Každý majiteľ mačky to určite pozná viac ako dobre. Z ničoho nič, bez zrejmej príčiny a dôvodu sa naša mačka začne správať ako keby bola vystrelená, tak povediac ako z divokých vajec. Behá okolo, dookola, hore, dole, skáče, driape sa po stene, nábytku, závesoch, skáče do výšky i do diaľky, podivne mraučí a vrčí. Tento stav ja pracovne nazývam „posadnutie démonom“. Moja kolegyňa z práce má ale krajší výraz „radosť zo života“.

Ide o nahromadenú energiu mačky, ktorá ju musí ventilovať. Je to prirodzený stav zapríčinený tým, že naše mačky rozhodne nie sú lovci z prírody, ktorými kedysi boli. Trávia omnoho viac času pasívne, namiesto hľadania potravy, sliedenia za korisťou a lovu. Tým majú prebytok energie, ktorý je nutné nejakým spôsobom vybiť.

Táto energie je ako démon, ktorý ich posadne a na niekoľko desiatok sekúnd absolútne ovládne. Vtedy mačka behá a skáče po celom byte ako šialená.  V inštruktážnom videu od Simona Tofielda nájdete krásne vysvetlenie aj niekoľko rád, ako mačičkám a teda aj sebe pomôcť redukovať tieto stavy.

Základom je určite podnetné prostredie, ktoré mačičku inšpiruje k aktivitám. Ďalej ide o aktívny spôsob kŕmenia, ktorý mačičku aktivuje k nejakej činnosti. No a samozrejme nesmie chýbať vzájomná hra a interakcia medzi nami a mačkou a taktiež medzi mačičkami v domácnosti. Hra na lov je extrémne dôležitá, lebo je pre micku najprirodzenejšia.

Ideálnou pomôckou je vtedy udička či mávatko, ktoré si môžete kúpiť alebo sami vyrobiť. Nezabudnite, že mačička je lovec a preto ním musíte hýbať, minimálne 25-30 cm od nej a občasne ju nechať návnadu chytiť, aby nebola deprimovaná. Mačičku by ste k hre mali motivovať sami a nečakať na jej stav dočasného šialenstva. Uvidíte, že to ocení a zároveň sa tým utuží aj váš vzájomný vzťah.

 

 

 

Podobné príspevky:

 

Príprava podnetného prostredia pre mačku

Doma vyrobené hračky pre mačky

Super tip na šikovné, praktické a trvácne udičky pre mačky

Jednoduchý návod na výrobu udičky pre mačky

Kreatívne spôsoby kŕmenia mačiek

 

4 Comments

 1. Dobry den prajem
  Nasa macka 2 rocna z nicoho nic zacala v noci zhadzovat veci a doslovne robit zle 🙁 doteraz spala celu noc viacmenej v pohode ,ale od isteho casu akonahle zaspime zacne robit rodeo.Je to mimoriadne neprijemne nakolko mam 2 deti a jednoducho sa neda spat .Akonahle zaspime zacne zaradom zhadzovat detom v izbe veci -uz sme aj vsetko dali dole aby nemala co v taky cas skriabe stenu ,alebo svere alebo proste cokolvek aby bol hluk 🙁 Vstanem z postele idem ju riesit zalezie niekam .O 10 minut zacne zas a tak to ide celu noc den za dnom a uz som zufala -uz som ju aj nahanala po byte s vankusom aj zavrela v kupelni ,ale nic proste nepomaha .Ona ako keby naschval toto vedome robila 🙁
  Viete nejako pomoct?Uz som zufala
  Inak cez den je anjelik spi s detmi sa hra akonahle pride noc zacne teror
  dakujem pekne
  s pozdravom
  Lydia

  Lydia
  1. Zdravím,

   kočka se zjevné nudí, chce pozornost a vy jí ji dáváte. Ona dělá „zle“ a vy jdete za ní, má co chtěla a ješté si vás vycvičila. 🙂
   Kočka potřebuje víc pozornosti a podnětů a to zejména před spaním, večer. Aktivní hra, kterou budete iniciovat vy by mohla zabrat. Dále bych zvážil uplatnéní pravidel enrichementu v bytě jako škrabadlo u okna, aktivní příjem potravy, pravidelná hra, mechanické hračky, atd.

   Mačka nedélá teror, nudí se, hledá jak vybít energii.

   Lucián

   1. To moja Mimi tiež v noci občas vystrája, ale to preto, že som celý deň v práci a ona je chudinka sama doma. Tak sa so mnou chce hrať. Bývam veľmi unavený, ale čo by som pre to moje mačacie decko nespravil. Tak vezmem šnúrku a ona za ňou behá po celom byte. Potom mi chvíľku aportuje plyšovú myš. A nakoniec sa jasi vo vani a hra sa so zdrapmu baliaceho papiera. Po zhruba 20 minútach je spokojná a ja môžem ísť spať.

    Jono

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..