho. Mačičky, aj tie rozmaznané, treba motivovať k príjmu ich prirodzenej stravy bohatej na všetky potrebné látky a vodu. Pár porcií surovej mäsitej stravy ani nezaťaží náš rozpočet. Rozhodne je to lacnejšie ako konzervičky, paštéty, či sušené mäso z obchodov pre zvieratká. Verím, že takáto kalkulácia bude pre každého hračka a jasne uvidí argument „pre“ a nie „proti“.

20160515_125540
Ak ste vy osobne osoba s minoritným spôsobom výživy bez mäsitých produktov a máte ideologický problém s nákupom mäsa a jeho porcovaním, tak by som sa byť vami zamyslel, prečo som si vlastne mačku –  mäsožravca zadovážil. I granule /nie všetky bohužiaľ/ sú mäso,  len je v inej podobe. Ako sa zvykne hovoriť, láska prechádza žalúdkom 🙂 Ak ja ako raw vegan a predtým 10 rokov vegetarián a rok vegan dokážem kúpiť a naporcovať im aj celú hus, dokáže to každý, je to len o zvyku.
Pomaly začínam pracovať aj na pokračovaní článku o veganskej strave pre mačky, ale už teraz môžem zopakovať, že s tým NESÚHLASÍM a nemyslím, že niekedy budem! Mačka je mäsožravec a jej konvertovanie na vegánstvo je proti prírode.

kuracie mäso
Od bežných krmív k mäsovým
Za 11 rokov chovu mačiek som sa o krmivách dozvedel naozaj veľa, ale stále sa učím nové veci. Nepovažujem sa za odborníka na čítanie zloženia krmív, ale myslím, že viem, ako si vybrať to, ktoré je pomerom kvalita/cena/objem najvhodnejšie pre moje cicíky.
V posledných rokoch, ako som písal, som sa sústredil najmä na podiel mäsa a ochranu chrupu mačiek. Kupoval som krmivá ako: PROPLAN AFTER CARE, HILL´S PRESCRIPTION DIET, PROPLAN HOUSE CAT, ROYAL CANIN dental diet S/O, HILL´S LIGHT ADULT.
Následne som ich začal kombinovať s krmiva bez podielu obilnín, ktoré sa na trhu objavili ako prvé a to APPLAWS a ORIJEN. Tými som bol nadšený. Mali vysoký podiel  mäsa a žiadne obilniny. Bol som veľmi spokojný. Mäso je drahé, tak mi nevadila ani vyššia cena, zvlášť ak mi porovnaním spotreby vyšlo, že bezobilninové krmivá vydržia dlhšie ako obilninové. Teda mačky ich zjedia kvantitatívne menej, za rovnaký čas a viac ich zasýtia.
Nové parametre výberu granúl
Moje mačky našťastie nie sú vôbec vyberavé. Sú vychované tak, že znesú zmenu krmiva, značky, príchute a nemajú s tým žiadny problém. Vďaka tomu môžem neustále experimentovať s novými a novými krmivami, ktoré sa dostávajú na trh. Teraz je obrovský boom bezobilninových krmív / „no grain“ a je naozaj z čoho vyberať.
Obilniny nahradili zemiaky a ryža či strukoviny
Bohužiaľ som si ale uvedomil, že ak niektoré krmivo je označené „no grain“ čiže neobsahuje balast v podobe obilniny či sóje / sója je inak jeden z najväčších alergénov všeobecne/, obsahuje namiesto toho ryžu alebo zemiaky či dokonca strukoviny, ako hrach, šošovica alebo cícer. Takže jeden balast nahradil iný nepotrebný balast a marketing urobil zvyšok.

