Robinko je mnou odchované mačiatko, ktoré má za sebou už pár nepríjemných zdravotných problémov. Dlhšie obdobie bolo všetko v najlepšom poriadku, ale nedávno som si všimol, že trošku schudol. Bude mať čoskoro 6 rokov, za sebou už nejaké tie komplikácie, tak som sa rozhodol pre preventívne vyšetrenie krvi.

Robin od 22:00 hodiny včera, až do rána nič napapkal. Ostatní členovia domácnosti samozrejme držali hladovku s ním. Ráno sme vstali niečo málo po 6 hodine, aby sme sa vybrali do laboratória čo najskôr, kým nebude páliť slnko. Odbery prebehli veľmi pokojne. Robin ani nepípol, dokonca sa ani nehýbal, neprotestoval, len žilku pani asistentka chytila až na tretí pokus, čo sa ale nedivím pri tak maličkých labkách ako má Robík.

Potom už len trebalo hodiny čakať na výsledky. Tie dorazili chvíľu po 14stej hodine. Všetko vyzeralo vporiadku, len draslík a kreatinín boli mimo obvyklej stupnice. Draslíka málo – hypokalémia a kreatinínu máličko viac.

Robin leží v kuchyni

Oboje sú to ale hodnoty hneď za „normou“ takže to nemusí hneď znamenať závažné poškodenie, ale odbery budeme musieť opakovať o dva mesiace znovu, aby sa podozrenie vylúčilo.

Robin už zápal močového mechúra mal, ešte ako mačiatko a bral nielen diétu, ale aj ATB a pastu. Preto na neho dávam pozor a aj kvôli nemu mačky konzumujú len granule s nízkym obsahom fosforu. Teraz už len musíme čakať a dúfať, že všetko bude vporiadku.

návšteva veterinára a odber krvi

Preventívne vyšetrenie krvi by som doporučoval 1x ročne minimálne každému majiteľovi. Aspoň teda u zvieratiek v istom veku  a pri istom riziku a rozhodne vždy, keď sa vám niečo nezdá, ako teraz napríklad úbytok váhy u kocúrika. Ten priamo súvisí s hypokalémiou a tá môže súvisieť s poškodením obličiek.

Prevencie je vždy lacnejšia ako liečba a jedno vyšetrenie stojí okolo 1200Kč. Na rok a na jednu mačičku to nie je tak hrozné. Hlavne budete vedieť, na čom ste a budete mať možnosť situáciu riešiť alebo naopak spokojne spať, ak je všetko vporiadku.

 

 

Podobné príspevky:

Robinove problémy s nečistotnosťou – zapálený mechúr a vysoké pH moču

Robinove peripetie s endoparazitmi (giardia, pásomnica, škrkavka)

Robin dnes podstúpil kastráciu

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..