Robinko je v mojej mačacej domácnosti stále „benjamínek“. Divoké a nespútané mača, ktoré má ale aj chvíľky, keď túži len po lone, kde by vrnel a nechal sa hladkať. Adoptoval som ho v auguste 2011, ako inak cez občianske združenie Mačky SOS. Odhadom mal v tom čase asi 2 mesiace, bol otestovaný (FIV, FeLV – negatívny), odčervený, čistý a zdravo vyzerajúci. Chvíľu po príchode do novej domácnosti sa uňho začali prejavovať príznaky gastro-intestinálneho problému a nasledoval neskutočne zdĺhavý boj s endoparazitmi. V novembri sa všetko skončilo a ja som myslel, že budeme už pokojne nažívať, bez problémov. Ako to už ale v živote chodí, všetko bolo inak a Robino začal močiť mimo toalety.

Ešte počas liečby jeho endoparazitóz sa Robino pár krát vycikal do svojho pelechu a na posteľ. Pôvodne som myslel, že to súvisí s jeho aktuálnym zdravotným stavom. Keďže som ale pravidelne chodil na kliniku so vzorkou trusu na koprológiu a po lieky, zobral som začiatkom októbra aj jeho, aby sa urobilo vyšetrenie moču a vylúčili sa komplikácie.

Nečistotnosť mačky, čiže špinenie mimo toaletu, je vždy komunikácia smerom k nám ľuďom. Je to spôsob, ako nám povedať, že niečo nie je tak, ako by malo a to buď po psychickej alebo fyzickej stránke. Preto mačku za takéto správanie NIKDY NETRESTÁME. Naopak , snažíme sa odhaliť príčinu jej správania a to za pomoci odborníkov (veterinár, odborník na poruchy správania zvierat).

Rozlišovať treba aj značkovanie u nekastrovanej/nesterilizovanej mačky a močenie mimo toaletu.

Za normálnych okolností sú mačky vždy veľmi čistotné a dôsledne dodržiavajú hygienické návyky. Ich porušenie je vždy známkou problému, ktorý treba riešiť.
Robin a lev v televízii
10.10.2011 Robinko absolvoval katetrizáciu, biochemickú analýzu moču a vzorka bola poslaná i na ŠVU na bakteriologické vyšetrenie. Kompletné výsledky boli o pár dní, ale už tie čiastočné nezneli vôbec dobre.
Bohužiaľ sa zistil zápal, dostal ATB, urinárnu diétu (RC cat urinary high dilut.) a tablety uroval (2 týždne 2 tablety denne). Jeho pH bolo neuveriteľných 8 (norma je cca 5-5,5) a hrozilo riziko tvorby močových kameňov.

Pri ďalšej kontrole o 14 dní (podanie ďalšej dávky ATB) bola nasadená aj pasta uropet, na zníženie vysokého pH moču. O ďalšie dva týždne sa pri kontrolnej katetrizácii zápal už nepotvrdil a pH mierne kleslo na 6,6. Tablety uroval a pastu uropet však bral aj naďalej, no diéta mu už bola vysadená.

V podstate som sa tešil, že to ide lepšie a konečne bude môcť byť zaočkovaný. Trebalo ale počkať mesiac, kvôli predchádzajúcej antibiotickej liečbe. V tom čase mal už 5 mesiacov a ešte nebol ani očkovaný ani kastrovaný a mňa to značne stresovalo.

08.12.2011 som ho priniesol na veterinárnu klinku k očkovaniu. Bohužiaľ, nebol to jediný dôvod. Robin začal cikať nielen do pelechu, ale aj na predložky v kúpeľni. Robil to aj pred mojimi očami a tak mi bolo jasné, že zápal alebo vysoké pH, či kombinácia oboch sú späť.

Robinko absolvoval cystocentézu (do brušnej dutiny sa pichne ihla a odoberie sa vzorka moču) a vzorka sa opäť podrobila biochemickej analýze. Tá potvrdila moje obavy a pH opäť vzrástlo na hodnotu 8.
Výsledky našťastie nenasvedčovali tomu, že by sa zápal vrátil.
Tablety bral stále, hoc už iba jednu denne, opäť dostal pastu uropet a zakúpil som aj difuzér Feliway, pre zlepšenie domáceho prostredia a podporu liečby.

Pani doktorka usúdila, že nič nebráni tomu, aby bol Robino konečne zaočkovaný a tak aspoň niečo sa teda pohlo. 🙂

11.01.2012 absolvoval Robin ďalšiu kontrolu moču a opäť cystocentézou. pH konečne kleslo na hodnotu 6. Ešte v ten deň som mu prestal podávať krmivo Applaws kitten a prešiel na Proplan aftercare – krmivo určené dospelým mačkám hneď po kastrácii s formulkou pre udržanie správneho pH moču. Ako aj doteraz, stále bral tablety uroval a pastu uropet.