strava
Druhá vec, ktorú som sa dozvedel bola, že okrem podielu mäsa/proteínov a balastných látok, ktoré nahrádzajú obilniny, by som mal sledovať aj popol. Vysoký popol totiž poukazuje na vysokú mineralizáciu krmiva a obsah ťažkých kovov, čo sú základné rizikové faktory poškodenia obličiek a močových ciest s vysokým rizikom tvorby močových kameňov. U krmív sa snažím, aby popol nebol viac ako 7-8%.
Okrem popola stále sledujem aj podiel tuku. Chovám bytové mačky s obmedzeným pohybom a preto je ich kondícia pre mňa naozaj dôležitá. Obezita nie je žiadúca a znižuje kvalitu i dĺžku života a je rizikovým faktorom celej rady mnohých ochorení. Tuk by som rád držal pod 20%, ideálne okolo 16-18%. Preto všetky bezobilninové krmivá spoločne porovnávam a sledujem všetky tieto faktory: objem, cena, podiel mäsa, podiel proteínov, popol, tuk, balastné látky.
Pre lepšiu prehľadnosť som vytvoril nasledujúcu tabuľku.  Vychádzal som z krmív, ktoré sa nachádzajú v obchode zoohit.cz, aby som mohol porovnať ich ceny a objem. V tabuľke je kolonka sušené mäso, ktorá udáva minimálny podiel sušeného mäsa v granulkách. Okrem toho tam býva aj čerstvé mäsko v mnohých prípadoch, ale to sa mi už dopočítavať nechcelo.
Červenou farbou som označil parametre, ktoré presahujú aktuálne moju hranicu – normu. Naopak zelenou som vyznačil tie parametre, ktoré považujem za optimálne.

no grain krmivá

 

Ako vidíte v troch prípadoch sú všetky parametre zelené a tieto krmivá ja považujem za optimálne a „najlepšie“.A sú to tieto:
Bosch Cat Sanabelle Adult No Grain, ktorým kŕmim už dlhší čas /druhý rok/ a mačičkám chutí. Vzhľadom na kvalitu, cenu a objem je to to najlepšie čo som zatiaľ na trhu našiel.
Sanabelle No Grain granule s příchutí bažanta, ktoré je vlastne to isté, len s inou príchuťou a malinko vyššou cenou. Určite plánujem zaradiť.
Feringa Sterilised drůbeží – ktorú som už vyskúšala micinkám chutilo. Tu je opäť skvelá kvalita parametrov, len cena o stupeň vyššia.
Zo zvyšných krmív mi príde super ešte Orijen Regional Red Cat, ale jeho cena je naozaj neprijateľná.

Rád by som len dodal, že skutočne žiadne krmivo nie je univerzálne pre všetky mačky. Nie je jedna najlepšia značka vhodná pre všetkých. Každý z nás si musí vyhodnotiť, čo je preňho a jeho mačky najvhodnejšie. Každá mačička je individuálna, má iné potreby a často aj preferencie. Osobne si myslím že ak zvolíte akékoľvek krmivo bez obilnín, určite neurobíte chybu. Vzhľadom ale na stav a zdravie svojej mačky sa snažte zvoliť také, aby ste eliminovali jej možné riziká.

Ak už kŕmite čímkoľvek hlavne nezabúdajte, že najprirodzenejšia strava je aj tak tá surová, bez tepelnej úpravy, konzervantov, farbív a balastu.

 

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 07/2016, XVI. Ročník.

 

Podobné príspevky:

Ako vyberať suché granulované krmivo pre mačky?

Porovnanie spotreby obilných a bezobilných krmív mojimi mačkami

RAW feed – kŕmenie mačiek prirodzenou stravou

Mäso a vnútornosti vo výžive mačiek

Moje šelmy BLRA a ich výživa surovým mäsom a vnútornosťami

OTÁZKY & ODPOVEDE: Ako uľahčiť prechod na iný druh granúl

Čo z našej kuchyne je vhodné do mačacieho bruška

Čo z našej kuchyne nie je do mačacieho bruška

Holistické krmivá pre mačky

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

Vegánske krmivo pre mačky? Úplný nezmysel!

41 Comments

  1. Dobrý deň,
   viem že existujú, ale nikdy som sa nimi nezaoberal. Ak si viete na internete pozrieť zloženie, môžete si ho porovnať s tabuľkou v tomto článku a urobiť si názor. Mne sa to nepodarilo, ale nechce sa mi tým tráviť veľa času. Vidím už len tu cenu /10 kg za 1980 Kč/ a nemám záujem skúmať ďalej.

