Kocúrnik obyčajný /nepeta cataria, catnip, šanta kočičí, mačacia droga, mačacia mäta/ je obľúbená bylinka ktorá sa u mačiek používa ako atraktant. táto bylinka oslovuje skoro celú populácie  mačiek a priťahuje ich pozornosť. Je vhodným lákadlom keď potrebujete upútať mačaciu pozornosť  a smerovať ju na nové škrabadlo, pelech či hračky. Mačky ju obľubujú ako živú bylinu, sušený prášok či olej alebo v spreji.

Táto bylinka je veľmi príjemného vzhľadu, určite nebude na balkóne zavadzať, ba naopak, krásne ho doplní. Nie je náročná na pestovanie a  je to trvalka.  Vysádza sa vždy na jar, okolo leta kvitne a na jeseň je už plná semienok a začína schnúť. Vtedy je potrebné ju ostrihať, zavesiť sa suché tmavé chladnejšie miesto a nechať dôkladne preschnúť. Z kvetov a toboliek si môžete pred sušením odstrániť semienka a uložiť pre budúcu potrebu.

kocúrnik catnip mačky

Ja bylinky suším niekoľko mesiacov. Následne si ich nastrihám nožničkami a vložím do mixéru kde ich rozmixujem na drobnejší prach. Ten skladujem v sklenej uzatvárateľnej nádobe.

Takto pripravený prášok potom používam pár krát do mesiaca na škrabadlá, pelechy, hračky. Mačky majú ale na balkóne vždy aj živé rastlinky, zastrihnuté, zimujúce.

Hovorí sa, že len 50% mačiek reaguje na catnip. Ja som vychoval 5 mačiek a všetky sú z neho „sfetované“ no každá trošku iným spôsobom. Kocúrnik je ale skutočne bezpečný a nemá negatívne prejavy. Zriedkavo môže mačička mať agresívne prejavy, ale pôsobenie bylinky je časovo limitované a do 20 minút bude zase ako predtým.

Podobné príspevky:

Kocúrnik obyčajný / Nepeta cataria – mačacia bylinka číslo jeden

Životný cyklus mačacej drogy – kocúrnika obyčajného

Vhodné a nevhodné rastliny pre našu mačku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..