Keďže sa jeho stav zlepšoval a bol kompletne zaočkovaný, nič nebránilo tomu , aby konečne podstúpil kastráciu. Rovno bol objednaný a čakal na zákrok.
Kollby a Robin pijú mliečko s probiotikami
13.01.2012 bol Robino ako 6 mesačné mača konečne vykastrovaný. Istý čas s ním bol pokoj, ale neskôr sa zase vycikal mimo toalety. 🙁

25.01.2012 bol opäť vyšetrený moč a opäť sa potvrdilo zvýšenie jeho pH. V tom čase už Robino papal granule pre kastrované mačky na zníženie pH, uropet pastu, stále bral tablety uroval. Nápady ako zlepšiť jeho zdravotný stav už dochádzali a aj trpezlivosť. Po 6 mesiacoch ustavičnej liečby a podávania liekov som už bol zúfalý.

Robina som následne dôkladne sledoval na každom rohu. Všetky pelechy a dečky na ktoré dovtedy močil boli kompletne odstránené a mačky mali zákaz vstupu do spálne. Jeho nečistotnosť prestala – ako vždy po nasadí liečby a uropet pasty.

21.02.2012 nás navštívila pani doktorka, aby zaočkovala Bellu a Lolinku a začipovala všetkých štyroch cicíkov. Vtedy vymyslela nový plán, ako bojovať s Robinovým vysokým pH.
Zakúpil som lakmusové papieriky (predávajú v lekárni rôzne druhy) a podával som mu vitamín C v tablete, ktorý mal pH znížiť. Moč som mu meral pravidelne, 3krát do týždňa, v rôznom čase. Po dvoch týždňoch by sa mal dostaviť výsledok.

pH žiaľ neprekročilo hranicu nižšiu ako 6,6, vývoj stagnoval. Robin ale prestal močiť mimo toalety – čo trvá dodnes!!!!!
Úprimne priznávam, že som to následne vzdal a na kliniku som už ani nevolal. (Snáď sa pani doktorka nehnevá)
Už toho bolo proste priveľa.

Od 27.03.2012 dostáva Robin nové granule BOSCH Sanabelle Urinary , ktoré mi odporučila jedna chovateľka, ktorá mala obdobné problémy. Granulky nie sú síce pre mačiatka, ale až od jedného roku, no chutia a funkciu zjavne plnia. Okrem toho samozrejme Robino vyžiera aj granulky, čo majú traja dospeláci v labyrintoch, ale to je minimum.
Robin
Ja si myslím, že jeho telíčko sa s tým nejako popasovalo a už bude pokoj. Prestal som to proste riešiť. Bolo toho veľa a dlho trvalo kým sa zbavil jedného problému, potom nastal druhý a zase tretí….veľa stresu, liekov, sledovanie, testov, veterinárnych úkonov….
Zrazu sa to proste vyriešilo a verím, že už bude pokoj a bude konečne zdravý a šťastný. (klop , klop na drevo) 🙂

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 09/2012, XII. Ročník.

6 Comments

 1. Tak hadam je Robin stale ok, my nastastie nemame taketo dramaticke problemy,ale nas Marley vzdy ked sa vycika, ma mokry ‚cikacik‘ a potom vsade kde si sadne ostavaju stopy…
  uz sme to riesili aj u veterinarky, je zdravy…
  proste mam pocit,akokeby sa tak velmi ponahlal zo svojho zachodika,ze nestihne poriadne docikat.aj ked zahrabavat tam bude sto rokov (hlavne v noci samozrejme) 🙂 alebo si cupne tak nizko,ze je v tom cely namoceny, lebo velakrat ma zverlit nalepeny na srsti.
  riesenie? ked sme doma,cihame pred jeho zachodom,aby sme ho poutierali.nastastie,je zlatusik a velmi neprotestuje…

  zlatka
  1. To je ako keby naozaj cvrkal po tom ako sa vyciká. Myslím tým, že mu ešte po potrebe vybehne pár kvapiek. Skúšali ste aj názor iného veterinára. Možno je problém so zvieračom moču a ide o klasický problém s inkontinenciou. Ak vám na tie miesta kde ostávajú po ňom stopy ale následne neciká, ste veľmi šťastní majitelia 🙂
   ja by som ale predsa len skúsil i iný názor u iného veterinára, lebo normálne to nie je. osobne som o niečom takom nikdy nepočul.

   Tak s Robinom je to našťastie teraz už pár mesiacov vporiadku (ťuk, ťuk), verím že už to tak ostane. 🙂

 2. Ahoj 🙂
  Ja mám podobný problém s mojou 5-mesačnou mačičkou. Rozmýšľam, že tiež skúsim vitamín C. Akú dávku a ako často ho mám mačičke podávať? A celú tabletku do papuľky alebo rozpustiť vo vode? Vopred ti ďakujem za pomoc 🙂

  Veronika
 3. Dobry den, nas kocur ma tiez vysoke ph..stale okolo 7.veterinarka mi nevedela povedat, ako ho znizit..docitala som sa o vitamine c. Aky druh vitaminov ste podavali? Nas bob ma 4,7 kg….ako mu to aplikovat? Uz som tiez zufala z neustalych navstev veterinara a tiez sa obavam opatovnej tvorby krystalikov, s ktorymi sme uz mali 2x velky problem..,dakujem za rady.

  mery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..