 1. Super článok a veľmi prínosný. Veľmi pekne ďakujeme, určite je to super pomôcka pri vybraní krmiva. My sa tiež snažíme striedať krmivá. Vyskúšali sme už Orijen, Acanu, Apllaws, Purizon, Taste of wild. Acana nám pravdepodobne nevyhovovala. Buď v tom bolo niečo na čo boli mačičky alergické, alebo neviem čo, ale objavovala sa nám sem tam trošilinku krvi na stolici. Po lekárskom vyšetrení nám nenašli nič takže odporúčali istý čas RC veterinary diet a potom zmenu krmiva. Momentálne máme Purizon, ale už dochádzajú, takže tento článok prišiel práve vhod. Okrem týchto granúl naše miciny milujú RC hairball care…s týmito granulkami ich rozmaznávam. Ráno keď vstanem alebo prídem domov hneď mňaukajú, aby som im to dal a taktiež tak som si všimol, že pomáhajú aj pri vylučovaní bezoárov.

  Toti82
 2. Skvely clanok, velmi pomohol 🙂 Sanabell no grain bazant uz su na ceste domov. Chcem sa opytat na nazor ohladom granul Carnilove Into the wild cat sterilized. Nasla som ich v superzoo a zlozenie sa mi celkom pozdava. Dakujem

  veronika
  1. Dobrý deň,
   ďakujem krásne za kompliment, som rád že článok pomohol.
   Carnilove v tabuľke je, riadok 31, posledná pozícia. 🙂 Neviem čo viac o nich napísať. Kedysi som ich kupoval, ale už sa k nim nevrátim. Nevyhovuje mi pomer kvality/objemu/ceny preto som vypracoval to porovnanie, aby to bolo jasné, že na čo sa zameriavam. Sú z mäsovej múčky, majú hraničný tuk a vidím lepšie voľby pre svoje mačky. 🙂

     1. Dobrý deň,

      ja som urobil tú tabuľku preto, aby ste si vedeli sami porovnať, podľa toho, čo je pre vás dôležité, ktoré granule vám najviac vyhovujú.Ja vám nebudem hovoriť ktorými máte či nemáte kŕmiť. Ako neustále píšem, nie sú jedny najlepšie, nie je jedna najlepšia firma.
      Tie, čo ukazujete, sú z múčky rovnako ako tie, čo sú v tabuľke, nepoužívam krmivá z múčky.
      Pre mňa sú naj zatiaľ/ aktuálne Sanabelle.

      1. Dobry den, krasny, uzasny clanok, vdaka velka, rozhodne to potrebovalo vela casu a skusenosti a pomohlo. Mne to zhltlo riadny kus 😀 Otazocka, aky mate nazor na susene cele vajcia v strave macky (granule), som citala ze bielok by konzumovat nemali, vacsina granul ich vsak obsahuje. 🙁 Vedeli by ste mi este poradit – soľ (tuniak obsahuje vela) + pečeň v zradle, al. surova ma vela vitaminu A (odporucaju podavat len raz za tyzden) Nedari sa mi tym riadit, lebo ak chcem kvalitnejsie zradielko obsahuje pecen a tuniaka, tym padom nedodrziavam dennu davku a prekracujem ju. Mate na to know-how? Vopred dakujem za Vas nazor.

       nicol
       1. Dobrý deň,

        veľmi pekne ďakujem! Takéto slová vždy potešia, človek má lepší pocit z vykonanej práce. Idete veľmi do detailov čo je správne, ale ja až tak ďaleko nechodím. Granule obsahujú všetko čo mačka potrebuje / samozrejme od nejakej hladiny – kvality a ceny/ tým pádom je v nich i na danú hmotnosť a zdravotný stav všetko v potrebnom množstve. Takže pokiaľ máte prémiové granule a nepridávate žiadne doplnky, mačka nebude mať problém s nadbytkom ani úbytkom vitamínov či minerálnych alebo stopových prvkov.
        Klasické mäsové proteíny sa v granulách bežne nahrádzajú rastlinnými či inými živočíšnymi produktami. Ja v tom problém nevidím, pokiaľ mäso je tam dominantnou zložkou. Vajíčka sú ok, žĺtka dokonca raz ročne dostávajú aj BLRA ako tradíciu na sviatky jari. 🙂 Ak tam sú celé, to nie je teda ktovie čo, ale myslím, že vzhľadom na objem granúl a objem vajec by to žiadnej mačičke nemalo zásadne ublížiť. Ja si teraz nespomeniem či som videl niekde priamo vajíčka v zložení, ale skúsim sa na to niekedy zamerať. Myslím, ale nie som si istý, že tam skôr bývajú len žĺtka. Ale nechcem zavádzať, týmto som sa nezaoberal. Každopádne dobrý podnet! 🙂

        Ryby dostávajú obvykle na Vianoce a pár krát do roka, ale skôr nie, ako áno.

 3. Dobry den,

  prave chystam kupovat pre zemnu dalsie krmivo pre kocura a celkom ma prave zaujala Feringa Sterilised. Avsak cital som ze granule su celkom velke, nemate nahodou nejaku fotku granul? Sice moj kocur je hebedo velke na to ze ma pol roka vasi uz 4 kila takze asi by s tym problem nemal mat ale ak by ste mali, tak bolo by to skvele 🙂

  Dakujem

  jaro
  1. Dobrý den,
   nic, je všude nebo sušené maso, ale není tam podíl / obsah, takže pod moučkou se můžu dle etikety nacházet cokoliv a jakýmkoliv podílu. Jde jenom o klasifikaci. Jakékoliv krmivo z toho seznamu je určitě lepší než cokoliv mainstrýmového z reklam a hypermarketů.

   1. Aha, děkuji za vysvětlení, nedošlo mi, že to občas bývá „moučka“ bez označení. Ale nyní bych řekla, že se to u dobrých krmiv již nevyskytuje – Carnilove má úplně nové řady a z čeho je použitá moučka je tam přesně specifikované.

    Helena
  1. Dobrý deň,

   ja tieto nepoznám, ale už z obsahu a ceny nie som nejako nadšený, aby som ich skúsil. Cena vysoká, podiel bielkovín pomerne malý a ako píšete vy, veľa tuku.
   Myslím, že za tu cenu nájdete aj vhodnejšiu značku. Vlastne už ich pár poznáte a kŕmite s nimi. 🙂

 4. Dobrý deň,
  Mám malú 3 mes.britské mačiatko, ktoré odmieta granulky,v CHS mali mačiatka granule zn. Purizon, ale už dva týždne sa ich nedotkla,skúšala som Royal Canin pediatric growth feline, carnilove for kittens ….a nad všetkými hrabe labkou, akoby ich chce7la odhrabať preč…
  Viete mi poradiť prosím, čo by som mohla ešte skúsiť?
  Ja pracujem 3× týždenne 12h a počas dňa potom nepapá nič Dostane len raňajky a večeru…a to je myslím málo pre také malé mačiatko
  Ďakujem pekne.

  Renáta
  1. Dobrý deň,

   všeobecne platí že mačka má rada menšie porcie viackrát denne. Takže i 5 x za deň by niečo mala zjesť. Ak máte mačiatko z chov. stanice, bolo asi zvyknuté na nejaké krmivo takže by som skúsil to. ktoré krmivo bude vhodné, to ja nedokážem posúdiť. Mačička asi odmieta granulky, mám pocit. Rada by asi mäsko, vnútornosti alebo aspoň mokrú stravu.
   Prehľad krmív, ktoré ja používam nájdete tu – aspoň pre inšpiráciu.
   Možno by pomohlo jej granulky namáčať.

 5. Dobry den, chcela by som sa spytat coskoro budem mat tale ale 6 tyzdnove maciatko a zvazujem ake granule zakupit bude chovana len v byte takze nechcem aby nejako moc pribrala. Pozerala som znacku Bosh sanabelle kitten myslite ze by mohli byt? A este by som chcela vediet ci mozem macke od mala davat bezoobilninove konzervy.? Urcite chcem podavat aj surovu stravu. Vdaka za odpoved.

  Katarina
  1. Dobrý deň,

   granule tie, ktoré majú od chovateľa. Mačiatka opúšťajú domov samostatné v 12 týždňoch. 6 je veľmi málo! Mačiatko potrebuje matku, nielen kvôli výžive ale aj socializácii, návykom, atd.
   Neexistuje jedna značka vhodná pre všetkých. Takéto rady je ťažké dávať. Každý musí zvážiť sám čo je schopný sa naučiť a čo zaplatiť. Všeobecne ale platí, že najprirodzenejšia je strava surová a mäsová, takže tým nezkazíte nič.
   Toľko na úvod a teraz rady:

   Mačiatka už nemám pár rokov, takže osobnú skúsenosť nemám, ale vyberám granule podľa tohto vzorca. Je tam aj značka Sanabelle, ktorú spomínate, ale kupujem už len „no grain“ radu. Pohybová aktivita a dobrá strava jej zabezpečí štíhlosť a chuť do života. Jedno bez druhého nie, pokiaľ bude v byte.

   Obilniny sú v krmivách lacná náhražka za mäso a svalovinu. rovnako ako v „grain free“ je to ryža a zemianky. 🙂 Ide však o ten pomer a kvalitu. Mačka je mäsožravec a má teda jesť mäso. Takže prečo toľko obilnín? Škrobov? Naopak, najlepšie je sa čo najviac priblížiť k raw feed. Máte mačiatko, môžete ho naučiť, vychovať si ho.

   Mačička vás aj sama naučí, čo bude rada 🙂

   Veľa šťastia a radosti!

   Lucián & BLRA

 6. Pozerala som aj tie no grain ale tie su az od 12mesiaca. Tak to mozem az potom. Len mam zmatok vtom vybere lebo jedny obsahuju susene mlete maso a druhe zase napr. hydinovu mucku tak uz neviem.

  Katarina
   1. Nejde o to pri nich zostať. Tých zmien bude na mačiatko veľa. Je potreba aby sa to eliminovalo. prechod na nové granulky urobíte zmiešavaním. Postupne budete pridávať nové a zvyšovať ich pomer, až pôvodné vymiznú.

  1. Applaws sú „no grain“ a sú aj pre mačiatka, takže ak je jedna značka, musí byť aj iná. 🙂
   Čo sa týka etikiet, bohužiaľ, to sú tie marketingové hry, každá firma to robí inak, aby zakryla fakt, že sa nejedná o skutočné mäso, ale len nejakú múčku z odrezkov, a podobne. Pravdu sa dozviete až keď si dáte urobiť rozbor sama.
   Ak ste čítali článok, na ktorý som vás odkazoval, viete na čo sa zameriavam ja a čo sledujem na etikete. Samozrejme okrem spokojnosti a zdravia mojich mačiek 🙂 Ja ale rád značky striedam a skúšam i nové druhy. Aktuálne to je Bozita „No grain“.

    1. Práve, dnes je to trend. No „grain“ radu majú aj lacné značky dostupné všade. Ja stále vyberám podľa tých pár parametrov. Okrem toho mačky sú 4 dni na mäse a granule dostávajú aj zaliate vodou a zbytok v labyrintoch.

   1. Chcela by som sa vás opýtať, ak máte skúsenosť, je možné, že majú granule vplyv na farbu srsti? Konkrétne kŕmim teraz asi pol roka so sanabelle bažant,mám ešte posledné zásoby.. 🙂 Možno je to vekom, predtým som kŕmila gr.pre maciatka a okolo papuľky mala jedna z nich čisto bielu srsť, teraz takū zašednutú. Neviem teda, či je to vekom alebo na to môže vplývať krmivo? Ďakujem vopred 🙂

    Pat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..